Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

F.T.A.

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#37
ecologistul

ecologistul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 15.02.2009
Un raport de receptie pentru Travel Chanel pe 28 grade Est pe linga Bucuresti in dB daca se poate aveti?
Vreau sa merg cu reglaj pe 28 est si nu am nimic actual-frecvente cu semnal ok.

Un raport de receptie pentru Travel Chanel pe 28 grade Est pe linga Bucuresti in dB daca se poate aveti?
Vreau sa merg cu reglaj pe 28 est si nu am nimic actual-frecvente cu semnal ok.

#38
innesat

innesat

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 8,043
  • Înscris: 26.09.2010
In db nu am, nici ceva mai realistic, am scapat de vechile decodoare, si am ramas doar cu un amiko ce nu afiseaza realitatea. In orice caz, semnalul e bun, eu am pus 28°E in focar secundar pe o antena de 60cm pozitionata la 16°E, si n-am treaba cu frecventa Travel. Semnal slab o sa ai pe tp-ul cu Viva UK, Pick, Sky News.
Travel: 11568 V 22000
Travel+1: 11264 H 27500
CNN HD: 11112 H 22000

Restul frecventelor le gasesti pe Flysat, tot ce e pe spotul 2G Europe are semnal foarte bun, spotul 2E Europe are semnal mai slab.

Calitativ FTA, nu mai sunt multe aici. Au ramas doar indienii, africanii si canalele religioase. Eu tin lnb-ul aici doar pentru Tru TV.

#39
ecologistul

ecologistul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 15.02.2009
Din pacate modificarile de frecvente in aparatul de masura "Deviser" nu au fost bine facute.
Am instalat toroidala dar de la 19est pina la 39est nu a intrat nimic.
Trebuie sa  refac setarile.

#40
antenutze

antenutze

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 27.01.2016

View Postecologistul, on 04 august 2016 - 09:45, said:

Din pacate modificarile de frecvente in aparatul de masura "Deviser" nu au fost bine facute.
Am instalat toroidala dar de la 19est pina la 39est nu a intrat nimic.
Trebuie sa  refac setarile.

WaveFrontier sunt antene care se regleaza f usor daca stii ce trebuie sa faci (pt asta vezi ca pe la sfarsitul rubricii ASTA ai sa gasesti cum sa reglezi o toroidala)
Deviserul este un aparat f bun si nu stiu de ce ai probleme cu un asa aparat pe care multi l-ar dorii.

#41
ecologistul

ecologistul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 15.02.2009
Buna ziua, mastre "Antenuze".
Nu este prima toroidala care o montez dar nu erau setate bine in deviser frecventele.De fapt actualizate.
Mare suparare era ca la primul reglaj am scos semnal similar cu un T85.Ba mai mult m-am trezit in extreme ca la hellasat trebuia sa ridic lnb-ul dupa bara iar in extrema cealalta amos nu trebuia coborat. Am reluat relajul de la zero si am observat ca strangerea suportului de antena toroidala (montaj pe perete) impleteste suportul (teava de diametru 60 mm) si deci nu ramane perfect vertical.
Intr-un final am reglat toroidala, apoi datorita conditiilor meteo (dupa 4 ore de stat la 40 de grade afara) am renuntat la a cauta si 28 grade est.
Intr-o alta dupamiaza am reluat cautarile si am gasit satelitul unde am semnal de doar 10 db pe frecventa lui Travel.
Antena este centrata pe 16est si s-a dorit folosita pentru receptia progamelor romanesti impreuna cu pachetul Freesat.
Din pacate canalele romanesti nu au un semnal bun pentru receptie.
Semnalul pe amos pe canalele romanesti (Neptun si TVH) la limita 7-8 dbPosted Image .Pe digi am 10 db, focus 13 db, la 1 vest.La 16 est avem freesat 10,5-12,5 (oscileaza dimineata si seara), antenele 10,5 si tvr 13,5.

#42
antenutze

antenutze

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 27.01.2016
eu am semnal bun pt toti satelitii. doar ce am terminat lucrarile la noua WF T90 ca pe cea veche am dat-o jos, din timp in timp trebuie si ele intretinute ca orice obiect care sta afara.
daca vrei uite niste poze la sfarsitul threadului ASTA

#43
ecologistul

ecologistul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 15.02.2009
Felicitari pentru instalare.Probabail locuiti in UE, in centru europei, unde receptia este mai buna decat in Romania.

La mine bugetul instalatiei nu a mai ajuns si pentru antena toroidala originala ci doar o clona, pentru ca sistemul ma costat circa 2500 de lei (receptoare 1500, antena si lnb-uri inca 1000 de lei).

#44
antenutze

antenutze

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 27.01.2016
da, ai dreptate, intradevar trebuie bagati bani cam multi in asa ceva dar mde sti cum este fiecare isi cheltuie bani intr-un fel sau altul pe vo placere...

#45
ecologistul

ecologistul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 15.02.2009
Bună ziua,
Am o întrebare : canale documentare cu sonor în engleza precum RT Doc cunoașteți?
Pe ce satelit?

#46
Darkgothic

Darkgothic

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 02.01.2019

View Postecologistul, on 07 martie 2020 - 07:20, said:

Bună ziua,
Am o întrebare : canale documentare cu sonor în engleza precum RT Doc cunoașteți?
Pe ce satelit?

Pe astra 28.2 e ,este Smithsonian Channel,este cu mult peste Rt Doc.

#47
ecologistul

ecologistul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 15.02.2009
Salutare,
Ce diametru la antena îmi trebuie pentru recepție 28.2 est?
Zona București.

#48
gestt

gestt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,875
  • Înscris: 09.10.2009
Spotul 2G Europa îl prind cu semnal 60-75% cu antena de 65cm, zona Alexandria TR.

#49
ecologistul

ecologistul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 15.02.2009
Lingă București pe 0.9 m am între 10 și 12.5 dB semnal pe 28 est, deci un semnal similar cu 16 est unde este pachetul Freesat dar pe 28 am găsit 4 canale de documentare cu sonor în engleza. Pe vremuri era travel dar acum nu mai e. Oricum a fost cumpărat de Discovery și nu mai e ce a fost. Dar din fericire acum este Travelxp care este bun.
Mulțumesc de recomandare.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate