Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

Imbunatatire imagine video

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Am o filmare facuta cu o camera semi-profesionala (cred), de prin 2004, de la o serbare de sfarsit de an scolar, ce vreau sa o trec pe un alt suport optic (un dvd mai de calitate de la sony). Imaginea nu e cea mai reusita, si ma gandeam ca poate exista vreun soft care poate imbunatati partial culorile sau calitatea.

Multumesc.

Edited by Ann0nyym0us, 08 September 2011 - 12:52.


#2
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Pe ce suport exista filmarea?
Caseta, da, dar ce tip de caseta? MiniDV? VHS? S-VHS? Digital8?
In functie de asta se pot recomanda diferite metode de incercare!
Nu te astepta la minuni! Nu exista soft-uri de amator sau pe bani putini care sa faca treaba buna!
Calitatea cea mai buna este cea a originalului! Orice prelucrare ulterioara asupra materialului respectiv se face cu alterarea calitatii globale, chiar daca s-ar putea ca "la ochi" sa dea mai bine!

#3
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
o caseta mini-DV. Nu ma astept la rezultate extraordinare, doar vreau ceva putin mai bun. Daca nu se poate, asta e.

#4
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Dupa transfer in PC(13 GB pentru o ora de filmare!), fisierul avi il "tratezi" intr-un soft de editare/authoring cu filtrele de brightness/contrast, dupa plac. Vezi ce filtre ai la dispozitie, poti incerca si sharpness!
Eu folosesc MPEG Video Wizard si filtrele amintite chiar isi fac treaba. Rezultatul la mine este un DVD ce ruleaza pe orice player.
Aceleasi filtre se gasesc in orice editor video.
Salvarea fisierului cu filtrele respective aplicate se poate face fie in formatul original, fie in alt format disponibil in cadrul soft-ului folosit. Alegerea iti apartine!
Atentie! Fisierul rezultat va fi calitativ mai slab, cum am mai spus, chiar daca ochiului i se va parea mai bun!

Edited by viceroy56, 09 September 2011 - 15:43.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate