Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Astigmatism...

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
angellove

angellove

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 14.06.2006
Buna.

Am 22 de ani. Parintii mei si-au dat seama ca nu vad cu un ochi (ochiul drept) de la 3 ani, de cand port ochelari.
M-am nascut prematur, la 6 luni, si am stat in spital, in incubator, jumatate de an.

Problema e ca de cand a fost detectata deficienta de vedere, nu a existat sa am o pereche de ochelari care sa fie de acelasi tip. Am toate retetele de atunci. Ultima pereche de ochelari se pare sa fie cea mai potrivita, in sensul ca nu obosesc daca nu ii am pe ochi, dar domnul doctor care mi i-a prescris nu mi-a spus un diagnostic exact. Stiu de la ceilalti doctori ca am astigmatism hipermetropic.

Problema e ca ochiul drept are vizibilitate de doar 30%. Modul in care vad cu ochiul este urmatorul: am o dunga verticala care imi acapareaza vreo 40% din ochi, pe partea din mijloc, si nu stiu exact daca aceasta problema este datorata astigmatismului sau nu, iar in partile laterale ale ochiului, intr-adevar, vederea este destul de slaba. Ochiul fuge continuu daca incerc sa vizualizez ceva doar cu el, probabil pentru a incerca sa formeze o imagine completa, insa obosesc foarte repede. Am dezvoltat un strabism la acest ochi, nu foarte vizibil. Banuiesc ca ochiul "s-a mutat" pentru a putea sa imi largeasca aria vizuala.

Vreo parere despre pata neagra? Mentionez ca e asa de cand stiu eu.

#2
drsim

drsim

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 05.07.2011

View Postangellove, on 6th September 2011, 00:38, said:

Buna.

Am 22 de ani. Parintii mei si-au dat seama ca nu vad cu un ochi (ochiul drept) de la 3 ani, de cand port ochelari.
M-am nascut prematur, la 6 luni, si am stat in spital, in incubator, jumatate de an.

Problema e ca de cand a fost detectata deficienta de vedere, nu a existat sa am o pereche de ochelari care sa fie de acelasi tip. Am toate retetele de atunci. Ultima pereche de ochelari se pare sa fie cea mai potrivita, in sensul ca nu obosesc daca nu ii am pe ochi, dar domnul doctor care mi i-a prescris nu mi-a spus un diagnostic exact. Stiu de la ceilalti doctori ca am astigmatism hipermetropic.

Problema e ca ochiul drept are vizibilitate de doar 30%. Modul in care vad cu ochiul este urmatorul: am o dunga verticala care imi acapareaza vreo 40% din ochi, pe partea din mijloc, si nu stiu exact daca aceasta problema este datorata astigmatismului sau nu, iar in partile laterale ale ochiului, intr-adevar, vederea este destul de slaba. Ochiul fuge continuu daca incerc sa vizualizez ceva doar cu el, probabil pentru a incerca sa formeze o imagine completa, insa obosesc foarte repede. Am dezvoltat un strabism la acest ochi, nu foarte vizibil. Banuiesc ca ochiul "s-a mutat" pentru a putea sa imi largeasca aria vizuala.

Vreo parere despre pata neagra? Mentionez ca e asa de cand stiu eu.

mai multe informatii aici

#3
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

View Postangellove, on 6th September 2011, 00:38, said:

Problema e ca ochiul drept are vizibilitate de doar 30%. Modul in care vad cu ochiul este urmatorul: am o dunga verticala care imi acapareaza vreo 40% din ochi, pe partea din mijloc, si nu stiu exact daca aceasta problema este datorata astigmatismului sau nu, iar in partile laterale ale ochiului, intr-adevar, vederea este destul de slaba. Ochiul fuge continuu daca incerc sa vizualizez ceva doar cu el, probabil pentru a incerca sa formeze o imagine completa, insa obosesc foarte repede. Am dezvoltat un strabism la acest ochi, nu foarte vizibil. Banuiesc ca ochiul "s-a mutat" pentru a putea sa imi largeasca aria vizuala.

Vreo parere despre pata neagra? Mentionez ca e asa de cand stiu eu.

Cazul tau pare unul clasic adica din diverse motive unul dintre ochi nu s-a dezovltat normal in primele luni/ani de viata lucrul ce a determinat aparitia ambliopiei (scaderea vederii la ochiu afectat) si strabismului. Ceea ce este neobisnuit este faptul ca vezi acea dunga vertifcala. Nu sunt medic insa am si eu probleme asemanatoare (strabism, astigmatism, anizotropie) si din cate stiu eu in cazul ambliopiei imaginea este neclara dar nu apar dungi sau pete pe imagine.

Nici macar astigamtismul nu cred ca poate determina aparatiei petelor negre, eu am astigmatism (ce-i drept miopic nu hipermetropic) si fara ochelari vad mai neclar iar la distanta chiar dublate obiectele insa nu vad nici o pata.

Repet nu sunt medic insa suspectez ca la nastere ai avut un defect fizic al ochiului care a determiant aparitie acelei dungi sau pete si din cauza ei nu s-a dezoltat ochiul normal. Repet nu cred ca din cauza astigamtismului pot aparea pete in imagine care sa acopere 40% din campul vizual al ochiului.

Cel mai bine ar trebui sa faci un consult complet (ma rog termenul complet e relativ) al ochiului in care medicii sa analizeze cam tot ce se poate la ochi. Din pacate chiar daca s-ar elimina pata neagra este putin probabil sa se mai poata recupera vederea ochiului pentru ca cel mai probabil s-a dezolvat o ambliopie ce la adulti nu prea se mai potate vindeca; optiunile de tratament a ambliopiei la adult insa evolueaza. Mai intai insa trebuie sa afli de ce apare dunga.

#4
radian

radian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 684
  • Înscris: 20.11.2006

View Postangellove, on 6th September 2011, 00:38, said:

... Problema e ca de cand a fost detectata deficienta de vedere, nu a existat sa am o pereche de ochelari care sa fie de acelasi tip. Am toate retetele de atunci. Ultima pereche de ochelari se pare sa fie cea mai potrivita, in sensul ca nu obosesc daca nu ii am pe ochi, dar domnul doctor care mi i-a prescris nu mi-a spus un diagnostic exact. Stiu de la ceilalti doctori ca am astigmatism hipermetropic...

Cu un an inainte sa incep scoala in fata blocului am cazut si mi-am spart capul. Socul mi-a cauzat o dereglare a ochiului drept. In primii ani de scoala am purta sporadic ochelari, iar din clasa a VI-a port permanent. Adica de vreo 35 de ani. Am tot astigmatism hipermetropic. Nu am nicio pata pe ochi. Doar campul vizual drastic redus la ochiul mai slab.

La ce te referi cand zici ca ochelarii nu sunt de acelasi tip? Cumva la faptul ca lentile difera una de cealalta? Daca da, e absolut normal.

Vad ca esti din Saninicolau Mare. Pana la Szeged cat ai avea de facut? 60, 70 de km.

#5
Alin_1988

Alin_1988

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.07.2018
Salutare , Am 30 de ani si de curand am fost diagnosticat cu un astigmatism hipermetropic +1.00 , ma gandesc serios la operatie . Credeti ca daca nu port ochelari mai poate creste ? O clinica si un dr bun imi recomanda cineva ? Ps. Doar pe ochiul stang am problema

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate