Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mutare sediu PFA

Recomandare clinica/medic pentru ...

Imbatranire prematura

"Am facut locuri de parcare&#...
 Apometru stricat, consum prea mar...

Ranjetul la oameni

recomandare AC 2 dormitoare mici

Ce femeie are si zahar si miere
 Vas wc care nu inchide

De ce este greu pentru microintre...

Intrebari despre carucior electric

Tester pH-ul apei
 Achizitionarea unui subwoofer auto

Aparat foto zoom mare

Smecheri vs populime

La multi ani @Lieutenant!
 

Ministrul Vreme : Să facem în așa fel încât persoanele în vârstă să fie mai puține

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
93 replies to this topic

#73
lmk

lmk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,961
  • Înscris: 01.04.2010

View PostParapantaFlavia, on 13th September 2011, 22:24, said:

Prin omitere sau nu, din prostie sau nu, tot a ieșit o goanagă de zile mari.
Da, dar vezi tu, goanga apartine presei si celor care au interpretat si sustinut aceste interpretari tendentioase, nu ministrului.

View Postcatalina1, on 13th September 2011, 22:27, said:

Da, la o adica putea sa persupuna ca nu mai suntem in stare sa intelegem decat frazele directe, care ne dau mura in gura tot. Hai mai, ca nu e mare filozofie citatul din Moisil.  :o
Spuneam intr-un alt topic, intr-un alt context ca oamenii, in majoritatea lor, sunt [si] prosti; uite ca inclusiv acest topic imi da dreptate: cei care sunt in stare sa priceapa modeleaza frazele astfel incat cei care nu sunt in stare imbratiseaza, sustin si trambiteaza interpretari atat de absurde ca aceasta de fata.
Pe de alta parte imi sustin parerea ca declaratia a fost o prostie din partea lui Vreme pentru ca (el sau consilierii sai) ar fi trebuit sa anticipeze in discursul lor aceste divagari.

#74
LILDEBUL

LILDEBUL

    MEMBRU BAGABONT

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,511
  • Înscris: 31.01.2011
Ministrul ala e mai in virsta ca mine , daca merg pe ideea lui , ar trebui sa moara , nu ?

#75
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,924
  • Înscris: 21.04.2011
Nu, nu ar trebui sa moara.

Sa o luam incet. Moisil a spus ca oamenii se impart in 2 categorii: cei care stiu sa foloseasca calculatorul si cei batrani. Adica, metaforic vorbind, un om de 80 de ani care foloseste calculatorul nu intra in categoria batranilor.
Deci prin a avea mai putin batrani intelegem ca avem mai putini oameni care nu stiu sa foloseasca calculatorul.

Discursul lui Vreme nu a fost scris pentru publicul larg. A fost scris pentru profesorii si elevii unui liceu bun din Bucuresti. Vreme si-a adaptat mesajul audientei si audienta l-a inteles. Da, daca ar fi spus aceleasi cuvinte la televizor, adresandu-se publicului larg, romanului mediu, as fi fost de acord cu voi.

Edited by catalina1, 14 September 2011 - 10:04.


#76
ParapantaFlavia

ParapantaFlavia

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,251
  • Înscris: 20.10.2008

View Postlmk, on 14th September 2011, 09:20, said:

Da, dar vezi tu, goanga apartine presei si celor care au interpretat si sustinut aceste interpretari tendentioase, nu ministrului.

Goanga aparține oricifiului pe care a ieșit. Și am spus indiferent că a apărut prin omisiune de la unul care s-a crezut spiritual și a dat răspuns numai la o jumătate de citat din Moisil. Așa se mai întâmplă și în poiană când unii citează doar ce le convine. Pe de altă parte Moisil era un dobitoc strict referitor la acea idee. Taicămiu a învățat office și CAD la 60 ani de nevoie. Că mai are 5 pân' la pensie.

Edited by ParapantaFlavia, 14 September 2011 - 10:08.


#77
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,924
  • Înscris: 21.04.2011
Ce omisiune? Ce a omis Vreme?

#78
ParapantaFlavia

ParapantaFlavia

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,251
  • Înscris: 20.10.2008
Juma' de răspuns. Raspunsul complet: "Să facem să fie mai mulți oameni care știu calculator și mai puțini oameni în vârstă". Da' vezi că tot stupid sună... Maxima lui Moisil este defectuoasă ca exprimare. Iar unii doar repetă ca papagalii, că așa au făcut la școală pe vremea lor. Și cred că și acum se face la fel.

Edited by ParapantaFlavia, 14 September 2011 - 10:12.


#79
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,924
  • Înscris: 21.04.2011

View PostParapantaFlavia, on 14th September 2011, 11:04, said:

Pe de altă parte Moisil era un dobitoc strict referitor la acea idee. Taicămiu a învățat office și CAD la 60 ani de nevoie. Că mai are 5 pân' la pensie.

Moisil a spus ca cine stie sa foloseasca un calculator nu poate fi considerat batran, indiferent de varsta. Era o metafora! Batranetea e o stare de spirit!
Ce e defect in exprimarea lui? Ca nu mai suntem noi in stare sa intelegem nimic?


Iar Vreme nu a omis nimic. Inainte de declaratia "cu probleme" chiar l-a citat pe Moisil.

Edited by catalina1, 14 September 2011 - 10:14.


#80
ParapantaFlavia

ParapantaFlavia

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,251
  • Înscris: 20.10.2008
Iar dobitocii moderni îl parafrazează cum li se pare lor mai spiritual. Și iese o prostie. Măcar dacă specifica în față propoziției că să se referă la maxima lui Moisil.
P.S. Care e liceul Moisil? Ăla de la RATB Sergent Moise?

Edited by ParapantaFlavia, 14 September 2011 - 10:15.


#81
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,924
  • Înscris: 21.04.2011
A specificat.

#82
ParapantaFlavia

ParapantaFlavia

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,251
  • Înscris: 20.10.2008
Bre tanti, tu te faci că nu pricepi ce e o gafă? "Între să facem în așa fel încât să fie mai mulți oameni care știu calculator" și "Să facem în așa fel încât să fie mai puține persoane în vârstă" este fix o diferență de gafă. Io nu sunt critic literar să stau să analizez ce a vrut să spună Vreme sau pe cine a citat el în mod incomplet de i-a ieșit un kkt. O gafă e o gafă, sunt unele formațiuni de cuvinte care nu se utilizează și sunt unele propoziții care nu se utilizează. Definiția gafei este una singură, fie că e gafa lui Moisil sau a lui Vreme sau a altcuiva. Și "că copii sunt deștepți" este o gafă și tot la deschidere de an școlar am auzit-o personal.

Edited by ParapantaFlavia, 14 September 2011 - 10:22.


#83
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,924
  • Înscris: 21.04.2011
Vreme nu a citat pe nimeni incomplet.

Uite aici care e liceul respectiv: http://www.ziare.com...ucuresti-753850

#84
ParapantaFlavia

ParapantaFlavia

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,251
  • Înscris: 20.10.2008
Eu mă refeream la unde "se situează" geografic. Da' e clar că nu vorbim aceeași limbă.

Edited by ParapantaFlavia, 14 September 2011 - 10:38.


#85
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,924
  • Înscris: 21.04.2011
Da, e cel de la RATB Sergent Moise.

#86
lmk

lmk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,961
  • Înscris: 01.04.2010

View PostParapantaFlavia, on 14th September 2011, 11:14, said:

Măcar dacă specifica
Si "cobori in jos"-ul eminescian nu este decat un scarbos pleonasm, corect? Boul baltii nu a specificat nici macar intr-o nota de subsol ca formularea are licenta poetica... fmm de luceafar, cine sa-i inteleaga mazgaliturile?!

Edited by lmk, 14 September 2011 - 11:47.


#87
ParapantaFlavia

ParapantaFlavia

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,251
  • Înscris: 20.10.2008
Booring. Dacă citești ce îți scriu alții pe fițuici... Pun pariu că i-a fost servită. Și a mușcat-o. Chiar dacă intenția a fost bună gafa a rămas. Și drumul spre iad e pavat cu intenții bune.

Edited by ParapantaFlavia, 14 September 2011 - 11:55.


#88
SDan222

SDan222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,925
  • Înscris: 06.04.2006
Io zic sa-i impuscam pe toti bosorogii. Incepem cu politicienii, iar apoi trecem la patroni. Cate un glont in cap pentru fiecare.

#89
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,924
  • Înscris: 21.04.2011

View PostParapantaFlavia, on 14th September 2011, 12:54, said:

Booring. Dacă citești ce îți scriu alții pe fițuici... Pun pariu că i-a fost servită. Și a mușcat-o. Chiar dacă intenția a fost bună gafa a rămas. Și drumul spre iad e pavat cu intenții bune.

Nu a fost o gafa pentru ca nu ti-a fost adresat tie discursul ci unor copii de liceu care au fost in stare sa inteleaga. Omul s-a adaptat audientei. Si chiar a facut (el sau cine i-a scris discursul) o legatura simpatica intre numele liceului si ministerul pe care il reprezinta.

Iar eu prefer un politician care poate sa foloseasca si sensurile indirecte ale cuvintelor, nu numai sensurile directe . E o dovada de inteligenta asta, stiai?

Edited by catalina1, 14 September 2011 - 12:10.


#90
SDan222

SDan222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,925
  • Înscris: 06.04.2006
Eutanasierea patronilor vagabonzi  :roflmaofast:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate