Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Constructie casa de vacanta!

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
FurtunaDiesel

FurtunaDiesel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 07.07.2011
As fi interesat de pretul construirii unei case pentru care inca nu am proiectul arhitectural, am decat modul de dispunere al casei cu impartirea ei dar as vrea ceva sa zic mai de moda veche, mai de lux depinde cum considera fiecare.

*Subsol:
- Sala sport: 70 mp (Nu imi permite sanatatea sa stau prea mult timp fara fitness si sport datorita problemelor cardiace si obezitatii cronice)
- Camara:         3 mp
- Hol + casa scarii: 4 mp
- Camera centrala + filtre: 4 mp (Necesita filtre de apa si purificatoare zona in care se afla casa)

* Parter:
- Hol + casa scarii: 5
- Living:          30
- Baie: 4
- Bucatarie: 10
- Terasa:         12 (Terasa nu o vreau acoperita, vreau la intrarea in casa ca o pergola practic unde sa imi pot bea o cafea dimineata sau sa stau la o tarie seara)

* Etaj:
- Hol + casa scarii: 4
- Dormitor + dressing:       25
- Baie: 8
- Balcon:         7

Referitor la ce spuneam cu stilul mai vechi as vrea geamuri termopan cu tamplarie din lemn, usa securizata la intrare (Blindata cum am vazut ca o prezinta in revistele de specialitate), parchet as vrea clasic din lemn masiv nu laminat cum este la moda mai nou unde se preteaza fiinca automat nu voi pune in baie parchet + o in stalatie electrica solida cat sa reziste la o sudura, sau la mai multe electroncie si electrocasnice cu consum mai mare utilizate simultan ma refer la masini de spalat sau chestii de genul asta + instalatia sanitara cu tot cu tevi sa nu fie din plastic, pexal sau ce se mai poarta acum sa fiu obligat sa le schimb la fiecare 4-5 ani fiindca nu imi vor permite filtrele de la subsol este cam mult de spart si nu are rost.

Precizez ca in zona se afla atat calea ferata cat si un drum european care trece chiar prin spatele casei ceea ce face ca mereu peretii actualei case sa se crape, este casa batraneasca pe care ar cam fi cazul sa o dau jos fiind din `37 si as vrea o constructie solida care sa reziste la vibratii si foarte bine izolata termic si fonic (Sa nu ma afecteze zgomotul produs de trenuri noaptea).

La ce pret aproximativ ma poate duce aceasta constructie si cat timp estimati ca poate dura constructia cu o firma specializata?

#2
Sorin84k

Sorin84k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 17.02.2008
De ce vrei casa de vacanta?
Banii care iti trebuie sa o faci si sa o intretii sunt suficienti ca sa vizitezi in fiecare an alta localitate, din tara sau strainatate.
Asta daca nu cumva vrei sa o inchiriezi.

#3
v3lsatis

v3lsatis

    【HD】

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,173
  • Înscris: 19.12.2004
Are logica intrebarea ta Sorin84k dar sunt oameni care vor sa se duca periodic la casa lor unde nu stau de obicei si sa se odihneasca.
Si eu as cutreiera lumea mereu dar multora nu le place sa fie pe drumuri.

FurtunaDiesel eu sunt de parere ca pretul poate merge cat vrei tu de sus, nu prea exista limita.

Edited by v3lsatis, 23 August 2011 - 15:23.


#4
FurtunaDiesel

FurtunaDiesel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 07.07.2011
Referitor la ce ai spus tu casa este in locurile in care am crescut si imi este drag sa ma duc acolo in fiecare weekend lasand Bucurestiul cu agitatia de aici, am si ceva rude mai in varsta pe acolo pe care le mai vizitez si foarte multi prieteni deci imi prinde bine o casa pe acolo. Referitor la ce a spus v3lsatis eu ma refer la pretul de constructie pentru o casa solida cu structura specificata de mine fiindca ce voi pune in ea ulterior stiu ca ii poate creste foarte mult pretul! Vreau doar un pret pentru constructie si am uitat sa specific si cu hidro izolatie la subsol as dorii macar un pret orientativ sa stiu la ce sa ma astept!

#5
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,542
  • Înscris: 10.05.2007
Aproximativ 250-280mp = 100 - 120.000 euro. Cu foarte multe compromisuri poti salva vreo 20.000 maxim. Desi la datele problemei expuse de tine, s-ar putea sa sari si peste acest pret.
Doar casa, fara investitiile aferente curtii.

#6
FurtunaDiesel

FurtunaDiesel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 07.07.2011
Ar fi excelent dar ce firma executa constructii la cheie cu 280 de euro/mp? Eu sub 410 nu am gasit nicaieri in Bucuresti si la firmele din provincie inca nu am apucat sa intreb preturi si sa cer oferte. Imi poti recomanda vre-o firma cu asemenea preturi?

#7
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,542
  • Înscris: 10.05.2007
aia erau mp nu euro/mp.
Cam atat am estimat suprafata construita a casei tale in functie de specificatiile pe care le-ai dat.

#8
valentinsm

valentinsm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 19.04.2011

 FurtunaDiesel, on 23rd August 2011, 16:09, said:

Precizez ca in zona se afla atat calea ferata cat si un drum european care trece chiar prin spatele casei ceea ce face ca mereu peretii actualei case sa se crape, este casa batraneasca pe care ar cam fi cazul sa o dau jos fiind din `37 si as vrea o constructie solida care sa reziste la vibratii si foarte bine izolata termic si fonic (Sa nu ma afecteze zgomotul produs de trenuri noaptea).

La ce pret aproximativ ma poate duce aceasta constructie si cat timp estimati ca poate dura constructia cu o firma specializata?

Pentru situatia ta cu vibratii importante, trebuie o atentie mai mare acordata fundatiilor, dar daca vei avea si subsol adancimea va deveni suficienta pentru a putea asigura transmiterea vibratiilor la un teren bun de fundare si care sa nu aiba riscul de a ceda local.
Ca si structura de rezistenta cadrele de beton armat cu stalpi si grinzi (un beton bun si bine turnat), umplute cu zidarie de caramida ar fi solutia care mi se pare cea mai potrivita pentru conditiile pe care le-ai precizat.
Succes.

#9
FurtunaDiesel

FurtunaDiesel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 07.07.2011
Va multumesc foarte mult, am vorbit si cu ceva arhitecti si asa mai departe si in final cea mai buna solutie ar fi o casa din lemn, izolata fonic, mai ales ca este si una de vacanta toti mi-au recomandat fara subsol doar parter si mansarda dar din lemn deoarece betonul in timp se crapa din cauza vibratiilor, am discutat cu mai multe firme de constructii si nu prea ar fi rentabil ceva din caramida in acea zona. Pretul este si mult mai mic, ma duce la 45.000 toata constructia ne mobilat si fara instalatia sanitara care nu are cum sa fie prea mult deci pana in 50.000 o sa fie totul la cheie ceea ce este foarte bine + mobila vre-o 15.000 si dotarile din sala de sport 10.000 deci am cam rezolvat-o in principiu!

#10
valentinsm

valentinsm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 19.04.2011
Eu ma refeream la un beton de calitate, procurat de la statie si turnat corespunzator. In fine...

Grija la calitatea lemnului pe care vreti sa il folositi acolo.
Nu imi dau seama cat de bine ar putea lemnul sa atenueze din vibratii, dar poate ca cei care v-au recomandat acest lucru sunt mai informati.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate