Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Escala de 4 ore in Frankfurt

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
popovicias

popovicias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 14.09.2006
Salut,
Am o escala de 4h in Frankfurt. Am timp sa ies in oras sa arunc o privire si sa beau o bere sau nu?
Cu ce se poate ajunge in oras de pe aeroport si cat dureaza?

#2
Rusty_

Rusty_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 11.02.2008
Pai la ce fel arata aeroportul ala si avand in vedere ca e cel mai mare din Germania , nu cred ca o sa te plictisesti in cele 4 ore. Dar daca tii neaparat sa mergi in oras , iei un taxi si rezolvi problema...aeroportul este aproape de oras.

#3
grecul68

grecul68

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 989
  • Înscris: 13.08.2007
Nu e chiar asa, taxiul este scump de la aeroport pana-n oras, in jur de 40 euro. Pe mine atat m-a costat dar, deh erau decontati :-).
Se poate lua metroul(U-bahn sau S-Bahn, nu stiu sigur...) direct din aeroport. Trebuie doar intrebat. Principala strada comerciala si pietonala este Zeil Strasse. Acolo trebuie sa cobori, este plina de terase si magazine.

Edited by grecul68, 09 July 2011 - 01:47.


#4
SirLaurentiu

SirLaurentiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,697
  • Înscris: 19.05.2009
Cand ai escala nu trebuie sa faci din nou check in ? Si check in-ul, intr-un aeroport serios, se face cu 2 ore inainte ... deci mai ramai cu 2 ore ... cam riscant ... nu ?

#5
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007
Ia-ti gandul de la a parasi aeroportul in cele 4 ore de escala. In primul rand nu ai timp ptr ca cele 4 ore sunt de fapt mai putine si apoi nu poti parasi aeroportul.

#6
popovicias

popovicias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 14.09.2006

 atupi, on 9th July 2011, 10:32, said:

Ia-ti gandul de la a parasi aeroportul in cele 4 ore de escala. In primul rand nu ai timp ptr ca cele 4 ore sunt de fapt mai putine si apoi nu poti parasi aeroportul.
Cum adica nu pot parasi aeroportul?

Am facut asta de denumarate ori la Praga de exemplu.

Checkin cu bagaje nu mai fac, iar la boarding trebuie sa fiu cu 30min inainte in mod uzual. Deci as avea 3h jumate.


Am citit ca U-Bahnul ar avea statie in aeroport. Asa este?

Cat dureaza pana in centru ?

[asta daca nu se dovedeste ca intr-adevar dintr-un motiv anume sunt blocat pe aeroport si nu-l pot parasi si am rezolvat astfel definiv problema]

#7
entity22

entity22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,016
  • Înscris: 16.07.2007
eu la sf lui Aprilie am fost la Hamburg si Berlindar avionul l-am avut Buc-Frankfurt iar la intoarcere am luat trenul de la Berlin la Frankfurt si de la gara metroul(nu mai stiu daca era S sau U dar te lamuresti usor la fata locului) care face 3 sau 4 statii pana la aeroport in ceva gen 15 minute. Nu stiu exact unde e gara pozitionata fata de centru pt ca nu am avut timp sa ies din ea dar ar trebui sa fie pe acolo. Deci, teoretic, ar trebui sa posti sta vreo 2h prin centru

#8
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Ca să ajungi în oraș trebuie să iei un S-bahn (8 sau 9) vreo 3 stații, până la Hauptbahnhof (Gara Centrală), sau poți să mai mergi încă 2 stații și ajungi direct pe Zeil (artera comercială). Uite aici harta cu mijloacele de transport în comun. Dacă mergi până la capătul Zeil-ului, ajungi în Romerberg, unde e primăria veche.

#9
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,966
  • Înscris: 08.03.2007
Ultima oara cand am facut escala acolo mi-a luat cam 35-40 de minute numai mersul pe jos intre poarta de debarcare si cea de imbarcare, cu tot cu controale. 4 ore intre zboruri mi se par extrem de putin.

#10
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 atupi, on 9th July 2011, 10:32, said:

Ia-ti gandul de la a parasi aeroportul in cele 4 ore de escala. In primul rand nu ai timp ptr ca cele 4 ore sunt de fapt mai putine si apoi nu poti parasi aeroportul.


Poate, de ce sa nu poata?

 popovicias, on 9th July 2011, 00:35, said:

Salut,
Am o escala de 4h in Frankfurt. Am timp sa ies in oras sa arunc o privire si sa beau o bere sau nu?
Cu ce se poate ajunge in oras de pe aeroport si cat dureaza?


Nu merita.

#11
popovicias

popovicias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 14.09.2006
Multumesc.
Cred ca renunt la idee.

#12
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007
Pai cele 4 ore sunt de fapt poate 2 si merita sa te deplasezi atata distanta ptr o ora si ceva in oras ? Dupa ce pierzi un avion la mustata (5 minute) vezi altfel lucrurile :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate