Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Caut datasheet-uri Baseband Codec GSM

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
Gurban_Dan

Gurban_Dan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 13.07.2005
<< mă bag și eu în seamă.. nu e mai simplu un walkie-talkie? >>
Mai, eu chiar te rog sa dicutam ca n-am cu cine.


1.  La statii poti vorbi full duplex ?  Adica sa vorbesti si sa asculti in acelasi timp ?
Poti vorbi cu mai multi prieteni de odata ?

2. Daca te duci prin oras si vorbesti la PMRuri sau la transceivere 144MHz or sa se cam uite ciudat ceilalti.
Dar daca te vad vorbind la telefonul mobil nu zic nimic.  Imgineza-ti ca te duci intr-un local  cool. Poti scoate statia sa vorbesti cu prietenii. Eu n-am avut curajul asta.


Am studiat documentatia. Parerea mea ca singura chestie ce poate fi folosit e ampliful de putere BGY-ul de la Philips. Asta e misto. Si simplu de folsit.

Ca ai putea folosi asta la nu stiu ce comunicatii. Pai daca banda a fost cumparat de GSM si pentru vreo  5mil$/an/serciciu tel , tu ai voie sa o foloseti ?
Leagl nu. Si atunci ce faci cu sinteza. Poate ceva benzi libere.


Poate sa modifici internediara ca sa cazi in benzile alega libere erea parca pe la 1,2GHz si pe la 2.5GHz, o sa ma uit la igcti.ro.

Am gasit un link
http://www.gsm4all.ro/main.php?id=137
Astia or mai vinde si acum telefone d-astea ?

#20
Gurban_Dan

Gurban_Dan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 13.07.2005
Cum ma gandesc sa fie:

1. Sa fie ca un "virus" pentru softul deja existent, adica, sa merga normal, dar daca introduci un anumit nr. sa comute pe acest mod.


2. La cate telefone sunt, e suficient ca ceilalti sa indeplinesca rol de repetor si vei obtine o legatura pe distante destul de lungi.  Dar ei, daca accepta isi vor comsuma bateria mai repede. Asta e nashpa.  


Voi ce ziceti ?
Nu sunt radioscamatori pe aici ?

#21
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
off topic:
...pe aceeasi tema: problema mai veche cu marmota si inca de actualitate  problema cu halatu'...  :rolleyes:

#22
Gurban_Dan

Gurban_Dan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 13.07.2005
Multumec mister_rf,

Problema e ca eu n-am inteles ce vrei sa spui cu Marmota ?  Ca inveleste ciocolata in staniol? Lasa-o, probabil o ecraneza.

Deci 1. Tu crezi ca s-a realizat in o comunicatie independenta de reteua GSM ? De ce ?
        2. Ce ne-ar inpiedica? Sau ce sanse crezi tu ca are ?

Eu cred ca daca pot sa folosec un LED din acel mobil, cu siguranta pot folosi un tranzistor sau un integrat.

#23
tudor

tudor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 640
  • Înscris: 13.01.2003
dar stiu ca tu ai lucrat ceva. Mie mi s-a parut foarte interesanta/importanta documentatia de la nokia/benq. Pe mine ma atrage cel mai mult combinatia dsp ti si arm. din pacate in telefoanele noi nokia nu mai am acces direct la dsp. Inca nu cunosc cum se controleaza prin jtag dsp-ul.
Parerea mea e ca daca aveai un analizor logic te descurcai cu circuitul de baseband. Insa marea problema la un reverse-engineering e in dsp. Si la nokia au mai reusit cei de la blacksphere(MadOs) sa se joace cu soft-ul din mcu. Insa de dsp inca n-am citit sa se atinga nimeni.
Daca stii ceva despre A52/A51/A5, Viterbi decoder, partea de filtre in DSP... I'm all ears :D
Pana una alta eu incerc sa lucrez cu ceea ce e public: arm-uri si dsp-uri... poate reusesc sa fac si un filtru :)

#24
tudor

tudor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 640
  • Înscris: 13.01.2003
Ok, sper sa nu emit pareri de kkt, dar se pare ca si proiectul tau are acelasi calcai al lui Ahile... DSP-ul.
Solutia de la Philips din cate am vazut este bazata pe un sistem inchis, am citit ceva de 2,5kbytes liberi pt extensii. Not enough. Daca vrei sa faci ceva paralel cu sistemul gsm trebuie neaparat sa ai posibilitatea sa testezi un FSK sau ceva simplu inainte de a intra pe GMSK(pe care inca nu il inteleg...). Plus comunicare criptata cu A51/A52... parca nu suna a teste de laborator.... si am uitat sa mentionez lipsa posibilitatilor de a testa ca chiar iese ceva acolo... ca presupun ca nu ai un analizor de spectru.

Deci pana acum nokia 1611 pare un candidat interesant(pacat ca are mcu-ul ala nashpa). Nokia 5110/5130 ar putea fi interesant cu daca as avea mai multa minte.

#25
tudor

tudor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 640
  • Înscris: 13.01.2003
Am citit documentatia de la PCF5083. Au "uitat" sa mentioneze ce fel de dsp este, setul de instructiuni, scan-chain-urile interne. Din cate am vazut nu prea exista acces la ROM. Parerea mea e ca telefonului asta gsm nu o sa-i fie niciodata schimbata functia de telefon mobil.
Nu am inteles Emanuel la ce ai nevoie de documentatia de la ADC/DAC. Pentru ca oricum se ocupa firmware-ul din PCF5083 de tot si tu nu ai acces dinspre MCU la acele date.
Ce scriai de Walkie-Talkie pe site-ul tau mi se pare nerealist cu acest telefon. Din cate m-am mai uitat doar telefoanele tri-band ar putea fi folosit pt asa ceva, banda de transmisie in 1900 pica peste cea de receptie din 1800.
Nu am gasit informatii despre filtrele SAW din diga. In mod normal acestea ar trebui sa nu te lase sa emiti decat in banda de transmisie... care nu se suprapune pe cea de receptie. Sa zicem ca cu o atenuare semnificativa totusi ar merge 100m :) Dar ce te faci cu toate protocoalele gsm-ului... cum stii cand sa asculti... cand sa trimiti... Sau ai vrea sa implementezi in Diga un soft de base-station? :D

#26
tudor

tudor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 640
  • Înscris: 13.01.2003

View PostGurban_Dan, on Sep 30 2005, 18:25, said:

Chiar nu vrei sa ma inveti si pe mine ce stii tu ?
Imi bat capul cu chestia asta si nu a avut nimeni amabilitatea sa ma ajute.
A..., doar isi bat joc de mine.

http://www.3gpp.org/...s/numbering.htm

Dupa ce o sa ai rabdarea sa citesti tot ce e acolo plus ce a mai postat Emanuel o sa ai o imagine mai clara despre gsm. Dar daca in continuare doar lasi mainile sa scrie raspunsurile pentru tine... asta e... inseamna ca m-am obosit sa dau linkul de mai sus degeaba. Nu te obosi sa postezi mai repede de vreo 10 zile la ce ti-am scris. Cei care au inteles cat de cat despre gsm citesc de ani buni. Au lucrat mii de oameni ca sa puna pe picioare Gsm-ul. Asa ca nu te astepta ca tu in 5 minute sa intelegi tot si sa afli cum merge. Daca nu ai mai programat un microcontroller, nu ai avut de a face cu un dac/adc, nu ai lucrat cu un dsp atunci e pierdere de vreme sa incerci. Poti totusi sa intelegi un pic mai mult citind documentatia. Vezi ca prin standardele de la etsi se gasesc si descrieri mai putin tehnice.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate