Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Unde gasesc pacura?

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
tibetan74

tibetan74

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 04.05.2011
Am o casa la tara, acoperita cu sindrila de lemn(dranita)care are vreo 20 de ani si se prezinta inca bine. Insa trebuie protejata cu un strat de pacura. Am o luna de cand caut sa cumpar pacura si nu gasesc nicaieri: am incercat la magazine si depozite de materiale de constructie, statii peco si depozite de carburant, nici la CET(Combinat de Energie Termica) nu se mai foloseste pacura. Ma poate ajuta cineva? Sau daca exista alta solutie alternativa(mi-a sugerat cineva sa folosesc ulei ars, nu stiu daca se poate). Si inca o chestiune, daca gasesc, cum se poate aplica, care este procedeul tehnic cel mai eficient? Eu imi amintesc de cand a fost aplicat prima data un strat de pacura(eram mic :D ), destul de rustic, cu niste carpe legate de un bat, ma gandesc ca poate exista un aparat, ceva gen pulverizator... care se poate folosi. Multumesc anticipat.

#2
barbarian

barbarian

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,174
  • Înscris: 23.03.2008

 tibetan74, on 24th August 2011, 17:19, said:

Am o casa la tara, acoperita cu sindrila de lemn(dranita)care are vreo 20 de ani si se prezinta inca bine. Insa trebuie protejata cu un strat de pacura. Am o luna de cand caut sa cumpar pacura si nu gasesc nicaieri: am incercat la magazine si depozite de materiale de constructie, statii peco si depozite de carburant, nici la CET(Combinat de Energie Termica) nu se mai foloseste pacura. Ma poate ajuta cineva? Sau daca exista alta solutie alternativa(mi-a sugerat cineva sa folosesc ulei ars, nu stiu daca se poate). Si inca o chestiune, daca gasesc, cum se poate aplica, care este procedeul tehnic cel mai eficient? Eu imi amintesc de cand a fost aplicat prima data un strat de pacura(eram mic :D ), destul de rustic, cu niste carpe legate de un bat, ma gandesc ca poate exista un aparat, ceva gen pulverizator... care se poate folosi. Multumesc anticipat.

Ulei ars. Pentru aplicare se intrebuinteaza un dispozitiv complex dar care da un randament bun numit pensula. Pentru o productivitate marita se poate folosi si bidineaua.  :rolleyes:

#3
b107

b107

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 02.01.2011
Eu nu as recomanda ulei ars, Sorry ...
La mine in zona se foloseste pacura (denumita dohot), uneori in amestec cu grasime, untura sau seu.
Se procura de la tiganii care umbla cu carute, acum din ce in ce mai rar, probabil ca si cererea este mai mica, deh, a aparut tabla Lindab ...
Pacura se mai gaseste si pe la centralele care folosesc agent termic pentru incalzire din sursa locala, unele spitale sau alte centrale termice locale. :naughty:

#4
cvag3

cvag3

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 410
  • Înscris: 20.05.2009
se mai gaseste in statiile de tren pe tronsoanele vechi de cale ferata.

#5
vranceanum

vranceanum

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.09.2011
buna
am si eu aceeasi problema. caut pacura
unde este casa cu pricina? a mea in Dolhasca, Suceava
am vorbit la Petrom si se poate cumpara de la ei, problema este ca ar trebui cumparat minim 1 tona.
daca casa este prin zona, poate cumparam impreuna. pretul la Petrom este de 2600 tona cu tot cu transport la domiciliu.

#6
cezara_elena

cezara_elena

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.09.2011
Buna! Am vazut anuntul tau si daca mai esti interesat de pacura pentru a da pe casa eu vand ce cantitate doresti.Sunt din suceava pentru mai multe detalii 0740171558,0746904055

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate