Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

ardei gras

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
liberte

liberte

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 12.04.2011
Am si eu o intrebare,daca se pricepe cineva sa-mi raspunda,de ce la ardei au aparut fructe enorm de multe si multa floare,care la randul ei este pe rod iar de crescut nu cresc,oricum nici nu ar mai avea cum la cat de multi sunt pe o tulpina. in poza nu se vede clar dar am numarat la majoritatea sunt in jur de 25 de ardei pe fiecare tulpina plus aia mici la care abia s-a scuturat floarea,pentru cine poate ajuta multumesc anticipat.

Attached Files



#2
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
in primul rand ai postat total aiurea...trebuia la aria agricola. tu ai luat bacul?

acum la subiect. asa rodeste ardeiul. o planta face cam 100 de flori. recomandarea mea este urmatoarea:
udare odata pe saptamana cu 40l/mp
ingrasare foliara cam la 10 zile
aplicare de ingrasaminte complexe la sol cam la 2 saptamani odata. de preferinta dizolvate in apa.

nu uita ca de la jumatatea lui octombrie sa-i protejezi contra brumei.

#3
liberte

liberte

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 12.04.2011

View Postrich1974, on 1st August 2011, 19:58, said:

in primul rand ai postat total aiurea...trebuia la aria agricola. tu ai luat bacul?

acum la subiect. asa rodeste ardeiul. o planta face cam 100 de flori. recomandarea mea este urmatoarea:
udare odata pe saptamana cu 40l/mp
ingrasare foliara cam la 10 zile
aplicare de ingrasaminte complexe la sol cam la 2 saptamani odata. de preferinta dizolvate in apa.

nu uita ca de la jumatatea lui octombrie sa-i protejezi contra brumei.

da te inteleg,dar ei propriu-zis nu mai au unde sa se dezvolte,sunt prea desi pe planta,am in alta parte unde am pe fir 3-4 ardei care au deja 150-200g buc.,si abia acum incep sa dea altii mici,pe cand acestia au avut o eruptie de plante si raman inchirciti,nu inainteaza ci tot dau altii mici


Rectific o eruptie de fructe nu de plante

Edited by horia66, 19 August 2011 - 14:46.


#4
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
poate fi si o viroza care sa provoace asta, in cazul asta nu prea ai ce sa faci.  nu stiu...ce a fost in anii trecuti in locul in care ai ardeiul ala?

#5
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
Incearca cu ingrasamant, poate asa planta va putea sa ii duca pe toti! Ce tratamente ai aplicat?

#6
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Voi nu observati ca ardeii cu pricina sunt plantati intr-un ghiveci ?

#7
omnitera

omnitera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 20.08.2009
Nu-i adevarat! Io cred c-a luat o mostra din tarla , cu cupa excavatorului si-a pozat-o in casa pentru o expunere si lumina mai buna.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate