Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Sony-Ericsson Xperia Ray

- - - - -
  • Please log in to reply
440 replies to this topic

#397
ticodriver

ticodriver

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,342
  • Înscris: 02.09.2005
Nu as zice ca are ceva deosebit, decat ca functioneaza kernelurile 3.0 pe el, daca tii neaparat la ele. Deocamdata, raman cu el, nu ma supara cu nimic, in plus mi-e lene sa mai fac teste :D

#398
Ecou81

Ecou81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 06.09.2007
Daca vrei sa te intorci la ceva de baza de ICS, simplu, nou, cu mult ram liber - iti recomand asta
http://forum.xda-dev...d.php?t=2082548

Am pus CTC kernel 2.7 pe el si e superok Posted Image

Si eu m-am cam plictisit de testat Posted Image

M-am cam lamurit ca un kernel bun determina cam orice rom sa mearga binisor Posted Image
Nu mai suport romurile incarcate cu tot felul de aplicatii si customizari - prefer baza + kernel CTC + toggles si cybershot, restu' mi se par aiureli.
Vrei gaming si performanta trebuie alt telefon mai serios, hehe

Apropo, am gasi pe warez_spam ultima versiune de Sygic, am instalat-o, am downloadat hartile care imi trebuiau si l-am testat prin tara. E super. Abia astept sa dau o raita la bulgari sa-l verific si p-acolo ;)

Nu consuma resurse multe, merge bine in fundal. Am pus rahatelul asta de telefon pe un suport tip gps si in timp ce conduceam, mergea si Sygicul, faceam si poze din mers, filmam, vorbeam la telefon fara probleme, etc.

Mi s-a parut mult mai bun ca IGO. Cel putin putea face o ruta completa Romania - Grecia, trecand prin 3 harti, aspect nevalabil la IGO.

Edited by Ecou81, 07 May 2013 - 18:31.


#399
ticodriver

ticodriver

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,342
  • Înscris: 02.09.2005
Stiu Sygic, l-am folosit mai demult, instalat pe Galaxy Tab (P1000), arata intr-un mare fel, dar pe Romania nu era asa grozav ca Igo.
Cu acesta din urma am fost saptamana trecuta in Bulgaria si e OK, cu harta RO de la TM si a BG de la ceva producator local - m-am mirat ca s-au pupat hartile, mai demult tin minte ca am avut probleme.
Singura "problema" cu IGO a fost ca harta BG a devenit si ea detaliata si i-a dat idei de shortcut-uri, astfel ca m-a scutit de 24 de km si de traversarea Varnei, dar cu pretul unui drum mai prost, prin niste sate/comune/orasele de colorati (in Germania, care are harta super-detaliata, ma mai baga prin padure, pe la coada ursului, dar acolo nu era problem, era asfaltul cum noi nici nu visam).

Observasem pe XDA ca ai trecut pe Wayang - o sa il incerc si eu, peste cateva zile. Deocamdata am pus gin2jellyrom (2.3.7), practic un GB cu fata de JB. Sunt multumit de cum se misca, dar cu toate prostiile instalate, gen Viber, WhatsApp, mai am foarte putin RAM liber.

OT: ma screm de bani sa trec la iPhone 5, am inceput sa ma plictisesc de Rom-uri, customizari etc si de functionat OK primele zile dupa instalare, dupa care sa inceapa figurile. Cand si daca se va intampla asta, Ray-ul va intra la vanzare.

Edited by ticodriver, 08 May 2013 - 13:28.


#400
AndySoft

AndySoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 30.03.2006
Am reusit sa fac root la Ray cu aplicatia asta : link . Acum cum dezactivez bootloaderele care nu le vreau (ex: forsquare etc...) mersi.

#401
AndySoft

AndySoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 30.03.2006
Am facut si un Battery Calibration , sa vad acum daca problema cu indicatorul de baterie a disparut ....

#402
Ecou81

Ecou81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 06.09.2007
Eh, asa m-am gandit si eu, dar apoi m-am sucit, am mai pus 1000e peste iph5 si mi-am luat un Smart :-):-):-)

Asadar, cu tel asta o sa mor, hehehe

Stiu pe cineva care vinde cu buy-back. Ti-l evalueaza rezonabil pe ray. Imi dai un pm si iti dau link.

Eu am vrut sa-mi iau un Xperia Go sau U nou si-mi mai cerea 350 lei pe langa ray. Mi s-a parut acceptabil pt un tel de 2 ani.
Dar am avut o revelatie si m-am jurat sa nu mai investesc in tel :-P

View PostAndySoft, on 11 mai 2013 - 12:49, said:

Am facut si un Battery Calibration , sa vad acum daca problema cu indicatorul de baterie a disparut ....

Ok. Fbine!
Acum instaleaza app Xparts din Gplay si o sa ai si CWM.

Dupa, esti gata de instalat custom romuri.
Ai grija, creeaza dependenta ;-)

Edited by Ecou81, 12 May 2013 - 09:04.


#403
ticodriver

ticodriver

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,342
  • Înscris: 02.09.2005
Mda, pana la urma, am trecut de la cel mai mic (sau dintre cele mai mici oricum) smartphone, Ray, la balena de Note 2 (sechele de la degete tip caltabos :P pe ecran mic). Ray-ul i-l dau maica-mii, sa-si inlocuiasca Galaxy Mini.

#404
Ecou81

Ecou81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 06.09.2007

View Postticodriver, on 13 mai 2013 - 09:13, said:

Mda, pana la urma, am trecut de la cel mai mic (sau dintre cele mai mici oricum) smartphone, Ray, la balena de Note 2 (sechele de la degete tip caltabos :P pe ecran mic). Ray-ul i-l dau maica-mii, sa-si inlocuiasca Galaxy Mini.

Chiar seamana Ray cu Note

Hahahaha
M-ai facut sa rad.

Take care.
O sa te muti pe alt thread;-)

#405
AndySoft

AndySoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 30.03.2006
O chestie ciudata am patit ieri, am lasat telefonul pe birou(aveam ~ 65 % baterie ) si dupa vreo 2 ore cand l-am luat in mana era fierbinte nu mai reactiona la nici o tasta , am scos bateria l-am restartat si avea 10% baterie. Ciudata este ca s-a incalzit foarte tare, se mai incalzea cand ma jucam sau stateam mult pe net 3G dar nicodata asa de tare.
De mers merge ok telefonul , l-am incarcat peste nopate si nu au fost probleme.

Pareri ?

#406
Ecou81

Ecou81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 06.09.2007
Mai da si rateuri.
Sfatul meu este sa il restartezi odata pe zi...

#407
NaturalBornGamer

NaturalBornGamer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,286
  • Înscris: 25.02.2009
Am si eu o pb cu Ray-ul meu....nu pot sa salvez contacte noi pe sim....nu imi da optiunea de a salva pe sim ci doar pe telefon sau pe adresa de gmail de pe Gplay.E normal asa sau e o chestie care imi scapa mie?
A...si vad ca nici nu pot sa transfer numerele de pe tel pe sim...alta chestie care nu mi se pare normal....Help..

#408
ticodriver

ticodriver

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,342
  • Înscris: 02.09.2005
Poate ai cartela SIM deja plina (are o capacitate de stocare a numerelor din agenda mult mai mica decat telefonul).
Ar mai fi si posibilitatea sa ai activata doar optiunea de afisare a numerelor din google si din telefon, nu si a celor din sim.

#409
NaturalBornGamer

NaturalBornGamer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,286
  • Înscris: 25.02.2009
Cartela sim este goala...nici un numar, am schimbato recent.Iar faza cu optiunea aia...no vad nicaieri in telefon...

#410
ticodriver

ticodriver

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,342
  • Înscris: 02.09.2005
Eu nu mai am Ray la indemana si oricum nu mai aveam rom-ul stock, dar ar trebui sa apara daca din contacts apesi tasta meniu - trebuie sa se numeasca ceva gen "contacts to display" (asa e la Note 2).

#411
AndySoft

AndySoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 30.03.2006
Foloseste cineva pe Ray serviciul HD Voice de la Orange , telefonul meu este luat la liber , am cartela orange(abonament) , telefonul apare ca si compatibil per site dar nu functioneaza , nu se simte nici o diferenta cand sun pe un Galaxy S2 tot pe Orange , ambele pe 3G .
Am avut mai demult un Galaxy Mini si acesta functiona impecabil .

Mersi.

#412
adioperator

adioperator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 17.05.2005
Vezi sa aba si interlocutorul activat acel 3G dar sa fie si in zona cu acoperire buna. Eu am folosit cu ray-ul sotiei si mergea bine.

#413
AndySoft

AndySoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 30.03.2006
Pai am incercat si nu functioneaza, Ray-ul meu este la liber cum ziceam si are 2.3.4 soft, telefonul sotiei este un Samsung Galaxy Fit  cu 2.3.4 si la fel luat la liber . Din cate stiu eu trebuie sa aibe codecul de Hd voice in soft , este posibil sa nu aibe ? Exista un numar care se poate apela sa testez daca merge Hd voice-ul ?

#414
AndySoft

AndySoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 30.03.2006
Am dat un factory reset si acum nu imi mai merge camera , daca dau pe iconita se face ecranul negru !!! Vreo solutie ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate