Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Cursuri reprofilare pentru romani

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Antiphonontis

Antiphonontis

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 14.01.2011
Se tin cursuri de reprofilare pentru romani/stranieri in italia?
In ce conditii te poti inscrie?
Ce meserii sunt disponibile?
Oare cat costa?
Cateva intrebari la care sper sa gasesc un raspuns aici. Googalind un pic gasesc doar cursuri de italiana.
In speranta unui raspuns va multumesc.

#2
Aether

Aether

    AirGod.

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,334
  • Înscris: 01.01.2011
În România asa ceva se organizeaza de Somaj, probabil acolo tot asa este, intereseaza-te la primaria de acolo(în caz ca esti plecat), sau la Somaj aici(în caz ca esti în tara).
Reconversie profesionala este termenul folosit, ceva exemple de pe acolo:
- Introducere date în calculator.
- Bucatar.
- Zidar.
- Instalator.
- Lucrator comercial.
Cam astea îmi aduc aminte, ele sunt mai multe, si cred ca difera în functie de specificul zonei(cerinta), întreaba la Somaj, cursurile sunt gratuite daca esti somer, în caz contrar = se platesc.
Sper ca ai liceu, unele sunt pe nivel: 8 clase, 12 clase(cu bacalaureat), apoi durata difera: 2 luni, 3 luni, 6 luni, în functie de optiunea ta.

#3
Antiphonontis

Antiphonontis

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 14.01.2011
Momentan sunt in asteptarea momentului... sa zic asa, pentru a pleca. Ma gandeam ca in acest mod riscul de a nu gasi un loc de munca este diminuat, plus ca un curs in plus nu strica niciodata. Pentru a beneficia de gratuitate trebuie sa completezi o fisa de venit, ce este inutila daca nu ai lucrat in italia macar o luna cu contract, plus echivalentul "vizei de flotant" in italia, ce se obtine destul de greu.
Am cochetat cu ideea de a-mi continua studiile acolo, dar ...dupa o luna am plecat, fiindca era putin mai dificil, fiindca nu avea nici un membru de familie stabilit acolo, nu aveam dovada a 5000e sau nu mai stiu cat cerea pt a dovedi ca imi pot permite sa stau acolo...

#4
agr3siv

agr3siv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 01.10.2011

 Antiphonontis, on 24th July 2011, 19:20, said:

Se tin cursuri de reprofilare pentru romani/stranieri in italia?
In ce conditii te poti inscrie?
Ce meserii sunt disponibile?
Oare cat costa?
Cateva intrebari la care sper sa gasesc un raspuns aici. Googalind un pic gasesc doar cursuri de italiana.
In speranta unui raspuns va multumesc.
eu sunt in italia si din cate stiu exista,sunt cursuri care se platesc sunt cursuri care nu se platesc,sau chiar poti gasii o firma care sa te angajeze si sa te pregateasca ea platinduti ea cursurile dar asta numai in cazul tineretului de pana in 26 de ani
oricum cursurile facute in romania nu sunt prea valabile pentru ca de multe ori trebuie sa le faci din nou aici,ceea ce conteaza cu adevarat este experienta si felul in care iti faci meseria fie ca esti calificat fie ca nu...la ei sunt afectati doar tinerii de chestia cu angajat necalificat si calificat si nu in modul in care sunt afectati la noi pentru ca aici poti intra ca "ucenic",ceva in genul necalificatului la noi,chiar si cu o scoala sau calificare facuta,un exemplu clar sunt 3 baieti de la mine de la munca ce au facut scoala de patiseri si sunt angajati cu contract de apredisti (ucenici).
sper ca teau ajutat cele ce ti leam impartasit

Edited by agr3siv, 01 October 2011 - 19:41.


#5
centrul_formareplus

centrul_formareplus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.10.2011
Poti urma un curs de 2-4 luni in Romania in urma caruia sa obtii un certificat de calificare profesionala eliberat de Ministerul Muncii, Solidaritatii Sociale si Familiei si de Ministerul Educatiei si Cercetarii, prin CNFPA - Consiliul National de Formare Profesionala a Adultilor. Prezentul certificat este insotit de un supliment descriptiv in care se regasesc unitatile de competenta specifice cursului. Acest certificat este recunoscuta national si in uniunea europeana.

Quote

In ce conditii te poti inscrie?
Ce meserii sunt disponibile?
Oare cat costa?
Pentru intrebarile acestea poti gasi un raspuns informativ aici.

#6
FLORIN59

FLORIN59

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 20.01.2011
italianul se sterge la cur,cu toate certificatele...daca nu stii sa vorbesti cit de putin si nu ai o meserie care sa o stapinesti bine, nu faci 2 bani,in fata lor.

#7
CAV13

CAV13

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 04.11.2013
Odata ajuns in Italia, din momentul obtinerii rezidentei te vei incadra aici: "Categorie svantaggiate: IMMIGRATI STRANIERI DISOCCUPATI".
Cursurile sunt foarte multe iar unele dintre acestea se desfasoara seara, ceeace este un mare avantaj in cazul in care lucrezi ziua ceva la negru.
Cerinte minime: "Terza media" (clasa a8a). Terza media se face pentru a invata limba in principal dar si pentru obtinerea diplomei. Este foarte simpla, in cazul cunoscut de mine se invata italiana si matematica.
Fiind somer majoritatea sunt gratuite (platite de regiune si stat).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate