Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Mama tuturor pesterilor

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
barbarian

barbarian

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,174
  • Înscris: 23.03.2008
In 2009 un grup de geologi britanici au descoperit in parcul national din Phong Nha-Ke Bang cele mai mari pesteri din lume. Pestera Hang Son Doong este gigantica, avand 4 kilometri lungime, 100 de metri latime si 240 de metri inaltime, in punctul cel mai inalt. Ba chiar intr-o anumita zona a pesterii exista si o jungla ascunsa.

Zau daca nu te simti ca in cartea lui Jules Verne, O calatorie in centrul Pamantului, Chiar, n-or fi si niste dinozauri prin jungla aia?!

Priviti, faceti-va cruce si cutremurati-va!

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/tOH4gbW18Ts?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files



#2
geutz

geutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 692
  • Înscris: 14.04.2007
Poza a 2-a te lasa asa :surprise: cand vezi cat de mici sunt oamenii aia fata de vagauna.

#3
Batranelul22

Batranelul22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 28.07.2011

View Postbarbarian, on 30th August 2011, 00:49, said:

In 2009 un grup de geologi britanici au descoperit in parcul national din Phong Nha-Ke Bang cele mai mari pesteri din lume. Pestera Hang Son Doong este gigantica, avand 4 kilometri lungime, 100 de metri latime si 240 de metri inaltime, in punctul cel mai inalt. Ba chiar intr-o anumita zona a pesterii exista si o jungla ascunsa.

Zau daca nu te simti ca in cartea lui Jules Verne, O calatorie in centrul Pamantului, Chiar, n-or fi si niste dinozauri prin jungla aia?!

Priviti, faceti-va cruce si cutremurati-va!

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/tOH4gbW18Ts?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Ce sa mai, bani sa ai s-o poti vizita, altfel iti cam faci inima amara. :)

#4
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
Superb.

#5
barbarian

barbarian

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,174
  • Înscris: 23.03.2008

View PostBatranelul22, on 30th August 2011, 01:01, said:

Ce sa mai, bani sa ai s-o poti vizita, altfel iti cam faci inima amara. :)

Nu-ti trebuie o gramada de bani ca sa ajungi acolo, ce te va costa va fi transportul dar, daca iti rezervi biletele din timp, nu va fi o cheltuiala exagerata, poate ca mai putin de 700E dus-intors. Vietnam este o tara ieftina, unde salariul mediu nu stiu daca sare de 100 usd/luna. Problema e ca nu stiu daca e deschisa turistilor. Sau poate ca multi vietnamezi nici nu au habar de asa ceva. Cred ca solutia cea mai buna e sa te duci pe cont propriu si, odata ajuns in zona, sa cauti cazare la sateni precum si un ghid care sa cunoasca jungla. Asta chiar ca va fi o aventura, o excursie cu cortul in spinare si tot echipamentul.

Dava vietnamezii ar fi destepti, ar scoate miliarde din vizitarea unui asemenea obiectiv, cu amenajare de trasee in pesteri, cu locuri de cazare dar totul cu un impact redus asupra pesterilor.
Insa, la ce regim comunist e acolo, ma cam indoiesc.


P.S.  Priviti si clipurile acestea. sunt coplesitoare!   [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/VFWhqJeThfc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Sau cel de la National Geografic  [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/uUXw40R-sbo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by barbarian, 30 August 2011 - 00:43.


#6
Batranelul22

Batranelul22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 28.07.2011

View Postbarbarian, on 30th August 2011, 01:30, said:

Nu-ti trebuie o gramada de bani ca sa ajungi acolo, ce te va costa va fi transportul dar, daca iti rezervi biletele din timp, nu va fi o cheltuiala exagerata, poate ca mai putin de 700E dus-intors. Vietnam este o tara ieftina, unde salariul mediu nu stiu daca sare de 100 usd/luna. Problema e ca nu stiu daca e deschisa turistilor. Sau poate ca multi vietnamezi nici nu au habar de asa ceva. Cred ca solutia cea mai buna e sa te duci pe cont propriu si, odata ajuns in zona, sa cauti cazare la sateni precum si un ghid care sa cunoasca jungla. Asta chiar ca va fi o aventura, o excursie cu cortul in spinare si tot echipamentul.

Dava vietnamezii ar fi destepti, ar scoate miliarde din vizitarea unui asemenea obiectiv, cu amenajare de trasee in pesteri, cu locuri de cazare dar totul cu un impact redus asupra pesterilor.
Insa, la ce regim comunist e acolo, ma cam indoiesc.


P.S.  Priviti si clipurile acestea. sunt coplesitoare!   [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/VFWhqJeThfc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Sau cel de la National Geografic  [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/uUXw40R-sbo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Si noi daca eram destepti cati bani scoteam din turismul nostru. Nu e rea ideea de vizita.Multumesc pentru ponturi, nu se stie niciodata. :D :peacefingers:

#7
barbarian

barbarian

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,174
  • Înscris: 23.03.2008

View PostBatranelul22, on 30th August 2011, 02:04, said:

Si noi daca eram destepti cati bani scoteam din turismul nostru. Nu e rea ideea de vizita.Multumesc pentru ponturi, nu se stie niciodata. :D :peacefingers:

Cu placere.

Urmareste clipul cu reportajul de la National Geografic, ma cam indoiesc ca va fi vreodata vizitata de turisti, acolo se coboara cu coarda, e un rau subteran, e un adevarat ecosistem acolo. Baremi o parte daca s-ar vizita si ar fi perfect.

#8
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View Postbarbarian, on 30th August 2011, 00:49, said:

In 2009 un grup de geologi britanici au descoperit in parcul national din Phong Nha-Ke Bang cele mai mari pesteri din lume. Pestera Hang Son Doong este gigantica, avand 4 kilometri lungime, 100 de metri latime si 240 de metri inaltime, in punctul cel mai inalt.
Salutare !

Acum vreo 2 luni am primit și eu pe mail un pps despre peștera Hang Son Doong. Este impresionantă.

Totuși, este relativ termenul de "cea mai mare peșteră din lume". Cea mai mare în ce privință ?

Pentru că există în Malaysia peștera Lubang (Gua) Nasib Bagus, care conține sala Sarawak, cea mai mare sală din lume. Are lungimea de 700m, lățimea de 400m și înălțimea medie de 100m (înălțimea maximă e de 423m).

Dacă ne referim la lungime (dezvoltare), Hang Son Doong e insignifiantă față de giganții de peste 100km. Din 1986, Mammoth Cave System a depășit dezvoltarea de 500 de km ! Și mai e și frumoasă, multe părți se vizitează ! Și mai sunt mulți "giganți" frumoși care pe anumite sectoare se vizitează de către oricine.

Iar în ce privește dezvoltarea pe verticală, iar e insignifiantă pe lângă alte peșteri (în special avene). De exemplu (tot din topul din 1986), Jean Bernard depășea 1500 de metri diferență de nivel.

Așa încât Hang Son Doong este impresionantă, este gigantică în anumite privințe și mi-ar plăcea s-o vizitez. Dar nu poate fi numită nicidecum "Mama tuturor peșterilor". Aș zice că e pretențios și subiectiv termenul. Să nu exagerăm. Mai ales că se vede că lățimea și înălțimea nu se mențin pe întreaga lungime.

Și să nu uităm unde se află, personal cred că mai e nevoie și de alte măsurători și confirmări, comuniștii sunt capabili de orice.
Ar fi bine dacă titlul topicului nu ar mai conține termenul "Mama tuturor peșterilor"; așa cum am arătat, nu există un superlativ absolut, există doar superlative referitoare la anumite aspecte (dezvoltare pe orizontală, pe verticală, în diverse tipuri de roci, săli gigantice etc.)


Sănătate și cât mai multe peșteri văzute cu propriii ochi !

Edited by OvidiuNS, 30 August 2011 - 02:47.


#9
barbarian

barbarian

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,174
  • Înscris: 23.03.2008

View PostOvidiuNS, on 30th August 2011, 03:36, said:

Salutare !

Acum vreo 2 luni am primit și eu pe mail un pps despre peștera Hang Son Doong. Este impresionantă.

Totuși, este relativ termenul de "cea mai mare peșteră din lume". Cea mai mare în ce privință ?

Pentru că există în Malaysia peștera Lubang (Gua) Nasib Bagus, care conține sala Sarawak, cea mai mare sală din lume. Are lungimea de 700m, lățimea de 400m și înălțimea medie de 100m (înălțimea maximă e de 423m).

Dacă ne referim la lungime (dezvoltare), Hang Son Doong e insignifiantă față de giganții de peste 100km. Din 1986, Mammoth Cave System a depășit dezvoltarea de 500 de km ! Și mai e și frumoasă, multe părți se vizitează ! Și mai sunt mulți "giganți" frumoși care pe anumite sectoare se vizitează de către oricine.

Iar în ce privește dezvoltarea pe verticală, iar e insignifiantă pe lângă alte peșteri (în special avene). De exemplu (tot din topul din 1986), Jean Bernard depășea 1500 de metri diferență de nivel.

Așa încât Hang Son Doong este impresionantă, este gigantică în anumite privințe și mi-ar plăcea s-o vizitez. Dar nu poate fi numită nicidecum "Mama tuturor peșterilor". Aș zice că e pretențios și subiectiv termenul. Să nu exagerăm. Mai ales că se vede că lățimea și înălțimea nu se mențin pe întreaga lungime.

Și să nu uităm unde se află, personal cred că mai e nevoie și de alte măsurători și confirmări, comuniștii sunt capabili de orice.
Ar fi bine dacă titlul topicului nu ar mai conține termenul "Mama tuturor peșterilor"; așa cum am arătat, nu există un superlativ absolut, există doar superlative referitoare la anumite aspecte (dezvoltare pe orizontală, pe verticală, în diverse tipuri de roci, săli gigantice etc.)


Sănătate și cât mai multe peșteri văzute cu propriii ochi !

Regret dar nu se mai pot modifica posturile dupa ce trec 10 minute.

Oricine poate scrie numele pesterii pe Google si, dupa ce da search, va gasi o gramada de articole, fie de ziar, fie ale unor bloggeri, romani sau straini, care o considera cea mai mare pestera din lume. Nu cea mai inalta, nu cea mai larga, ci cea mai mare.
Pana si cei de la National Geografic considera "World's Biggest Cave Found in Vietnam"

http://news.national...t-cave-vietnam/

Asa ca, daca vrei sa te certi cu cineva, care o are mai mare, cearta-te cu ei..  :naughty:

Pestera nu a fost masurata de comunisti, daca vedeai si videoclipul pus de mine te lamureai, a fost o expeditie organizata de speologi, la ultima participand si un cameraman de la National Geografic, si aratau cum au carat dupa ei un telemetru cu laser cu care au facut masuratori.
Pestera face parte dintr-un complex de galerii urias care inca nu a fost explorat in intregime.

Sanatate si tie. :)

#10
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View Postbarbarian, on 30th August 2011, 09:46, said:

Regret dar nu se mai pot modifica posturile dupa ce trec 10 minute.

Oricine poate scrie numele pesterii pe Google si, dupa ce da search, va gasi o gramada de articole, fie de ziar, fie ale unor bloggeri, romani sau straini, care o considera cea mai mare pestera din lume. Nu cea mai inalta, nu cea mai larga, ci cea mai mare.
Pana si cei de la National Geografic considera "World's Biggest Cave Found in Vietnam"

http://news.national...t-cave-vietnam/

Asa ca, daca vrei sa te certi cu cineva, care o are mai mare, cearta-te cu ei..  :naughty:

Pestera nu a fost masurata de comunisti, daca vedeai si videoclipul pus de mine te lamureai, a fost o expeditie organizata de speologi, la ultima participand si un cameraman de la National Geografic, si aratau cum au carat dupa ei un telemetru cu laser cu care au facut masuratori.
Pestera face parte dintr-un complex de galerii urias care inca nu a fost explorat in intregime.
Îmi cer scuze, se pare că nu m-am exprimat suficient de clar ca să fiu înțeles.

În legătură cu peștera Hang Son Doong, evident că am studiat toate link-urile puse de tine. Când afirm ceva mă documentez înainte, nu vreau să spun vreo tâmpenie. De asta am și menționat Sala Sarawak, pentru că în filmul de la National Geografic, șeful expediției își afirmă convingerea că peștera noastră "ar putea fi mai mare decât Sarawak".
Iar adineauri am citit și ce se spune în ultimul link. Abia aici se clarifică unele lucruri. Specifică cineva în articol că ar fi "the largest single cave passage", ceea ce în românește s-ar traduce aproximativ "cea mai largă (mare) unică trecere de peșteră". Cu alte cuvinte lățimea și înălțimea s-ar cam menține pe întreaga lungime a peșterii, ceea ce e discutabil și nu prea se vede din primul link pus de tine. E mai degrabă ceva subiectiv. Și se mai menționează că sala Sarawak deocamdată este imbatabilă.
Tot în ultimul articol scrie că expediția din aprilie a fost britanico-vietnameză, ceea ce mărește incertitudinea. Am 46 de ani, deci am trăit destul înainte de 1990 ca să pot spune că e mai puțin credibilă o știre dată de cineva în parteneriat cu comuniștii (chiar dacă acel cineva e de la National Geografic). Totuși, fie, hai să nu fim suspicioși deloc. Chiar și așa, dacă e să fim obiectivi, de la "the largest single cave passage yet found" până la "the biggest cave in the world" e cale lungă. Eu zic să ceri modificarea titlului topicului. De exemplu să fie sub formă de întrebare: "Hang Son Doong - cea mai mare peșteră din lume ?". Pentru că dacă suntem obiectivi, nu se poate afirma că o peșteră ar fi cea mai mare decât dacă ar întruni toate superlativele, ceea ce nu e cazul. Și evident, așa cum spune și ultimul articol, mai urmează și alte expediții. Nu știm încă ce este după acel "zid vietnamez".
Sunt foarte încântat de peștera Hang Son Doong, chiar sunt curios ce va dezvălui trecerea peste zidul de 14 metri.
Aș mai spune că sunt pasionat de peșteri în general, am văzut deja câteva din Europa (am și postat pe aici, inclusiv cu poze - pot oferi link-urile, dar trebuie să caut). Și am studiat ceva în acest domeniu. Așa încât nici prin gând nu mi-a trecut să ne certăm, ci numai să lămurim anumite aspecte legate de acest domeniu fascinant.

LE: Pentru conformitate, posturile pot fi corectate în următoarele 30' de la postare. Dar pot fi modificate (inclusiv titlul topicului) de către un moderator oricând.


Sănătate și toate cele bune !

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate