Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...
 La mulți ani @Ion_Bumbu!

Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...
 Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...
 Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Ce abonamente aveți?
 

Pareri preturi avize + arhitect

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#37
paulica82

paulica82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 21.11.2014
Buna seara.Dorec sa cumpar o casa prin programul "Prima Casa",dar nu mi-au fost acceptate actele deoarece casa pe care o vreau,in cadastru,autorizatie de consctructie,etc este trecuta ca anexa gospodareasca.
Anexa respectiva este de fapt o casa cu toate utilitatile de 150mp construita in 2009, lipita de o casa veche.Bancile nu accepta gaj ,nici prin prima casa si nici prin credit ipotecar actele cadastrale cu anexa ,chiar dca ea este locuibila.
Intrebarea mea este daca actele cu anexa gospadaresca se pot modifica in casa locuibila??
Va multumesc

#38
un_arhitect

un_arhitect

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 05.08.2013
Pai nu prea(parerea mea..).
Ideea e ca trebuie intabulata.
Intabularea se face in baza unei autorizatii.
Tot ce poti(poate proprietarul) face e sa autorizezi casa respectiva ca fiind casa si nu anexa ( e diferenta dpdv birocratic-impozite,etc)
Dar e un proces de lunga durata(depinde insa unde e casa, ca daca e la comuna poate fi mai simplu)..

#39
paulica82

paulica82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 21.11.2014
E la  comuna.maine voi iesi pe teren sa mai intreb daca se poate.Ce am mai citit pe net este obtinerea unui certificat de constructie pt modificarea destinatiei si dupa multa birocratie.

Edited by paulica82, 24 November 2014 - 23:03.


#40
un_arhitect

un_arhitect

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 05.08.2013
Corect.

#41
magsmile

magsmile

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 19.11.2006
Conteaza si ce vrei de la arhitect/structurist.
Noi am platit un proiect de structura, cu tot cu verificator, dupa care ne-am dat seama ca trebuie refacuta la un alt structurist (cu alt verificator), fiindca in varianta initiala ne costa executia structurii enorm (si degeaba). Ca sa faceti o idee, diferenta de costuri pe structura 1 sau structura 2, la aceeasi casa, a fost estimata la 22 mii de euro.

Conteaza foarte mult ce fel de arhitect si ce fel de structurist gasesti - mai ales daca ai casa cu cerinte mai deosebite - lemn, spatii atipice, calcane comune etc.  Mergeti la cineva serios, nu cautati cel mai ieftin pret din oras (parerea mea).

#42
DiriginteleTauDeSantier

DiriginteleTauDeSantier

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 12.12.2014
Este foarte simplu sa dati o cautare pe Google dupa "Reducerea costului de executie prin optimizarea proiectului de rezistenta" si o sa gasiti multe exemple de reduceri de costuri prin reproiectare. Un proiect poate avea mai multe solutii de structura de rezistenta, unele mai costisitoare si altele mai economice.

#43
kondas

kondas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 01.10.2014
Optimizarea economica in ce consta? Fier mai putin? banui ca nu se reface structura/compartimentarea din nou - caz in care sunt costuri mari.

#44
DiriginteleTauDeSantier

DiriginteleTauDeSantier

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 12.12.2014

View PostKONDASAS, on 14 decembrie 2014 - 12:54, said:

Optimizarea economica in ce consta? Fier mai putin? banui ca nu se reface structura/compartimentarea din nou - caz in care sunt costuri mari.
De exemplu, am avut o lucrare la care beneficiarul s-a speriat cand a vazut ca trebuie sa faca radier general la un P+2. Acesta a dorit si o a doua opinie, si in functie de rezultat, reproiectarea rezistentei, adica optimizarea structurii. Cand am vazut proeictul am ramas si eu masca: pentru P+2, cu amprenta de 150 mp, structura simetrica, teren foarte bun de fundare (350 KPa), structuristul initial prevazuse pereti din pereti de beton armat, nucleu central din beton armat. Spatele cladrii, unde erau doar doua geamuri de la baie era integral din beton armat, din parter pana la etajul 2, avea 10 m lungime!! Iti dai seama ca la asemenea elemente structurale a fost nevoie si de radier general. Dupa reproiectare, pastrand aceeasi arhitectura, s-a inlocui sistemul structural de pereti de beton cu sistemul de cadre de beton armat. Economia calculata doar pe consumul de materiale (beton, fier, zidarie) a fost de 25.000 Euro (era vorba de un ansamblu de 3 blocuri identice). Beneficiarul a platit 3.000 euro pentru reproiectarea structurii de rezistenta si a rezultat un profit din aceasta optimizare de minim 22.000 euro.

#45
_D_A_N_

_D_A_N_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 11.02.2014
Si eu sunt de aceeasi parere, am preferat sa platesc ceva in plus si am mers pe mana unui arhitect cu multa experienta, de scoala veche. Tin minte si acum ca am avut cu el o prima discutie care a durat aproape 3 ore, timp in care nu a vrut decat sa ne inteleaga gusturile, cerintele, pana unde vreau sa merg cu bugetul. La a doua discutie a venit deja cu niste schite de mana in care si-a prezentat conceptele, ne-a urmarit reactiile, o parte din comentariile noastre si le-a insusit, o alta parte le-a combatut, una peste alta am fost foarte multumit. De-abia dupa ce am stabilit concret ce vrem si am ales tipul casei, am discutat de bani.
Am lasat tot ce inseamna proiectare in mana lui, el si-a ales firmele de specialitate pentru structura, termice, electrice etc. Si tot el s-a ocupat de AC, s-a dus chiar si la primarie la sedinta de avizare a proiectului pentru a-si sustine lucrarea.
La o casa de peste 350 mp, cu o forma destul de ciudata data de restrictiile terenului, nu a fost necesara decat o singura dispozitie de santier pentru un detaliu de executie care scapase (ceva legat de imbinarea ferestrelor cu zidaria).

#46
a_mada21

a_mada21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 11.02.2009
Am nevoie de o oferta pentru un proiect pentru autorizatie constructie, pentru o constructie inceputa acum vreo 17 ani si finalizata.
Constructia are in jur de ~250 mp astfel:
- demisol garaj + pivnita ~50 mp - boltari + beton
- parter ~100 mp - bca + beton
- etaj :  structura de lemn peste placa de beton ~75 mp + ~25 mp terasa neacoperita.
- pod nelocuibil.
Constructia respecta PUZ,etc insa din anumite motive oobiective nu a fost posibila obtinerea autorizatiei pana la momentul de fata.
Ma intereseaza cel mai ieftin proiect, intrucat costurile de constructie nu pot fi reduse din moment ce este finalizata.
Multumesc

#47
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,076
  • Înscris: 09.08.2005
OFF

View Posta_mada21, on 29 ianuarie 2015 - 03:28, said:

constructie inceputa acum vreo 17 ani si finalizata.
Adică 17 ani ai construit ilegal și n-a băgat nimeni de seamă? Trăiască republica de tranziție originală...


ON

View Posta_mada21, on 29 ianuarie 2015 - 03:28, said:

Constructia respecta PUZ,etc insa din anumite motive oobiective nu a fost posibila obtinerea autorizatiei pana la momentul de fata.
Ma intereseaza cel mai ieftin proiect, intrucat costurile de constructie nu pot fi reduse din moment ce este finalizata.
Multumesc
Ai nevoie de destule documentații:
1. pentru certificatul de urbanism - arhitect
2. pentru autorizația de construcție - arhitect și cel puțin structurist
3. pentru proiectul tehnic dat fiind că, legal, nu ai voie să construiești decît după un PTh - arhitect, structurist, instalatori
4. cartea construcției la recepția la finalizarea construcției - fără recepție nu poți întabula.

Nu ai spus în ce zonă e clădirea. Dacă e în rural dosarele pot fi și mai subțiri, dacă e într-un oraș - cu cît e mai mare, cu atît crește vigilența funcționarului...

#48
kondas

kondas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 01.10.2014
Ca informatie va rog, cat poate cere un arhtect pentru creionarea/schitarea initiala a unui eventual proiect de casa?
Mai pe inteles vreau sa merg la mai multi arhitecti sa vad care ar fi pe aceeasi lungime de unda cu ceea ce doresc eu.
Se plateste la sedinta? la ora? Se plateste un avans? cat la suta reprezinta acest avans?
Ma gandesc ca nici dumnealor nu vor sa piarda timpul fara a castiga nimic, dar nici eu nu as vrea sa cheltui prea mult doar ca sa vad care ar fi compatibil cu cerintele mele.

#49
un_arhitect

un_arhitect

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 05.08.2013
Depinde de arhitect. Sunt arhitecti care cer avans de la prima discutie, sunt arhitecti care au o prima discutie pentru a intelege tema, iar apoi in momentul in care se apuca de schitat proiectul cer avans, sunt si arhitecti care au o prima discutie si fac una-doua schite functionale si apoi cer avans pentru a continua.
Sumele cerute sunt de obicei intre 25-35% din valoarea proiectului.
Personal eu aplic ultima varianta, mi se pare cea corecta, pentru ca daca dupa 2 intalniri nu s-a ajuns la o schita/partiu agreat de beneficiar, inseamna ca nu suntem pe aceeasi lungime de unda, iar o colaborare ulterioara ar fi dificila pentru ambele parti.

#50
kondas

kondas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 01.10.2014
Spuneti-mi va rog, este vreo diferenta intre arhitect si conductor arhitect?

#51
un_arhitect

un_arhitect

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 05.08.2013
arhitectul face facultate 6 ani, conductorul face colegiu de 3 ani.
arhiectul are drept de semnatura nelimitat(pe proiecte de arhitectura), conductorul are limitare la suprafete, regim de inaltime si tipuri de cladiri. e diferenta intre inginer si subinginer daca vrei...

Edited by un_arhitect, 29 May 2015 - 21:18.


#52
thorique

thorique

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.03.2010
Mi-am facut si eu proiectele pt doua imobile, la o hala metalica si la o casa din caramida.
Dupa 3 intalniri cu 2 arhitecti si un structurist, i-am gasit pe baietii de la ... , structuristi de meserie care mi-au recomandat ei un arhitect bun!
Ce mi-a placut la ei, a fost ca mi-au explicat pretul (nu pe mp ci pe fiecare proiect negociat) si mi-au aratat cat de mult pot economisi la materiale!
a_mada21 nu stiu daca te pot ajuta, dar poti incerca! (ei sunt din brasov).

Edited by ech, 19 June 2015 - 15:20.
reclama


#53
Edgarty

Edgarty

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.06.2015
Buna seara. Va sunt recunoscator daca imi puteti oferii minime info in legatura cu renovarea unei case.
Constructia e vheche (nu stiu din ce an), din caramida, suprafata 110mp.
Doresc sa extind constructia cu 50mp iar acoperisul care are o forma de jumate de acoperis
doresc sa il transform in doua ape cu mansarda.
Am inteles ca actele (inteleg tot ce este necesar pentru a renova legal) pentru renovari costa
aprox 1000euro la 100mp nou construiti (incl funadatie, zid, acoperis).
Nu stiu ce autorizatii imi trebuie si nu vreau sa platesc pentru ceva inutil.
Am inteles din ce am gasit pe net ca studiul geo nu este obligatoriu si ca as putea economisi vreo 350ron, este adevarat?
Va multumesc!

#54
alex170

alex170

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.08.2015
Salut,

Am si eu o intrebare legata de preturile proiectelor. Am primit o oferta de la un arhitect pentru un proiect de imprejmuire a unui teren nu foarte mare. In total pe 3 laturi pe care am eu nevoie sa imprejmuiesc lungimea gardului ar fi de 55ml.
Pretul cerut este 150 EUR pentru proiect. Nu stiu exact ce include acesta pentru ca nu am apucat sa discutam mai multe detalii.

Cum vi se pare pretul la prima strigare?

Multumesc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate