Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

Sanse reale de castig versus radar pe Logan MCV?

- - - - -
  • Please log in to reply
124 replies to this topic

#109
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001

View Postpixu, on 14th March 2012, 12:09, said:

Chiar daca intre timp punctele de penalizare au expirat... solutia un-mi place.
Pai NU cred ca au expirat. O data ce ai facut contestatie si aplicarea lor s-a suspendat pana la solutia definitiva.
S-a respins ca "nefondata"?

Edit: ce ai cerut pana la urma in contestatie? anulare sau modificare incadrare?
Pe ce tema ai mers? nu ai avut 72 km/h sau doar ai cerut documetele de omologare de la aparat si politisti?

Daca doar ai cerut aceste documente, dupa cum am mai scris, ei le-au prezentat la proces si a fost OK.
Daca ai cerut modificarea din 72 in 68 sau altceva, depinde cum a vazut si judecatorul. Poate a primit mai multe planse foto.

Edited by dorin_2k, 14 March 2012 - 13:24.


#110
pixu

pixu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 23.06.2011

View Postdorin_2k, on 14th March 2012, 13:15, said:

Pai NU cred ca au expirat. O data ce ai facut contestatie si aplicarea lor s-a suspendat pana la solutia definitiva.
S-a respins ca "nefondata"?

Edit: ce ai cerut pana la urma in contestatie? anulare sau modificare incadrare?
Pe ce tema ai mers? nu ai avut 72 km/h sau doar ai cerut documetele de omologare de la aparat si politisti?

Daca doar ai cerut aceste documente, dupa cum am mai scris, ei le-au prezentat la proces si a fost OK.
Daca ai cerut modificarea din 72 in 68 sau altceva, depinde cum a vazut si judecatorul. Poate a primit mai multe planse foto.

De faza cu documentele am trecut cu bine si daca urmaresti topicul vei gasii si poza cu plansa trimisa de politisti. :)
Motivarea respingerii nu o am inca... o astept prin posta.

Am mers pe ideea enumerata de tschoara aici.
Suplimentar am adaugat "În cazul în care instanța va respinge capatul de cerere menționat mai sus, în subsidiar, solicit reîncadrarea faptei conform materialului depus la dosar (planșa dreapta-jos  65 km/h).".

Poate sa fi primit oricate planse... eu nu am avut vreo data 72km/h in aceea portiune de drum. Tocmai de aceea m-am agitat... Cand am luat radar pe bune (2x) nu am comentat si am platit pe loc.

View Postdorin_2k, on 14th March 2012, 13:15, said:

Pai NU cred ca au expirat. O data ce ai facut contestatie si aplicarea lor s-a suspendat pana la solutia definitiva.
Cat de sigur esti pe acest aspect? Poate cineva sa confirme sau infirme cu legea?

#111
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001

View Postpixu, on 14th March 2012, 14:17, said:

Cat de sigur esti pe acest aspect? Poate cineva sa confirme sau infirme cu legea?
Cred ca 99%.
Din moment ce tu ai contestat PV-ul, (cu toate ca ai platit amenda, asta nu inseamna ca recunosti greseala) inseamna ca toate alea sunt suspendate pana la sentinta definitiva.

Am recitit azi posturile (cu toate ca am avut destul interventii pe aici).

Pe portalul instantelor doar atat e scris: se respinge?
La mine scrie:

Quote

Solutie: Admite plângerea contravențională. Anulează procesul verbal de constatare a contravenției seria A.. nr. 216xxx din xxxx.2006 întocmit de Postul de Poliție xxxx. Exonerează petentul de plata amenzii în cuantum de 200 lei. Cu drept de recurs în termen de 15 zile de la comunicare. Pronunțată în ședin ță publică, azi xxx.2007.
:coolspeak:

Edit
De ce nu ai mers numai pe ce am scris eu http://forum.softped...m...&p=11077070

Nu cereai anulare ci doar modificare incadrare (poate)

Edited by dorin_2k, 14 March 2012 - 14:31.


#112
v3lsatis

v3lsatis

    【HD】

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,173
  • Înscris: 19.12.2004
dorin_2k
Ai scris cu o pagina in urma de faptul ca radarele nu pot bate la 45* fata de vehiculul in cauza si tin sa-ti spun ca te inseli.
Radarul nu trebuie sa fie coliniar cu tinta pentru ca nu ar putea functiona.
Radarul se orienteaza la un anumit unghi(undeva pe la 30* daca nu ma insel) ca sa poata stabili viteza de deplasare.Tin minte din facultate chestiile astea de pe la microunde dar nu si detaliile spre rusinea mea.

#113
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Am scris cu totul altceva:

Quote

Cred totusi ca se poate. Nu tot timpul radarul e dispus coliniar cu directia de deplasare a autovehiculelor. Cred ca poate masura viteza si dispus chiar la 90 de grade (insa atunci nu s-ar vedea nr de inmatriculare).
Vezi camerele fixe care sunt amplasate pe marginea drumului si pot masura viteza fiind amplasate la vreo 3 m inaltime si din lateral. (tot sunt vreo 30 grade)

Coliniar cu tinta sigur ca poate masura. Nu apar deloc eroari in acest caz.
Cred ca apar dificultati doar cand tinta se deplaseaza perpendicular pe directia fasciculului. Cred ca sut echipamanente ce pot masura viteza si astfel de cazuri. (sigur in aviatie)

Edited by dorin_2k, 14 March 2012 - 15:26.


#114
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Fapt concret!Radar amplasat in localitate(persani-bv),pe sensul meu de mers,la doar vreo 350-400 de intrare in localitate-limitare la 50km/h,ziua-soare.E normal sa te filmeze prin luneta?Mentionez ca nu aveam 50 la ora,ca tocmai intrasem in comuna,dar nici 107 km ,cat au trecut aia in pv!Undeva la vreo 80 km/h sa zicem,da!Inseamna ca radarul m-a vazut  chiar la intrarea in comuna,pe Dn1,unde se atinge legal 100-110 km/h..Sare politistul din masina si imi face semn sa opresc, la nici 100 de metri de masina de politie.Ma intreb cum naiba am oprit eu asa de repede si usor fara frana brusca,in dreptul lor,daca aveam 107 km /h,conform spuselor lor si procesului verbal?Insemna ca m-au vazut chiar la intrarea in localitate?Normal e ca sa reduci treptat viteza la intrarea intr-o localitate,nu?Adica sa ai 50 la ora odata ce ai trecut ceva de punctul de limitare a vitezei.Nemernici...de-a dreptul,sa vad acum cu fac cu contestatia,ca amenda e la jumatate, mai rau e cu suspendarea naibii.Ce parere aveti?Multumesc!

#115
Visatoru'

Visatoru'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 30.05.2006
Normal e sa ai 50 km/h in localitate, de unde incepe si pana unde se termina localitatea. Poti face contestatie daca esti sigur ca nu aveai 100 in localitate, ci doar 80. Poate reusesti sa iti salvezi permisul, daca ceri poze pe care sa se vada viteza masinii atunci cand se afla in localitate.
Asadar merita sa faci contestatie doar daca intr-adevar nu aveai viteza aia in localitate.
Insa dupa cum ai scris, aveai 100 la intrarea in comuna, asadar nu cred ca ai nici o sansa. Limita este de 50 km/h din dreptul semnului de intrare in localitate sau poate chiar inainte de intrarea in localitate daca exista si un indicator de limitare a vitezei.

Edited by Visatoru', 19 September 2014 - 12:28.


#116
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Aveam 100 la intrare normal ca e DN1!Nu exista niciun indicator de reducere a vitezei,dupa o curba mai larga la dreapta in vale,urmeaza indicatorul de localitate.Sa fim sinceri cine intra in localitati cu 50 fix de la indicator,venind de la viteza de 100, cel putin?Cum faci franezi violent,ca te vede radarul tocmai la intrare,el fiind amplasat mai jos,pe directia de mers,cu cca 400 metri?Adica te vede, chiar dupa indicator,la 100 de metri.O sa incerc sa ma leg de alte chichite din PV.Ma gandesc ca trebuia sa scrie si numarul imobilului in locul unde era,nu?Ca asa se intelege ca am rulat cu superviteza prin tot Persani-ul,nu?

Edited by arab, 19 September 2014 - 15:10.


#117
lookie

lookie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 27.11.2009
Salutare, mi s-a suspendat permisul pt viteza (103 km/h in localitate) am facut contestatie si am primita acasa cd-ul cu filmarea...
pe filmare la T viteza maxima este de 89km/h apoi scade treptat pe franare. Mai apare o litera L cu valoarea de 103km/h pe toata durata video-ului.
Intrebare: se pot da amenzi in baza valorii literei L? mai ales ca la T nu a fost nicio clipa 103 (nici cand masina politiei a intors camera spre gard sau cand am oprit de tot). Teoretic acea viteza putea fi a altei masini inregistrata inainte sau ma insel?


[ http://picpaste.com/1-Vqc2Ir0S.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://picpaste.com/2-oFwMveIw.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://picpaste.com/3-pHFyTgAf.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://picpaste.com/4-wmruHF1L.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://picpaste.com/5-MTLB4jJV.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
http://picpaste.com/1-Vqc2Ir0S.jpg
http://picpaste.com/2-oFwMveIw.jpg
http://picpaste.com/3-pHFyTgAf.jpg
http://picpaste.com/4-wmruHF1L.jpg
http://picpaste.com/5-MTLB4jJV.jpg

Edited by lookie, 11 November 2016 - 12:52.


#118
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010
S-a lamurit si chestiunea asta.

Comunicat privind deciziile pronunţate de Completul pentru dezlegarea unor chestiuni de drept în materie civilă în şedinţa din 30 ianuarie 2017
Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie
Biroul de Informare şi Relaţii Publice
C O M U N I C A T
În şedinţa din 30 ianuarie 2017, Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie – Completul pentru dezlegarea unor chestiuni de drept în materie civilă, legal constituit în fiecare dintre cauze, a soluţionat sesizările în vederea pronunţării unor hotărâri prealabile pentru dezlegarea unor chestiuni de drept, fiind pronunţate următoarele soluţii:
[...]
Decizia nr.4  în dosarul nr.3478/1/2016
Admite sesizarea privind pronunţarea unei hotărâri prealabile, formulată de Tribunalul Caraş Severin prin Încheierea din 17 mai 2016, pronunţată în dosarul nr. 23520/271/2014 şi, în consecinţă, stabileşte că:
În interpretarea şi aplicarea dispoziţiilor art. 109 din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, art. 180 şi art. 181 din Regulamentul de aplicare a Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr.195/2002, aprobat prin Hotărârea Guvernului nr. 1391/2006, cu modificările şi completările ulterioare, coroborate cu art. 15 şi art. 21 din Ordonanţa Guvernului nr. 2/2001 privind regimul juridic al contravenţiilor, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 180/2002, cu modificările şi completările ulterioare, poliţistul rutier poate încheia procesul-verbal de constatare şi sancţionare a contravenţiei pe baza informaţiilor comunicate prin radio de către operatorul radar, aflat în alt loc decât acela în care se afla poliţistul rutier.
Obligatorie, potrivit dispoziţiilor art. 521 alin. (3) din Codul de procedură civilă.
Pronunţată în şedinţă publică, astăzi, 30 ianuarie 2017.

Edited by paznicmare, 31 January 2017 - 10:03.


#119
eldorin

eldorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 09.03.2011
daca imi poate spune cineva, din experinta proprie/cunoscutilor: politistul nu mi a permis sa fac mentiuni pe procesul verbal de contraventie si nici nu a trecut nimic la rubrica "Alte mentiuni". in art 16, al.7/ordonanta 2/2001 spune ca e caz de nulitate.

#120
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Sper ca nu ai vrut sa scrii tu la mentiuni?!
Va scrie el: "nu are mentiuni".

#121
eldorin

eldorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 09.03.2011
bineinteles ca nu am vrut sa scriu eu, politistul intocmeste procesul verbal! dar el nu mi a scris nimic  la rubrica "Alte mentiuni". ceea ce ar atrage, conform legii, nulitatea procesului verbal

#122
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Ai semnat PV-ul?
Faci contestatie si ceri anularea lui.

#123
eldorin

eldorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 09.03.2011
am facut deja asta, am al 3-lea termen deja. ma ajuta daca era cineva pe aici care a avut o situatie asemanatoare cu aceasta

#124
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001

View Posteldorin, on 03 februarie 2017 - 14:07, said:

politistul nu mi a permis sa fac mentiuni pe procesul verbal de contraventie
A refuzat sa scrie mentiunile spuse de tine?
I-ai spus? "-Am de facut cateva mentiuni in PV"

La primele 2 termene ce s-a intamplat?Amanate?

#125
eldorin

eldorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 09.03.2011
nici nu mi a permis sa fac vreo mentiune! si nici nu a scris nimic la "alte mentiuni", doar m a intrebat daca semnez sau nu

Edited by eldorin, 21 February 2017 - 18:14.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate