Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

recomandari in achizitionare unui cd player + boxe spate

  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
rolyyy

rolyyy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 31.08.2011
buna tuturor
am un Toyota aygo cu 2 difuzoare fata stock de la toyota si un cd player original tot de la toyota...as dori sa imi pun 2 difuzoare spate si sa schimb  cd player-ul (prefer foarte mult pionner ca cd player) ...buget 1000 lei  ....astept parerile si recomandarile voastre

#2
primejdie_06

primejdie_06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 745
  • Înscris: 20.02.2007
... eu as alege pentru HU Clarion, sau Alpine... iar la capitolul difuzoare as folosi Hertz de dimensiunile ce ti se potrivesc... deasemeni as inlocui si difuzoarele de fabrica si in felul acesta ti-ai facut o muzica sa zicem decenta pentru masinuta ta... probabil bugetul va fi depasit, nu semnificativ ca valoare dar calitatea sunetului va fi pe masura... imi pare rau Pioneer (nu pionner) nu se numara printre preferatele mele...

#3
rolyyy

rolyyy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 31.08.2011

View Postprimejdie_06, on 31st August 2011, 22:28, said:

... eu as alege pentru HU Clarion, sau Alpine... iar la capitolul difuzoare as folosi Hertz de dimensiunile ce ti se potrivesc... deasemeni as inlocui si difuzoarele de fabrica si in felul acesta ti-ai facut o muzica sa zicem decenta pentru masinuta ta... probabil bugetul va fi depasit, nu semnificativ ca valoare dar calitatea sunetului va fi pe masura... imi pare rau Pioneer (nu pionner) nu se numara printre preferatele mele...

multumesc pt recomandare, bugetul nu este o problema daca depaseste 100-200 lei maxim
mai astept si alte recomandari

#4
stefan_pn

stefan_pn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 12.07.2011
Player eu as lua asta sau asta

Ce dimensiuni ai la boxele spate ?

Pentru boxe mergi pe DLS, Focal sau Hertz.

#5
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
Boxe Hertz recomand si eu sau JBL. Se aud superb ambele. Evita difuzoarele Sony, sunt PRAF (spun din proprie experienta).
Ca player, daca vrei sa se auda bass-ul mai metalic, ia Alpine, daca nu, mergi pe Pioneer, care are sunetul ceva mai cald, o caruta de setari, etc.
Eu am avut un Pioneer Deh 50UB si mai am un Pioneer Deh 5000 UB care se aud perfect, au setari garla (filtre de taiere, setare pe frecvente, setari de bass cum vrei tu, etc).

Ai putea sa pui aici o lista la playerele care iti fac cu ochiul si noi ne dam cu parerea daca merita sau nu :)

#6
rolyyy

rolyyy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 31.08.2011

View Poststefan_pn, on 1st September 2011, 13:36, said:

Player eu as lua asta sau asta

Ce dimensiuni ai la boxele spate ?

Pentru boxe mergi pe DLS, Focal sau Hertz.

multumesc pentru recomandari...referitor la boxe spate le voi pune pe polita/placaj din porbagaj ... dimensiunile am masurat si ar incapea boxe de 13 cm

Attached Files


Edited by rolyyy, 01 September 2011 - 16:07.


#7
rolyyy

rolyyy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 31.08.2011

View Postrolyyy, on 1st September 2011, 17:06, said:

multumesc pentru recomandari...referitor la boxe spate le voi pune pe polita/placaj din porbagaj ... dimensiunile am masurat si ar incapea boxe de 13 cm


m-am razgandit si vreau sa schimb si boxele fata stock, sunt de 10 cm

asa ca va rog sa cine se pricepe sa imi faca o configuratie de calitate cu - 2 boxe fata de 10 cm     -2 boxe spate de 13 cm  - cd player      
buget 1200 lei
astept raspunsurile voastre...multumesc anticipat

Edited by rolyyy, 01 September 2011 - 17:28.


#8
stefan_pn

stefan_pn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 12.07.2011
boxe fata
boxe spate

Player-ul asta (nu are cd) sau asta asta si asta

Mai masoara acolo in spate odata si poate incap de 16 cm sau ovale.

Edited by stefan_pn, 01 September 2011 - 20:01.


#9
rolyyy

rolyyy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 31.08.2011

View Poststefan_pn, on 1st September 2011, 21:01, said:

boxe fata
boxe spate

Player-ul asta (nu are cd) sau asta asta si asta

Mai masoara acolo in spate odata si poate incap de 16 cm sau ovale.

am masurat si uitate in poza de mai jos...
referitor la difuzoare nu sunt mai bune jbl sau hertz sau focal? intreb doar

in privinta cd playerului sunt sigur ca unul dintre aceste 2 firme pioneer sau alpine...modelul nu sunt sigur as merge pe acestea 4:
ALPINE:
http://www.be-loud.r...PINE/CDE-125BT/
sau
http://www.be-loud.r...PINE/CDE-126BT/
PIONEER:
http://www.be-loud.r...eer/DEH-6100BT/
sau
http://www.be-loud.r...er/DEH-P5100UB/

deci pe cd player sunt dispus sa dau pana la 850 lei
iar pe difuzoare fata + spate inca 500-600 lei maxim        
per total incerc sa nu trec de 1400 lei, pentru ca in acest moment am doar 1200 lei dar mai pot dace rost de inca 200...deci nu mai mult de 1400 lei va rog

astept cu nerabdare parerile voastre...multumesc anticipat

#10
stefan_pn

stefan_pn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 12.07.2011
Player-ele sunt ok toate. Dupa mine, boxele jbl nu se compara cu dls in acelasi segment de pret.

Uite aici boxe de la hertz.

fata
spate

Nu lua boxe scumpe cu W rms multi ca iti trebuie si amplificator pentru ele sa sune ok ...

#11
rolyyy

rolyyy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 31.08.2011

View Poststefan_pn, on 1st September 2011, 23:40, said:

Player-ele sunt ok toate. Dupa mine, boxele jbl nu se compara cu dls in acelasi segment de pret.

Uite aici boxe de la hertz.

fata
spate

Nu lua boxe scumpe cu W rms multi ca iti trebuie si amplificator pentru ele sa sune ok ...

mersi mult stefan ca ai avut timp sa imi raspunzi pe parcursul zilei
dar as mai vrea sa te intreb ceva sa fiu sigur :D

deci crezi ca un cd player din cele mentionate mai sus impreuna cu boxele recomandate de tine vor suna ok fara amplificator nu?

si apropo cred ca boxele aratate de tine le voi comanda de pe  be loud dar pretul este pentru un difuzor sau pentru 2
de exemplu http://www.be-loud.r...ergy_ECX_130.4/ pretul este de 379 lei pentru o boxa sau 2  nu stii? :D

Edited by rolyyy, 01 September 2011 - 23:29.


#12
dadu221

dadu221

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 03.09.2008
ma bag si eu in seama :)
am pionier deh 4200sd, am dls classic b sau c-6 pe fata (nu mai tin minte exact) cele de 80 w rms si am magnat pe spate.
ce zic eu:
ia ALPINE nu pioneer. pioneer-ul, sau cel putin al meu, este varza la receptie radio (am masina cu antena radio amplificata)- este adevarat ca are o gramada de setari dar nu ma inanta cu nimic pentru ca AF-ul e execrabil de prost setat si alpine-ul ofera aceleasi setari. De notat sa mai tii cont ca Hu-ul sa aiba buton separate de MUTE pentru a pute opri instant muzica cand suna telefonul. Iti spun din proprie exeprienta ca imi lipseste
ia DLS ca boxe  pentru ca au raport calitate pret f bun. o fi hertz-ul mai tare dar si pretul e pe masura si nu stiu daca urechiusa ta neantrenata (cum nici a mea nu e) va sesiza o diferenta care sa merite banii respectivi.
NU LUA de la be-loud decat daca esti prea comod si iti prisosesc banii ;) Sunt  gramada de alte site-uri cu preturi mai mici. Eventual iei de la be-loud daca nu te descurci sa montezi singur jucariile sua nu ai pe cineva care sa ti le faca MAI BINE la un pret MAI MIC.
cu titlu de remarca am luat niste sony de 10 cm pt Ford turneo conect.. ce pot sa spun este ca m-au uimit la puterea basului/joaselor pt niste pocnitori de 10 cm. E adevarat ca nu acopera o gama prea larga de frecvente dar daca esti fan sunete joase ar fi o idee ieftina.
deci pe scurt:     alpine nu pioneer musai buton mute
                         dls ca e ieftin si bun in acelasi timp- focal nu as lua  
la Hu nu te intereseaza numarul de iesiri rca adica sa teuiti ca unul are mai mule si pt asta sa dai aiure amai multi bani pe el. adic aintre doua modele de alpine al doile anu are in plus decat iesirea aia rca care este total neimportanta pt tine si posibilitatea schimbarii culorii afisajului. Nu stiu care este culoarea pt toiota (daca se bnimereste cu una din posibilitati) dar trebuie s ate gandesti daca merita 100 lei in plus :)
ps: incearca sa desfaci fata de usa si verifica locul de prindere a bozei poate iti permite un 13 cm ca diametru. MARE ATENTIE la adancimea maxima de montare pe care o permite usa (nu de alta dar hertzurile alea par destul de maricele cand te uiti la magnetul ala - lucru bun dealtfel dar nu muasi potrivit pt usa ta)
incearca din raputeri sa iei ovale pe spate pt ca ofera alt sunet.. kit ca nu le montezi in scobitura placutei de pe spate ci deasupra si realizazi o umplutura cu placaj acoperit cu mocheta in culoarea placii pentru restul scobiturii.
si pretul la hertz-uri este pt 2 bucati. prima linie de la caracteristici  scrie SET difuzoare coaziale :)

#13
stefan_pn

stefan_pn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 12.07.2011
Be-loud poate nu sunt ce-i mai ieftini dar sunt foarte seriosi si promti. Am comandat de vreo 7 ori de la ei si a fost super ok.

#14
dadu221

dadu221

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 03.09.2008
si altele sunt la fel de prompte cand e vb de vanzare :) Garantia este criteriul de departajare in opinia mea.

#15
rolyyy

rolyyy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 31.08.2011
revin si vreau sa va spun ca totul sa dat peste cap...adica initial trebuia sa primesc acel aygo dupa ce fac 18 ani...ieri am facut 18 ani iar ai mei mi-au facut o surpriza si mi-au luat un Renault Scenic din 2005 parca  de care sunt foarte multumit...
dar tot vreau sa schimb ceva si anuma HU original
scenicul are 2 difuzoare de inalte in bord,2 difuzoare in usile din fata si doua in usile din spate....difuzoarele nu vreau sa le schimb doar HU dar daca voi alege unul din cele 2 (PIONEER sau ALPINE )
nu stiu cu voi face sa mearga comenzile de pe volan (volum + -, mute, next track..etc) ...oare se poate adica daca HU scrie ca are posibilitatea de al lega la comenzile de pe volan ma gandesc ca merge nu?

Edited by rolyyy, 06 September 2011 - 14:22.


#16
stefan_pn

stefan_pn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 12.07.2011
O sa-ti trebuiasca adaptor pentru comenzi.

#17
rolyyy

rolyyy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 31.08.2011

View Poststefan_pn, on 6th September 2011, 17:19, said:

O sa-ti trebuiasca adaptor pentru comenzi.
si din cate stiu un adaptor costa cam 200 lei nu? :|

#18
stefan_pn

stefan_pn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 12.07.2011
Poate si mai mult.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate