Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Clisura Dunarii

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,745
  • Înscris: 26.08.2008

 Massif3, on 15th September 2011, 19:58, said:

nu există porțiuni urâte..totul e frumos acolo
   dar ziceți de drumul de la Moldova nouă spre Orșova că are porțiuni urâte?
acolo e raiul pe Pământ,scuze

Hai, ca ti-ai furat-o, iti vor diminua salariul acum, pentru ca a scris cineva si ceva de rau de tara asta!

Din nefericire pentru tine, oamenii in majoritatea lor sunt cat de cat obiectivi si pun pe tapet aspectele pozitive laolalta cu cele negative - ceea ce pentru tine nu exista!
Trist!
Avem o tara frumoasa, pacat ca este locuita de specimene ca tine: dati din gura si va umflati pieptul de patrioti, pentru ca imediat sa maculati totul cu mizeria voastra!

Banarea ti-o putem prognoza de pe acuma, oricum, mai zbate-te putin!

Edited by BlueKing-69, 15 September 2011 - 23:11.


#20
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
Nu va inferbantati baieti, a zis si el omul ceva, n-a prea nimerit bine, scopul acestui forum cred si eu ca este de a exprima pareri obiective si a ne infororma reciproc. Stiu acest drum de pe vremea lui ,,raposatu'' cand ere un drum gen forestier si circulau pe el doar masinile granicerilor si cate un autobuz cu localnici care erau controlati la acte si bagaje din 10 in 10 km. Nici acum cred (nu am mai fost de 10 ani prin zona) ca drumul este reabilitat complet caci in RO nu se tremina complet nici o lucrare. Peisajul pe intreaga clisura nu s-a schimbat si este intradevar superb. Ce am inteles din relatarile pozele voastre este ca au aparut locuri de cazare si servicii care inainte nu existau decat pe malul sarbesc. Cred ca ar fi interesant un tur de facut pe malul romanesc si apoi de intors pe malul sarbesc, a facut cineva asa ceva?

#21
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
De la Moldova Noua catre Bozovici este un drum (ei ii zic ... judetean), peste muntii Carasului. Am fost asta-vara. Merge si cu un 4x2, nu e nevoie de "gip". Trebuie numai sa nu te pierzi cu firea cand vezi ca drumul tot urca prin padure si nu se mai termina....

Este DJ 571, continuat cu 571B.

#22
ewka

ewka

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 28.03.2011
@tata 123

Super vacanta! Super poze!
Anul acesta prin septembrie cred ca iti vom calca pe urme :D
Voiam sa te intreb: pentru barca, ati vorbit cu proprietari sau sunt zile anume cand vine(acea barca)?

Edited by ewka, 18 February 2012 - 13:05.


#23
tata123

tata123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 04.07.2008

 ewka, on 18th February 2012, 13:04, said:

@tata 123

Super vacanta! Super poze!
Anul acesta prin septembrie cred ca iti vom calca pe urme :D
Voiam sa te intreb: pentru barca, ati vorbit cu proprietari sau sunt zile anume cand vine(acea barca)?


Multumesc pentru aprecieri.
Plimbarea cu barca se aranjeaza prin intermediul proprietarului pensiunii. De obicei el intreaba daca vreti plimbare cu barca si incearca sa adune cat mai multe persoane (6-8 pers) pentru a reiesi un pret cat mai mic. Barca e draguta, la fel si marinarul :peacefingers:
Sa ai o vacanta frumoasa (candva ne vom intoarce pe acele meleaguri).

#24
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,548
  • Înscris: 09.09.2017
Zona protejată invadată de construcții haotice. Primarii nu-și recunosc vina: „Dați-mă în judecată”

Edited by leusteanul, 29 August 2019 - 22:02.


#25
Cellini60

Cellini60

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 26.10.2022
M-am cazat la o pensiune in Golful Mraconia pentru cateva zile si de aici am vizitat clisura pana la Moldova Noua - peisajul e fantastic si sunt o multime de locuri interesante. Nu ratati Bigar, un sat cehesc in care locuitorii pastreaza traditiile si limba vorbita in Cehia acum 3-400 de ani! De asemenea Cetatea Tricule, pestera Gaura cu Musca, Baba Caia si multe altele. Puteti incerca si o scurta drumetie pe Varful Ciucarul Mic sau Ciucarul Mare unde vi se ofera o panorama superba a Cazanelor Dunarii.

#26
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
Pentru necunoscatorii care nu au mai fost prin zona, atentie mare la vipere la urcarea pe cele doua Ciucare (nu e perioada lor acum, dar in perioada calda aveti mare grija): nu va abateti de la poteca si aveti grija unde puneti picioarele; cand e cald afara, de multe ori stau pe pietre sa se incalzeasca.

#27
Cellini60

Cellini60

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 26.10.2022

 bogwol, on 06 decembrie 2022 - 10:44, said:

Pentru necunoscatorii care nu au mai fost prin zona, atentie mare la vipere la urcarea pe cele doua Ciucare (nu e perioada lor acum, dar in perioada calda aveti mare grija): nu va abateti de la poteca si aveti grija unde puneti picioarele; cand e cald afara, de multe ori stau pe pietre sa se incalzeasca.
Ai dreptate.
Ca si sfat: un bat de trekking cu care lovesti la apropape fiecare pas solul, copacii, pietrele.
Eu am urcat ambele Ciucare de trei ori in mai, iulie si august (ani diferiti).
Singurele vipere le-am vazut aici: https://www.google.c...!7i16384!8i8192
(Coborasem pe malul Dunarii cu o lanseta de spinning. Erau la 2-3 metri una de alta)

#28
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008

View PostCellini60, on 13 noiembrie 2022 - 13:58, said:

M-am cazat la o pensiune in Golful Mraconia pentru cateva zile si de aici am vizitat clisura pana la Moldova Noua - peisajul e fantastic si sunt o multime de locuri interesante. Nu ratati Bigar, un sat cehesc in care locuitorii pastreaza traditiile si limba vorbita in Cehia acum 3-400 de ani! De asemenea Cetatea Tricule, pestera Gaura cu Musca, Baba Caia si multe altele. Puteti incerca si o scurta drumetie pe Varful Ciucarul Mic sau Ciucarul Mare unde vi se ofera o panorama superba a Cazanelor Dunarii.
Tocmai am venit de la un alt festival cehesc din Eibenthal, un mic satuc dincolo de Dubova, sus in munti, cu un drum ingust dar asfaltat recent.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate