Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Imprimanta invitatii nunta, botez

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
useralex

useralex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 27.11.2006
O recomandare de imprimanta pentru invitatii care trage de sus in jos (90 grade) si centreaza mediul de printare va rog.
Multumesc.

#2
cissexpert

cissexpert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 28.05.2010

 useralex, on 2nd August 2011, 21:17, said:

O recomandare de imprimanta pentru invitatii care trage de sus in jos (90 grade) si centreaza mediul de printare va rog.
Multumesc.


      Imprimante care sa fie concepute cu un asemena sistem de alimentare cu hartie ar fi Epson si Canon. Dar pentru invitatii de nunta si botez recomand un Canon ip 3600 cu cartuse refilabile. invitatiile de nunta sunt facute pe cartoane de tipografie si din acest motiv cernelutile de imprimanta inkjett nu sunt absorbite in totalitate de catre hartie. Singurele care merg ok sunt Canon. La epson o sa difuzeze cerneala si textul o sa aiba un aspect de ,,stropit" iar la hp o sa se ia pe mana. Deci Canon  ip 3600.

#3
danito

danito

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 07.07.2009

 useralex, on 2nd August 2011, 18:17, said:

O recomandare de imprimanta pentru invitatii care trage de sus in jos (90 grade) si centreaza mediul de printare va rog.
Multumesc.

Clar Epson P50 cu ciss

#4
cissexpert

cissexpert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 28.05.2010

 danito, on 6th September 2011, 14:59, said:

Clar Epson P50 cu ciss

    Epson nu printeaza ok pe cartoanele tipografice. Are tendinta de a difuza cerneala si nu mai iese text-ul cum trebuie. La invitatii de nunta clar Canon dar nu cu ciss. Refill la cartuse eventual cartuse refilabile si cu cip autoresetabile. Orice imprimanta canon are si alimentare din tava superioara. In opinia mea p[entru invitatii sunt cele mai ok imprimante.

#5
Kluster

Kluster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 15.04.2007

 cissexpert, on 6th September 2011, 17:37, said:

[...] Are tendinta de a difuza cerneala si nu mai iese text-ul cum trebuie. [...]
In principiu, stim de la cerneala pigment ca aceasta nu patrunde in profunzime ci ramane la suprafata mediului de printare. Asa se lauda Epson cu DuraBrite care e cerneala pigment. La ce difuzie ne putem astepta? Cerneala DYE presupun ca va patrunde in profunzime... Nu stiu cum sunt aceste cerneluri, dar de maine o sa vad cum este cea pigment DuraBrite :)

#6
cissexpert

cissexpert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 28.05.2010

 Kluster, on 7th September 2011, 00:11, said:

In principiu, stim de la cerneala pigment ca aceasta nu patrunde in profunzime ci ramane la suprafata mediului de printare. Asa se lauda Epson cu DuraBrite care e cerneala pigment. La ce difuzie ne putem astepta? Cerneala DYE presupun ca va patrunde in profunzime... Nu stiu cum sunt aceste cerneluri, dar de maine o sa vad cum este cea pigment DuraBrite :)


        Indiferent de tipul cernelii ( dye sau Pigment ) compozitia chimica este in mare la fel: aprox 70 % apa si pana la 20 - 22 % diverse tipuri de alcool ( glicol, bioxietanol, etc.) iar restul este colorant si materii organice solubile in apa. Din acest motiv ambele cerneluri au tendinta de a se comporta identic in contact cu acelasi material. Acum, invitatiile de nunta sunt facute in general pe cartoane tipografice si pe cartoane destinate imprimantelor laser. Din acest motiv aceste cartoane sunt facute in asa fel incat sa nu absoarba o cantitate mare de apa. imprimantele de la canon ( aici ma refer strict la cele cu 5 sau mai multe cartuse ), arunca mult mai putina cernala pe hartie in timpul procesului de printare ( Canon 1 Picolitru de cerneala, Epson P50 1.5 imprimantele Epson cu pigment 3 picolitri ), si pe lnga asta sunt capete de print termice ( incalzesc cerneala in timpul printarii ). Din aceste doua motive tind sa cred ca imprimantele de la canon printeaza ok pe aceste cartoane. In momentul in care cerneala fie ea pigment sau dye ajunge pe hartie inca mai este tinuta de aceasta solutie de suspensie. Diferenta intre cele doua tipuri de cerneala consta in faptul ca la dye colorantul trece in straturile inferioare ale hartiei o data cu solutia de apa si alcool, iar la cerneala de tip pigment colorantul ramane la suprafata hartiei sub forma unui strat de particule solide.

#7
elenavvasile

elenavvasile

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 12.10.2016
Îmi puteți recomanda din modelele curente o imprimantă pentru invitații? Vreau să mă apuc de făcut invitații pentru nunți/botezuri, dar nu am cunoștințe în domeniul imprimării și chiar am nevoie de un sfat. Deasemenea, vă rog să îmi spuneți, dacă puteți, și unde pot găsi tipul de hârtie/carton de care am nevoie.

Edited by elenavvasile, 12 October 2016 - 21:55.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate