Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mașina noua cu cheder zgaria...

Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen
 Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950
 Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...
 Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...
 

700 din 480.000 de oameni de stiinta sunt creationisti

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
7 replies to this topic

#1
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsã

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 23.05.2011
In timp ce 4 din 10 americani cred in creationism (si 9.99 din 10 romani), dintre oamenii de stiinta sunt doar cativa:

Quote

The vast majority of the scientific community and academia supports evolutionary theory as the only explanation that can fully account for observations in the fields of biology, paleontology, anthropology, and others.[22][23][24][25][26] One 1987 estimate found that "700 scientists ... (out of a total of 480,000 U.S. earth and life scientists) ... give credence to creation-science".[27] An expert in the evolution-creationism controversy, professor and author Brian Alters, states that "99.9 percent of scientists accept evolution".[28] A 1991 Gallup poll of Americans found that about 5% of scientists (including those with training outside biology) identified themselves as creationists

http://en.wikipedia....t_for_evolution

Ce parere aveti?  :rolleyes:

#2
tatarduka

tatarduka

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,042
  • Înscris: 30.10.2006

 Nemesis-, on 22nd September 2011, 23:43, said:

Ce parere aveti?  :rolleyes:
Nici nu ma asteptam altfel.

#3
Bobby_ro

Bobby_ro

    Celebru Anonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,629
  • Înscris: 30.04.2005

 Nemesis-, on 22nd September 2011, 23:43, said:

Ce parere aveti?  :rolleyes:
Ca aia 700 declara astfel pentru a nu supara pe cine nu trebuie si a pastra o aparenta in ochii oamenilor, nu pot sa cred ca cineva care se numeste cercetator, om de stiinta, whatever poate sa isi faca meseria si in acelasi timp sa se inchine cu doua maini la fiinte supranaturale.

Edited by Bobby_ro, 22 September 2011 - 23:00.


#4
Sorin84k

Sorin84k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 17.02.2008
Mi se pare perfect normal sa fie asa.
Si din cei creationisti, probabil unii mint ca sa poata sta in politica.

#5
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsã

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 23.05.2011

 Bobby_ro, on 22nd September 2011, 23:59, said:

Ca aia 700 declara astfel pentru a nu supara pe cine nu trebuie si a pastra o aparenta in ochii oamenilor, nu pot sa cred ca cineva care se numeste cercetator, om de stiinta, whatever poate sa isi faca meseria si in acelasi timp sa se inchine cu doua maini la fiinte supranaturale.

Nu cred ca e vorba de asta. Cei 700 sustin un creationism "stiintific", nu cel clasic caracteristic prostului de rand.

#6
Bobby_ro

Bobby_ro

    Celebru Anonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,629
  • Înscris: 30.04.2005

 Nemesis-, on 23rd September 2011, 00:04, said:

Nu cred ca e vorba de asta. Cei 700 sustin un creationism "stiintific", nu cel clasic caracteristic prostului de rand.
No` de creationims deasta nu am auzit  :mellow: . Eu stiam ca ori e alba ori e neagra, cale de mijloc nu exista.

#7
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsã

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 23.05.2011
E vorba de acel "intelligent design" - vezi de exemplu Discovery Institute. E un grup de pseudo-oameni de stiinta care face lobby acestei teorii. Daca nu ma insel ei i-au strans pe acei 700

Edited by Nemesis-, 22 September 2011 - 23:12.


#8
Bobby_ro

Bobby_ro

    Celebru Anonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,629
  • Înscris: 30.04.2005
Aha, dupa o lectura de 5 minute pe wiki astia mi se par mai stupizi decat creationisti clasici. Iar fraza de mai jos e edificatoare

Intelligent design was developed by a group of American creationists who revised their argument in the creation–evolution controversy to circumvent court rulings such as the United States Supreme Court Edwards v. Aguillard ruling, which barred the teaching of "creation science" in public schools as breaching the separation of church and state.

O struto-camila aberanta aceasta teorie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate