Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

transport animale international

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
cl30patra

cl30patra

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 22.08.2011
Buna seara!
Probabil s-a mai discutat pe tema asta, insa n-am gasit exact ceea ce caut eu. Sper sa-mi raspunda cineva la intrebarea mea. Eu sunt in Romania si vreau sa-mi aduc cainele din Spania. Din motive personale nu pot parasi tara. Nu stiam ca dureaza atat de mult, motiv pentru care nu mi-am luat catelusa cu mine.
Bon.. Marea problema e alta. Am sunat la toate companiile aeriene posibile si nu accepta transportul animalelor fara insotitor! :-( Nu cunosc pe nimeni cine sa vina si sa mi-o aduca. Am calatorit cu catelusa peste tot, are vaccinul la zi, are cip, pasaport, cusca, are absolut tot ce e necesar unui animal pentru a calatori.
Exclud transportul cu masina, sa mi-o tina cineva atatea ore in masina, n-as putea suporta asta.
Va rog frumos, dati-mi un sfat, ce as putea sa fac, cum sa o aduc sau poate cineva a trecut printr-o situatie asemanatoare.
Va multumesc si numai bine!

#2
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Poti incerca sa gasesti pe cineva care vine in Romania cu avionul. Eventual poti sa intrebi pe aria de turism daca e cineva dispus sa te ajute...

#3
cl30patra

cl30patra

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 22.08.2011

View PostDev, on 22nd August 2011, 21:04, said:

Poti incerca sa gasesti pe cineva care vine in Romania cu avionul. Eventual poti sa intrebi pe aria de turism daca e cineva dispus sa te ajute...

Crede-ma ca am incercat si asta. Si n-am reusit.
Merci oricum pt. raspuns!

#4
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Atunci poti merge la aeroport intr-o zi, cu ea in cusca pregatita de zbor si te postezi la checkinul zborurilor spre Romania. Poate gasesti pe cineva dispus sa o ia drept "bagaj cala", n-are mare lucru de facut decat sa declare ca-i a lui, s-o ia la aterizare si sa o predea persoanei pe care o trimiti tu sa ii astepte in Bucuresti. In mod normal ar trebui sa suni inainte si sa anunti compania aeriana ca vrei sa transporti un animal la cala in zborul respectiv (au nr limitat) dar cum nu sunt chiar asa multi care calatoresc cu animale cred ca se poate anunta si pe loc (biletul il platesti oricum in aeroport).

Poate faci un drum degeaba, pe de alta parte daca gasesti vreun iubitor de animale poate reusesti sa faci ceva concret.

?

Edited by Dev, 06 September 2011 - 22:45.


#5
cl30patra

cl30patra

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 22.08.2011

View PostDev, on 6th September 2011, 22:44, said:

Atunci poti merge la aeroport intr-o zi, cu ea in cusca pregatita de zbor si te postezi la checkinul zborurilor spre Romania. Poate gasesti pe cineva dispus sa o ia drept "bagaj cala", n-are mare lucru de facut decat sa declare ca-i a lui, s-o ia la aterizare si sa o predea persoanei pe care o trimiti tu sa ii astepte in Bucuresti. In mod normal ar trebui sa suni inainte si sa anunti compania aeriana ca vrei sa transporti un animal la cala in zborul respectiv (au nr limitat) dar cum nu sunt chiar asa multi care calatoresc cu animale cred ca se poate anunta si pe loc (biletul il platesti oricum in aeroport).

Poate faci un drum degeaba, pe de alta parte daca gasesti vreun iubitor de animale poate reusesti sa faci ceva concret.

?

Are logica ce spui, asta i-am explicat si eu persoanei la care mi-a ramas cainele. Mi-a spus ca nu vrea sa se-njoseasca ori sa se tiganeasca in aeroport. Nu e o situatie deplorabila, pur si simplu se poate face, asta daca vrei, normal. In concluzie, ei i se pare neverosimil. Eu nu pot sa parasesc tara, nu am pe cine sa trimit. Am gasit, chiar aseara o companie prin Tarom, se numeste Cargo, iar ei mi-au cerut 700 euro. Intr-un final, nu-mi ramane decat sa apelez la ei, alta solutie nu am. Mai gasisem o persoana care se ocupa cu transportul international al animalelor vii, insa mi-a cerut 1400euro. :-)
Multumesc inca o data pentru raspuns.

O zi buna!

#6
peterbald

peterbald

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 27.06.2008
O solu?ie mai avantajoasă este să plăte?ti de exemplu unui prieten biletul de avion dus-întors ?i să î?i aducă el câinele. De exemplu am găsit Bucure?ti - Madrid (dus-întors) cu BlueAir la 121,98 EUR pentru data de 26-27 octombrie. În plus va mai trebui să plăte?ti 35 EUR (dacă e vorba de un câine mic, care poate călători în cabină), respectiv 75EUR (dacă e mai mare ?i trebuie să călătorească la cală). Deci în total te costă undeva la maxim 200 EUR, ceea ce nu e o sumă exagerată.

Edited by peterbald, 08 September 2011 - 21:24.


#7
cl30patra

cl30patra

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 22.08.2011

View Postpeterbald, on 8th September 2011, 21:20, said:

O solu?ie mai avantajoasă este să plăte?ti de exemplu unui prieten biletul de avion dus-întors ?i să î?i aducă el câinele. De exemplu am găsit Bucure?ti - Madrid (dus-întors) cu BlueAir la 121,98 EUR pentru data de 26-27 octombrie. În plus va mai trebui să plăte?ti 35 EUR (dacă e vorba de un câine mic, care poate călători în cabină), respectiv 75EUR (dacă e mai mare ?i trebuie să călătorească la cală). Deci în total te costă undeva la maxim 200 EUR, ceea ce nu e o sumă exagerată.

Da, exact ce am si facut. Chiar azi i am cumparat unui prieten bilet dus-intors la BlueAir si am ajuns la suma de 385€ cu caine cu tot. A fost mai mult fiindca luni pe 19 pleaca si se intoarce pe 22. Si uite ca am rezolvat. :-)
Iti multumesc mult pt. sprijinul acordat si pt. informatiile primite.
Iti doresc numai bine!

#8
peterbald

peterbald

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 27.06.2008
Mă bucur că am putut să fiu de ajutor. :)

#9
fonrabie

fonrabie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 02.11.2006

View Postcl30patra, on 13th September 2011, 16:22, said:

Da, exact ce am si facut. Chiar azi i am cumparat unui prieten bilet dus-intors la BlueAir si am ajuns la suma de 385€ cu caine cu tot. A fost mai mult fiindca luni pe 19 pleaca si se intoarce pe 22. Si uite ca am rezolvat. :-)
Iti multumesc mult pt. sprijinul acordat si pt. informatiile primite.
Iti doresc numai bine!


totusi nu am inteles ideea? de ce nu cu masina? care e problema ii pica paru ? nu stiu ... intreb

#10
peterbald

peterbald

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 27.06.2008

View Postfonrabie, on 14th September 2011, 01:17, said:

totusi nu am inteles ideea? de ce nu cu masina? care e problema ii pica paru ? nu stiu ... intreb

Pentru că o călătorie cu mașina pe așa o distanță este un stres mare pentru animal.

#11
cl30patra

cl30patra

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 22.08.2011

View Postpeterbald, on 14th September 2011, 18:18, said:

Pentru că o călătorie cu mașina pe așa o distanță este un stres mare pentru animal.


Da! Si tinand cont ca nu e cu stapanul, ci cu un strain, stresul creste.

#12
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005
o curioziate....
nu-i periculos sa pui animalul la cala? banuiesc ca e un compartiment separat de ala de bagaje ...sau pune cusca acolo printre valize....

#13
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Este un compartiment special, presurizat si cu temperatura ok, de aia sint locuri limitate, ca e destul de mic.

#14
cl30patra

cl30patra

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 22.08.2011

View Postbubalus, on 23rd September 2011, 09:05, said:

o curioziate....
nu-i periculos sa pui animalul la cala? banuiesc ca e un compartiment separat de ala de bagaje ...sau pune cusca acolo printre valize....
Ce e drept, e frig in cala. Cleo n a patit nimic niciodata si nici n am acceptat sa o adoarma. Si ca sa ti raspund la ultima ntrebare, cusca e pusa in acelasi loc cu bagajele. Animalele sunt transportate exact ca si bagajele.


View Postdan78rom, on 23rd September 2011, 09:56, said:

Este un compartiment special, presurizat si cu temperatura ok, de aia sint locuri limitate, ca e destul de mic.
Mie mi s a spus ca e pusa in acelasi loc cu bagajele, drept pt. Care am avut grija sa nu i fie frig in cusca.

#15
Leonardia

Leonardia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 23.07.2010
Transportul animalelor se poate face de asemenea cu serviciul Cargo. Si cu masina nu este nici un stres. La campionatele mondiale am fost la paris cu masina  :naughty:  Si ne-am orpit si pe drum inca 2 zile la un champing. Deci in total cam o saptamana.

#16
cojocaru-diana

cojocaru-diana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 17.05.2009
Sunt pe cale sa imi aduc cele 2 blanoase in Germania. Momentan astept sa treaca niste zile de cand una dintre ele a fost vaccinata antirabic.
Al meu sot se intereseaza despre cum e cu transportul, dar vad ca ii ia cam mult, asa ca pana una alta sunt de parere ca aflu niste informatii mai repede de pe forum decat de la el.. :deadtongue:

Daca am inteles bine, sunt 3 companii aeriene care transporta animale:
Lufthansa-aterizare pe aeroportul din Frankfurt
Tarom-München
Blue Air-Stuttgart

Cel mai aproape imi e Frankfurtul. Depind de cineva cu masina si nu pot decat in weekend...Lufthansa parca nu transporta in weekend ca nu are veterinar. Tot eie aveau preturi exorbitante la bilet. De precizat ca animalele vor veni neinsotite, deci cu transport Cargo.

Daca a mai trecut cineva prin aceasta situatie, astept cateva detalii, tarife pt cursa Cargo caci preturile de pe site-uri sunt valabile atunci cand animalele sunt insotite de un pasager.

As avea posibilitatea sa le aduc si cu masina dar ma gandesc cu groaza la cele aproape 24 ore de drum si o noapte pe la Arad unde ar trebui gasita si o pensiune care sa primeasca animale o noapte. Totusi durata drumului e prea mare dupa parerea mea...

#17
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Eu zic sa tragi o fuga un weekend in Romania si sa le aduci si pe ele la intoarcere. Cred ca te costa mai ieftin biletul. :D

#18
cojocaru-diana

cojocaru-diana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 17.05.2009

View PostDev, on 7th June 2012, 13:51, said:

Eu zic sa tragi o fuga un weekend in Romania si sa le aduci si pe ele la intoarcere. Cred ca te costa mai ieftin biletul. :D


Dupa lupte seculare care au durat...aproape 1 luna, se pare ca maine aterizeaza la propriu, pe pamant nemtesc ale mele pitiputze. Din fericire nu trebuie sa parcurg decat 156km pana in Frankfurt. De azi au luat scolarii vacanta si drumurile sunt aglomerate. Probabil maine va fi nasol dar asta e. Am cheltuit o gramada de bani pe litiera (Omega Paw!.. :D ) si tot felul de chestii de tocit ghearele. Din pacate copacul (avand dimensiunile de ca. 200x200 cm) nu mi-a sosit inca. Maine dau m multe detalii despre acte si tot si revin zilele urmatoare cu poze.  :rolleyes:

Edited by cojocaru-diana, 29 June 2012 - 15:41.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate