Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 

ETAPELE de constructie PRIN CARE TRECE O CASA in ordinea construirii

- - - - -
  • Please log in to reply
No replies to this topic

#1
eu_boto

eu_boto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 02.08.2011
Am sa incep eu si am sa las lista deschisa,pentru cei care stiu mai bine,sa COMPLETEZE sau sa ADAUGE noi etape:
(de exemplu,daca aveti ceva de adaugat sau completat ,sa zicem intre punctele 8 si 9 introduceti in felul urmator: 8a,8b,8c,8d?..9 pentru a avea o continuitate tutorialul)

As dori ca acest topic sa fie un tutorial teoretic al constructiei.
Ma refer la etapele generale prin care trece orice casa indiferent de particularitatile ei. Nu ma refer la ceva foarte detaliat,pentru ca s-au scris carti intregi despre asa ceva,ci doar etapele majore si esentiale prin care trece orice casa.

ETAPELE de constructie PRIN CARE TRECE O CASA si in ordinea construiri
(luam exemplu o casa P+M)

1. Plecam de la ideea ca avem TERENUL ,sau urmeaza sa il achizitionam
2. Verificam daca este teren bun de constructie sau trebuie scos din circuitul agricol pentru a putea construi pe el.
3. Se realizeaza masuratori topografice,se analizeaza terenul(studiu geotehnic)
4. Angajarea unui ARHITECT.
5. Depunem la primarie actele pentru Certificatul de Urbanism.
6. Se intocmeste proiectul de arhitectura / structura
7. Se obtin toate aprobarile, avizele si autorizatiile necesare. In urma acestora se realizeaza documentatia tehnica a constructiei si se depune dosarul la primarie pentru a obtine Autorizatia de Constructie.

8. Am obtinut Autorizatia de constructie si avem voie sa incepem constructia casei.CE FACEM MAI DEPARTE?

9. Ingradirea si pregatirea zonei.
10. Se curata terenul de frunze,arbori,arbusti,tufisuri.
11. Se traseaza forma casei pe teren.Pot exista diferite metode.Cele stiute de mine sunt : cu var,cu ata sau cu scanduri pe teren.
12. Sapam fundatia pana la cota specificata in proiect.Manual sau mecanizat
13. Se monteaza in groapa o platbanda de fier la care se va monta paratraznetul casei.Am intalnit aceasta metoda la unele constructii.
14. Se toarna betonul simplu in sapatura.Asteptam sa se intareasca
15. Montam tevile pentru scurgere,canalizare pe sub fundatie sau unde sunt necesare
16. Se realizeaza si monteaza armatura pentru elevatie
17. Cofrarea si turnarea elevatie
18. Decofrarea elevatie
19. Compactarea terenului
20. In functie de proiect peste pamantul compactat se pune PIETRIS , POLISTIREN EXTRUDAT (sau expandat,dar este mai fragil si ar trebui sa se prevada o folie polietilena si sub el si deasupra) , FOLIE POLIETILENA(plastic)
21. Se monteaza armatura placii
22. Se cofreaza si se toarna PLACA
23. Urmeaza armarea stalpisorilor/stalpilor si montarea lor
24. Se traseaza zidaria si se incepe ZIDIREA,Sub primul rand de zidarie se monteaza o membrana de bitum sau bitum pensulat.
25. S-a terminat NIVELUL PARTERULUI de zidit.
Se cofreaza stalpisorii/stalpii/buiandrugii si se toarna betonul in cofrag.

Astept continuarea listei,dupa exemplul de mai sus.

Edited by eu_boto, 14 August 2011 - 22:21.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate