Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

Tocmai ce mi-am luat un LCD LED - rog 2-3 pareri la 2-3 probleme :)

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Ze_undertaker

Ze_undertaker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 14.10.2006
Salutare, tocmai ce mi-am achizitionat un 37LE5300 la un super pret ( sub 2000 RON ) de la un magazin online. In principal sunt FOARTE multumit de el, la banii astia e o afacere parerea mea. Sunt destul de incantat de playerul intern, o mica problema insa, nu prea vrea sa citeasca diacritice la titrari, iar in Q-Meniu la video am optiunile de marire a textului insa optiunile cu limba sunt neselectabile, pur si simplu sare peste ele. De ce oare ? E nevoie ca SRT-ul sa fie salvat intr-un anume fel ? Auzisem ceva ca ar trebui salvat cu alt text encoding ( UTF-8 ) ? Am incercat deschiderea SRT-ului cu Notepad si apoi salvare cu UTF-8 encoding insa nici o diferenta. O fi nevoie de un update de firmware ?

De asemenea, cand rulez filme cu playerul intern de pe un HDD 2.5" via USB, totul e super ok, miscarea e super fluenta insa daca rulez filme de pe laptop nu prea e foarte ok la panninguri rapide. Am un laptop destul de hi-end, un Dell Precision M6300 care din pacate vine cu DVI si nu cu HDMI, ceea ce inseamna ca sunetul nu pot sa-l aud in TV ci in boxele laptopului sau bineinteles intr-un sistem audio analogic in care sa scot semnal din laptop via 3.5mm.
Laptopul are urmatoarea config :
CPU : X9000 Penryn Core2Duo Extreme 2.8 Ghz
GPU : nVidia Quadro FX3600M - 512 MB dedicati ( g82 chipset )
RAM : 2x2GB DDR2 Geil Ultra 800 Mhz
Ecran : 1920 x 1200 WUXGA

Sa fie totusi vina cablului ? Am luat un HDMI - HDMI ieftin din Selgros si ma gandesc ca nu degeaba unele cabluri costa 10 lei si altele 100. De asemenea am si un convertor DVI-HDMI de la o placa video ... deci buba poate fi din mai multe locuri. Vreo idee ceva ?

#2
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007
ceea ce se intampla acolo e perfect normal
nu te astepta ca playerul TV-ului sa fie full compatibil
da... incearca sa modifici fisierul subtitrarii astfel:
scoate diacriticile (uneori le vede, alteori nu si de ce sa ai bataie de cap pentru asta?)
filmul (fisierul video) sa aiba un nume cat mai scurt, iar subtitrarea sa aiba strict acelasi nume.
eu, am facut altceva, nu ia decat 3-4 minute pentru asta si anume:
pe suportul care il pun la TV (in cele mai multe cazuri stick-uri), fac un folder, al carui nume nu conteaza. In acel folder, pun DOAR fisierul video al filmului, subtitrarea - pe care o pun in dublu exemplar - una format .sub si alta .srt... am incercat si cu trei, a treia fiind .txt Bineinteles, la toate scoase diacriticile. si, obligatoriu, sa aiba acelasi nume ca fisierul video (ex: film.avi + film.sub + film.srt + film.txt)
merge garantat asa si fara probleme.

referitor la rularea filmelor de pe laptop... TV-ul nu este un monitor LCD in adevaratul sens al cuvantului. are o rezolutie diferita, un accelerator grafic mai slab. dar, o posibilitate ar fi sa conectezi TV-ul la laptop prin VGA, desi nu garantez rezultatele, iar sunetul prin alt sistem de boxe.

#3
JayBird

JayBird

    IT Professional

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 15.09.2009
Ca sa vezi diacriticele trebuie sa selectezi in optiunile subtitrarii la encoding LATIN-2 si atunci merg fara probleme.

#4
darkdriver

darkdriver

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.07.2011
Mi-am comandat si eu un 37LE5300, l-am gasit la 1850 de lei. Acum stau ca pe ghimpi pentru ca nu stiu ce panel va avea. Sunt LG-uri cu panel IPS si cu panel VA, cel din urma are unghiuri de vizibilitate destul de mic si culorile devin sterse cand te uiti dintr-o parte. IPS panel au modelele cu seria ZA-BEUWxxxx sau ZA-AEUWxxxx .
Cea de a 4-a litera de dupa cratima sa fie W in loc de D . Litera D = un panel de tip VA iar litera W = un panel de tip IPS .
Al tau ce panel are si cum se comporta?  :confuzzled:

#5
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.10.2009
frate!uita-te di fata la tv ,nu din profil!

#6
darkdriver

darkdriver

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.07.2011
De multe ori trebuie sa ma uit si din lateral pentru ca stau la pc si iau acest tv sa lucrez in photoshop cu 2 monitoare. Nu il iau doar ca tv, iar cel cu panel IPS are o claritate multmai mare.

#7
Ze_undertaker

Ze_undertaker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 14.10.2006
salut, al meu din ce vad are seria de forma ZA-AEUWxxxx - deci are panel IPS. Al vostru cum e ?

S-au rezolvat si problemele de titrare alegand codul LATIN 2 de fiecare data cand il aprind si rulez un film totul e ok :) Un TV incredibil de bun pentru banii lui. Am observat acum ruland radioul ca am un pixel blocat pe rosu. Oricum e ceva ce se observa stand FOARTE aproape de el si cand e fundalul negru - nimic ingrijorator - deja de al 50 cm deparate nu prea se mai observa deci clar nu afecteaza cu nimic vizionarea normala. Sunt foarte multumit de el pe ansamblu.

Stie cineva mai multe depsre posibilitatea de rulare material video prin wi-fi la acest model ?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate