Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...
 M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...
 Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 

De ce se studiaza poezia la scoala ?

- - - - -
  • Please log in to reply
252 replies to this topic

#19
tamtamtam

tamtamtam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,042
  • Înscris: 16.09.2010

Quote

Asta e problema ta, nu trebuie sa le inveti, trebuie sa le GANDESTI. Ti se pare aberant pentru ca nu intelegi limbajul probabil... ti se pare aberant pentru ca nu ai incercat niciodata sa gandesti in 3 pagini si nu sti ce poti face cand iei la analizat un text.

Nu inteleg de ce ai mai deschis subiectul totusi, din moment ce nu vrei sa accepti decat varianta ta.

Sunt altii mai trecuti prin viata ca tine si care si-au pus si ei la randul lor intrebarile astea, dar cu timpul au vazut ca nu au dreptate si au renuntat la a mai plange.

Ia si invata din greselile altora, ca nu ai timp toata viata sa le reproduci pe toate.
Ba is aberatii cu limbaj ''savant'' (care efectiv nu-si are rostu ) din cand in cand,aberatii care nu te ajuta.De exemplu ce pana mea ma intereseaza tipu de rima sau masura ? Ma doare fix in 14,la ce o sa-mi foloseasca ? Si macar de ar fi ceva recent,sa promoveze artisti contemporani nu schelete

#20
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008

View Posttamtamtam, on 4th July 2011, 19:58, said:

Tu compari maneaua cu hip hopu ? Hai frate ma lasi ? Cum p*m sa faci asa comparatie ?
:confuzzled: Versurile sunt cam aceleasi, difera sonorizarea. Ambele sunt despre bani, muieri, aur, dusmani, cartiere/ghetouri, masini scumpe, smecherie

#21
tamtamtam

tamtamtam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,042
  • Înscris: 16.09.2010

Quote

Versurile sunt cam aceleasi, difera sonorizarea. Ambele sunt despre bani, muieri, aur, dusmani, cartiere/ghetouri, masini scumpe, smecherie

Motiv pentru care eu nu ascult B U G Mafia si nu pot fi convins sa fac o analiza (decat daca faceti si voi la medoia aia iarta-ma de parazitii,da sa fie de minim 3 pagini daca tot e bataie de joc )

Minorii n-au voie !
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qjrjAwbxNz4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by tamtamtam, 04 July 2011 - 19:02.


#22
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008

View Posttamtamtam, on 4th July 2011, 20:01, said:

Motiv pentru care eu nu ascult B U G Mafia si nu pot fi convins sa fac o analiza (decat daca faceti si voi la medoia aia iarta-ma de parazitii,da sa fie de minim 3 pagini daca tot e bataie de joc )
Aia nu, asta nu, tu ce vrei pana la urma ?  Acum zici ca nu esti in stare sa faci o analiza, iar inainte scriai ca e pierdere de timpe ca oricine poate face. Fa la ceva, orice, baga 30 de randuri din Parazitii

#23
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,617
  • Înscris: 25.11.2007

View Posttamtamtam, on 4th July 2011, 20:01, said:

Motiv pentru care eu nu ascult B U G Mafia si nu pot fi convins sa fac o analiza (decat daca faceti si voi la medoia aia iarta-ma de parazitii,da sa fie de minim 3 pagini daca tot e bataie de joc )

Minorii n-au voie !
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qjrjAwbxNz4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pentru a sensibiliza inimile ascultatorilor
Trupa vocal-instrumentala"Parazitii"
Va interpreta piesa"Iarta-ma".

Mai sus...

Pe soseaua de centura
Am sa-ti fac tripleti in gura.
Am citit iar in urina
Ca doar tu poti fii de vina!
Iti dedic acum in graba
Melodia mea bolnava!
Tre' sa stiu daca te risti
Sa-mi suji p*la cand ma p*s!
Io raport in intersectie
Iti prezint pu*a-n erectie!
Iti promit clipe de vis
Cu scurgeri si sifilis.
La plecare-mi faci cu mana
Nu mai poti vorbi romana.
Daca te mai vad vreodata
Te strivesc pe-autostrada!
Ta-da-dam,ta-da-dam,tam,dum!

Ai tras?
Da!
Da!
Da!
Mai tragem o data?
Tragem in pu*a!
Ajunge,nu?Bine,haï,da-o-ncoa'!

#24
tamtamtam

tamtamtam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,042
  • Înscris: 16.09.2010
Da ma,da daca fac eu faceti si voi ca tot va infoiati in pene (macar tu )


Quote

Pentru a sensibiliza inimile ascultatorilor
Trupa vocal-instrumentala"Parazitii"
Va interpreta piesa"Iarta-ma".
Mai sus...

=)),trebuia sa copiezi textu nu ?

Edited by tamtamtam, 04 July 2011 - 19:07.


#25
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008

View Posttamtamtam, on 4th July 2011, 20:05, said:

Da ma,da daca fac eu faceti si voi ca tot va infoiati in pene (macar tu )


Pentru a sensibiliza inimile ascultatorilor
Trupa vocal-instrumentala"Parazitii"
Va interpreta piesa"Iarta-ma".


=)),trebuia sa copiezi textu nu ?
Eu nu mai sunt elev, nu am pretentii, fa tu sa demonstrezi ca sistemul actual e de cacao

#26
tamtamtam

tamtamtam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,042
  • Înscris: 16.09.2010
De ce doar eu ? Ori amandoi ori nu ma apuc sa fac nici un comentariu

#27
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,617
  • Înscris: 25.11.2007

View Posttamtamtam, on 4th July 2011, 20:05, said:

=)),trebuia sa copiezi textu nu ?

Lasa textul, hai cu analiza ! Fa un scurt rezumat al poeziei, apoi evidentiaza metaforele care conduc la imagini artistice.

#28
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008

View Posttamtamtam, on 4th July 2011, 20:10, said:

De ce doar eu ? Ori amandoi ori nu ma apuc sa fac nici un comentariu
Pai ma omule, demonstreaza ca e mai bine sa faci analiza la niste versuri despre "p*la-n p**da" decat despre "codru verde"

Tu dai Bacul, eu l-am dat, s-a dus

Edited by Owidiu, 04 July 2011 - 19:12.


#29
tamtamtam

tamtamtam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,042
  • Înscris: 16.09.2010

Quote

Lasa textul, hai cu analiza ! Fa un scurt rezumat al poeziei, apoi evidentiaza metaforele care conduc la imagini artistice.
Mah melodia aia e facuta la caterinca =))

Quote

Pai ma omule, demonstreaza ca e mai bine sa faci analiza la niste versuri despre "p*la-n p**da" decat despre "codru verde"

Tu dai Bacul, eu l-am dat, s-a dus
Da de ce sa demonstrez eu ? Tineretu stie melodiile,se aleg cateva mai ''culte'' si ''curate'' si apoi se dau.Asa se promoveaza si artistii si cresc si notele

#30
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008

View Posttamtamtam, on 4th July 2011, 20:14, said:

Da de ce sa demonstrez eu ? Tineretu stie melodiile,se aleg cateva mai ''culte'' si ''curate'' si apoi se dau.Asa se promoveaza si artistii si cresc si notele
Lasa cultura si rahaturile, ca tu cand te lovesti la picior zici "Imi bag p..a in scaun" deci melodia e foarte de actualitate.

In concluzie nu esti in stare sa faci o analiza literara. Poate ai noroc si  vi se strica camerele de supraveghere sa scoateti fituicile

#31
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,317
  • Înscris: 02.02.2006
Înainte de BAC: Partyyy, jmecherealăăăă..... :dj:
În timpul BACului: elevi veseli care făceau cu mâna la camere și trimiteau pupici celor din minister, fete care își etalau care mai de care ținute ”moderne” știind că sunt filmate, elevi care dansau în fața camerelor cu lucrarea în mână înainte s-o predea (toate conform celor auzite azi la radio că s-ar fi găsit pe casetele video de la BAC)
După probe: ”Camere? Ce camere? Tot s-a copiat! Zburau foile dintr-o parte în alta” (reformulare ”după ureche” a ceea ce am citit inclusiv pe-aici)
După afișarea notelor (55% picați): ”Uaaaaa!!!!!! :crybaby: A fost greeeeeuuuuuu!!!!! Ne-am intimidat și de la camerele alea videoooo!!!!! Nu e corect!!!! Jos ministrul!!!!! Posted Image
La câteva zile după aceea: ”De ce naiba se studiază poezia, integrale, matrici etc... în liceu? Cui trebuie așa ceva? :madanimated: ”


Păi măi copii, lăsați-o naibii de treabă. Ce-ați vrea să se studieze în liceu? Poezii de Inna, beletristică (îmi cer scuze dacă vă jignesc folosind cuvinte prea complicate) din Click! și CanCan și dramaturgie de Perversu' de la Târgu Ocna? :naughty:

Am trecut și eu prin BAC acum 4 ani, deci știu ce se face în liceu. Încă atunci se dădeau și probe orale, etc... care au fost scoase, tot din cauză că au fost considerate prea complicate pentru săracii copilași plăpânzi. Mie unul îmi pare extrem de bine că au picat câți au picat. Foarte bine v-a făcut. Și sper să fie la fel și în toamnă, poate se mai trezesc unii la realitate. Că unii au în cap doar feisbuci și alte prostii de genul. Nu zic, toate-s bune, dar mai ocupați-vă și de lucruri utile.

Iar despre minister și sistemul de învățământ, unii urlă că s-a transformat totul în ”fabrică de diplome” (adică orice prost e absolvent de studii superioare), alții urlă că e prea greu. Apăi naiba vă mai mulțumește pe unii... Vorba aia, e nevoie și de măturători de stradă, fără diplomă de facultate. Cui nu-i place ce se face în liceu, îi reamintesc că învățământul obligatoriu este până în clasa a 10-a și nu include BACul. Deci se poate trăi bine mersi și fără ele.


Ptiu, drace, am ajuns să vorbesc ca bunicu la 80 de ani... :deadtongue:

Edited by alexcrist, 04 July 2011 - 19:20.


#32
tamtamtam

tamtamtam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,042
  • Înscris: 16.09.2010

Quote

La câteva zile după aceea: ”De ce naiba se studiază poezia, integrale, matrici etc... în liceu? Cui trebuie așa ceva? madanimated.gif ”
Eu nu am dat BACu da ma gandeam ca oricum nu sufar porcariile alea de poezii...

#33
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,617
  • Înscris: 25.11.2007

View Posttamtamtam, on 4th July 2011, 20:14, said:

Mah melodia aia e facuta la caterinca =))

Adica, daca este sa vorbim - romana de romania - textul piesei pe care o analizam este nu o "caterinca", ci o parodie.
Perfect ! Ca simplu exercitiu, evidentiaza elementele care o incadreaza in acest gen.

#34
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008

View Posttamtamtam, on 4th July 2011, 20:22, said:

Eu nu am dat BACu da ma gandeam ca oricum nu sufar porcariile alea de poezii...
Strange bani de spaga si nu inveti nimic.

#35
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008
Sunt si eu liceean, si prefer somnoroase pasarele decat bug mafia sau parazitii. Daca inveti 3 pagini de comentariu...e tot aia cu privitu pe pereti (scuze...e tot aia cu memoratul de numere de telefon din cartea de telefoane un exercitiu de memorie). scopul e sa gandesti. bine...acum, am si eu micile probleme legate de limba si literatura romana (de exemplu, de ce nu se studiaza mai multa literatura universala). Dar nu are nici un rost sa inveti comentariile pe de rost. tine minte, scopul nu e sa treci bacul. ci sa stii ceva. asta faci in liceu, inveti, nu te pregatesti de bac. bacul ar trebui doar sa le arate altora ce stii.

#36
tamtamtam

tamtamtam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,042
  • Înscris: 16.09.2010

Quote

care preia motive ?i mijloace artistice dintr-o altă crea?ie sau imită par?ial o altă operă pentru a reda un efect comic.
Te referi la aia de parazitii ? Si recunosc ca nu stiu,desi una e sa faci doua pagini la o chestie care te intereseaza(o melodie,nus,ceva modern ) si alta la un rahat in care tre sa arati spiritualitatea poetului spiritual inchis in inchisoarea inchisa la culoare

Quote

scopul nu e sa treci bacul. ci sa stii ceva
Sa moara ricla daca-mi dadeam seama ca nu asta e scopu

Edited by tamtamtam, 04 July 2011 - 19:27.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate