Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

Achizitionare Tuner DVB-T E-Boda HD Reception 1000

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
ricksp77

ricksp77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 18.09.2010
Buna ziua!am acasa un televizor full hd si sunt abonat la rds.insa eu nu reusesc sa receptionez canalele in format hd deoarece(cum spun cei de la rds) nu dispun de  un decodor,pe care cei de la rds il vand la pretul de 350 ron.Eu am gasit la emag produsul Tuner DVB-T E-Boda HD Reception 1000(http://www.emag.ro/d...on1000-30246166) la un pret cu 100 de ron mai putin comparativ cu decodorul celor de la rds&rcs.Intebarea mea este daca pot baga in Tunerul DVB-T E-Boda HD Reception 1000 cablu de televiziune al celor de la rds&rcs ca sa pot vedea canalele hd(de genu SPORT.ROHD,PROTVHD)???Mai precis,daca Tunerul DVB-T E-Boda HD Reception 1000 poate functiona ca un decodor de canale hd???


PS:cei de la rds mi-au spus ca nu trebuie sa mai platesc nimic in schimbul canalelor hd,insa daca imi iau un alt decodor decat cel pe care il vand ei,nu vor oferi suport.
PS:In caz ca Tuner DVB-T E-Boda HD Reception 1000 nu este decodor sau receiver(nu stiu care este denumirea corecta) ma puteti redirectiona spre un alt receiver sau decodor,dar cu rugamintea sa nu coste mai mult decat Tuner DVB-T E-Boda HD Reception 1000?
PS:Multumesc anticipat.

Edited by ricksp77, 23 July 2011 - 18:49.


#2
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
pai daca scrie clar ca e DVB-T, e terestru, deci n-o sa receptionezi programele de pe cablu. Ai nevoie de DVB-C.

#3
ricksp77

ricksp77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 18.09.2010

View Postrumegus, on 23rd July 2011, 19:55, said:

pai daca scrie clar ca e DVB-T, e terestru, deci n-o sa receptionezi programele de pe cablu. Ai nevoie de DVB-C.
adica nu pot baga cablu si Tuner DVB-T E-Boda HD Reception 1000 sa functioneze drept decodor :confuzzled: ???
Esti suta la suta sigur?
Uita-te pe link,ca dau specificatiile.

Edited by ricksp77, 23 July 2011 - 19:23.


#4
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 28.10.2006
Nu! Cu siguranta NU!
Diferente majore de standard de transmisie intre cablu si air (terestru)!
Solutia este ori "conseva" de la RDS, ori un alt TV cu tuner DVB-T si DVB-C!

#5
ricksp77

ricksp77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 18.09.2010

View Postviceroy56, on 23rd July 2011, 20:32, said:

Nu! Cu siguranta NU!
Diferente majore de standard de transmisie intre cablu si air (terestru)!
Solutia este ori "conseva" de la RDS, ori un alt TV cu tuner DVB-T si DVB-C!
ok...dar pe emag.ro scrie:
"Conectori iesire:

HDMI
Video (composite)
SCART
Audio Analogica
Video (component)
RF


Conectori:

Intrare antena
USB
Coaxial"si eu de la cablu am parca coaxial.

#6
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,175
  • Înscris: 05.05.2003
Tu faci confuzie intre conectori si tunere... daca receptorul nu are tuner de cablu (dvb-c) nu prinzi nimic
Pe piata exista si combo (dvb-t, dvb-c sau dvb-t, dvb-s) dar de regula sunt sumpe... peste 100 de euro

#7
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,057
  • Înscris: 10.09.2005
Omule esti nu stiu cum sincer. iti zic oamenii ca nu merge si tu o tii lant. Nu intelegi ca pt a receptiona canalele HD si SD ai nevoie de un tv tuner cu dvb-c care nu prea se gasesc din pacate? Sau un tv care sa aiba si tuner dvb-c ? C-ul ala vine de la cablu.

#8
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,175
  • Înscris: 05.05.2003
Un TV LCD/LED cu tuner dvb-c / dvb-t este solutia ideala... acum majoritatea tv-urilor din comert au asa ceva, chiar si cele ieftine

Edited by rz, 23 July 2011 - 20:03.


#9
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007

View Postrz, on 23rd July 2011, 21:02, said:

Un TV LCD/LED cu tuner dvb-c / dvb-t este solutia ideala... acum majoritatea tv-urilor din comert au asa ceva, chiar si cele ieftine
apai e putin cam scump in comparatie cu chiria sau achizitia unui stb de la operatorul de cablu...bine , acu' daca marele operator n-are 350ron de un stb poate are amarasteanu 2000ron de un lecedeu cu dvb-c :)

Edited by DIVX2006, 23 July 2011 - 20:55.


#10
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,458
  • Înscris: 24.05.2010
+12 :thumbup:

#11
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,175
  • Înscris: 05.05.2003

View PostDIVX2006, on 23rd July 2011, 21:32, said:

apai e putin cam scump in comparatie cu chiria sau achizitia unui stb de la operatorul de cablu...bine , acu' daca marele operator n-are 350ron de un stb poate are amarasteanu 2000ron de un lecedeu cu dvb-c :)

Sunt deja lcd-uri la 1200 lei, diagonala 81cm, unele chiar full hd... care au atat dvb-c cat si dvb-t

#12
ricksp77

ricksp77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 18.09.2010
dar cu asta ar merge:http://www.emag.ro/antene_externe/antena-hama-ant529-dvb-t-indoor-40db--p131902   ???
Eu mi-o tin pe a mea ca multi se laudau pe net ca le merge,ca prind canale hd si tot mai departe.

#13
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Oameni buni, iar postati doar sa va aflati in treaba? Cand cineva nu e dispus sa dea 350 lei pe o conserva, nu vrea nici abonament, sa-l ia in custodie, e dispus sa investeasca maxim 100 lei, voi faceti recomandari de 1500-2000 de lei.

ricksp77, nu era mai simplu,sa cauti pe google, care-i diferenta intre DVB-T si DVB-C? te lamureai si tu, scapam si noi de ineptii... cu antena aia, poti prinde posturile terestre, cu conditia sa existe asa ceva in zona in care locuiesti.

Edited by rumegus, 23 July 2011 - 22:05.


#14
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007

View Postrz, on 23rd July 2011, 21:58, said:

Sunt deja lcd-uri la 1200 lei, diagonala 81cm, unele chiar full hd... care au atat dvb-c cat si dvb-t
...120 de luni de chirie stb

#15
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,175
  • Înscris: 05.05.2003
Adevarat si asta dar cand vrei sa achizitionezi iar cei de la rcs iti spun ca nu au conserve pe stoc si asta de luni de zile (in Brasov, trebuie sa ai pile pentru a lua un stb HD) nu iti ramane decat sa cumperi un lcd mai nou si sa te bucuri de cele 5-6 canale hd care sunt acum la liber via cablu digital
Eu nu am luat ca nu am rcs in casa si oricum am vreo 20 la liber via satelit dar am prieteni care si-au schimbat tv-ul numai pentru acele canale hd, transmise deocamdata free in reteaua rcs

#16
ricksp77

ricksp77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 18.09.2010

View Postrumegus, on 23rd July 2011, 22:55, said:

Oameni buni, iar postati doar sa va aflati in treaba? Cand cineva nu e dispus sa dea 350 lei pe o conserva, nu vrea nici abonament, sa-l ia in custodie, e dispus sa investeasca maxim 100 lei, voi faceti recomandari de 1500-2000 de lei.

ricksp77, nu era mai simplu,sa cauti pe google, care-i diferenta intre DVB-T si DVB-C? te lamureai si tu, scapam si noi de ineptii... cu antena aia, poti prinde posturile terestre, cu conditia sa existe asa ceva in zona in care locuiesti.
locuiesc in bucuresti,mai in sud.

View Postrz, on 24th July 2011, 00:19, said:

Adevarat si asta dar cand vrei sa achizitionezi iar cei de la rcs iti spun ca nu au conserve pe stoc si asta de luni de zile (in Brasov, trebuie sa ai pile pentru a lua un stb HD) nu iti ramane decat sa cumperi un lcd mai nou si sa te bucuri de cele 5-6 canale hd care sunt acum la liber via cablu digital
Eu nu am luat ca nu am rcs in casa si oricum am vreo 20 la liber via satelit dar am prieteni care si-au schimbat tv-ul numai pentru acele canale hd, transmise deocamdata free in reteaua rcs
adevaru e ca am sunat de vreo doua ori la rcs si mi-au spus ca nu au pe stoc.Imi explici si mie cum ai via satelit.
Sunt cam noob la capitolul tv.

Edited by ricksp77, 23 July 2011 - 23:49.


#17
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,175
  • Înscris: 05.05.2003
Uite incerc sa te ajut dar pentru asta trebuie sa-mi spui ce tv full hd ai (marca si model)... e posibil ca tv-ul tau sa aiba si tuner de cablu (dvb-c) dar sa nu mearga scanarea decat pe alta tara
Daca intr-adevar nu are tuner digital de cablu (dvb-c) si nici terestru digital (dvb-t), atunci cumpara acel model de stb dvb-t si te multumesti cu TVR-HD & PRO TV HD dar pentru asta trebuie sa ai o antena exterioara, pentru un semnal mai bun (sunt probleme in Bucuresti cu semnalul, in anumite zone)

Via satelit se pot receptiona destule dar trebuie sa ai o antena satelit motorizata deoarece canalele hd respective sunt imprastiate pe cel putin 7-8 sateliti... citeste si tu pe forum sau pe net in general ca sunt info cate vrei
Poate asa te convingi si tu ca dvb-c si dvb-t sunt doua standarde diferite si niciodata nu o sa poti receptiona cablu digital upc sau rcs cu un stb dvb-t si nici invers

Edited by rz, 24 July 2011 - 00:34.


#18
ricksp77

ricksp77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 18.09.2010

View Postrz, on 24th July 2011, 01:32, said:

Uite incerc sa te ajut dar pentru asta trebuie sa-mi spui ce tv full hd ai (marca si model)... e posibil ca tv-ul tau sa aiba si tuner de cablu (dvb-c) dar sa nu mearga scanarea decat pe alta tara
Daca intr-adevar nu are tuner digital de cablu (dvb-c) si nici terestru digital (dvb-t), atunci cumpara acel model de stb dvb-t si te multumesti cu TVR-HD & PRO TV HD dar pentru asta trebuie sa ai o antena exterioara, pentru un semnal mai bun (sunt probleme in Bucuresti cu semnalul, in anumite zone)

Via satelit se pot receptiona destule dar trebuie sa ai o antena satelit motorizata deoarece canalele hd respective sunt imprastiate pe cel putin 7-8 sateliti... citeste si tu pe forum sau pe net in general ca sunt info cate vrei
Poate asa te convingi si tu ca dvb-c si dvb-t sunt doua standarde diferite si niciodata nu o sa poti receptiona cablu digital upc sau rcs cu un stb dvb-t si nici invers
mersi mult si tv full hd led univision ld2410

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate