Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Caut VPS cu Windows

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
vergopi

vergopi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 27.01.2007
Nu prea am experienta cu VPS-uri si am nevoie, in principiu, de o masina virtuala Windows, pe care sa rulez un soft si pe care sa-l accesez prin remote desktop. Cred ca de un VPS cu Windows am nevoie. Ma puteti ajuta cu un sfat?

#2
bozghiyy

bozghiyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 14.04.2007

View Postvergopi, on 1st July 2011, 11:49, said:

Nu prea am experienta cu VPS-uri si am nevoie, in principiu, de o masina virtuala Windows, pe care sa rulez un soft si pe care sa-l accesez prin remote desktop. Cred ca de un VPS cu Windows am nevoie. Ma puteti ajuta cu un sfat?

Din pacate nu am sa iti dau o sugestie. Nu am folositi niciodata server windows. Stiu doar ca sunt putin mai scumpe (probabil din cauza licentei).
Dar de ce ai nevoie de o masina cu windows ? Ai o aplicatie doar pentru windows ce doresti sa o rulezi , sau esti tu mai familiar cu acest sistem de operare ?

#3
CristinaFilip

CristinaFilip

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 04.07.2011
Salut,

Exista cateva firme in Romania care ofera inchiriere de VPS-uri pe windows: Elvsoft, Livesoft, Xservers etc. Ii gasesti usor pe Google. In general ti se ofera si optiunea de remote desktop.
Daca ai posibilitatea sa folosesti propriul tau calculator, incearca platforma VirtualBox. Se instaleaza si se configureaza foarte usor. In plus iti ofera multe optiuni pentru a-ti face munca mai usoara.
Ce trebuie sa faci, pe scurt: instalezi platforma VirtualBox, pe urma instalezi in VirtualBox o versiune de windows de care ai nevoie. Pentru a putea accesa calculatorul virtual din internet, iti recomand sa instalezi pe el un client no-ip.

Sper ca te ajuta

#4
dan74mm

dan74mm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 16.03.2006
Vezi aici. Poti pune ce sistem de operare vrei pe VPS-urile astea, sunt Full-Virtualized.

#5
CuteGuy

CuteGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 11.09.2005
@dan74mm: aparent merg doar cu CentOS si FreeBSD. No Win*

#6
dan74mm

dan74mm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 16.03.2006

Quote

** VPS-urile sunt Full-Virtualized, prin urmare se poate instala orice sistem de operare (la cerere).

Merg si cu Windows XP, trebuie doar sa ai o licenta de Windows (de preferat XP) si gata. CentOS si FreeBSD sunt oferite gratis cu VPS-ul pentru ca .. sunt OS-uri gratis.

Edited by dan74mm, 12 December 2012 - 13:42.


#7
gupi

gupi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 15.04.2005

View Postdan74mm, on 12 decembrie 2012 - 13:40, said:

Merg si cu Windows XP, trebuie doar sa ai o licenta de Windows (de preferat XP) si gata. CentOS si FreeBSD sunt oferite gratis cu VPS-ul pentru ca .. sunt OS-uri gratis.

Cârcoteală:

Daca vei rula sistemul de operare pe resursele furnizorului (VPS-ul este al lui, chiar daca ti-l inchiriaza), musai trebuie sa inchiriezi si licenta Windows de la el.
Implicit, furnizorul trebuie sa aiba un contract (SPLA) cu Windows, pentru re-comercializrea acestor licente.

Daca vrei sa mergi cu licenta ta, trebuie sa ai serverul tau (aka colocare).

#8
dan74mm

dan74mm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 16.03.2006
Daca am eu Windows XP cumparat, cu licenta (nu din ala OEM, care este valabil pe o singura placa de baza), pot folosi Windowsul pe ce PC vreau eu. Eu asa stiu ....

#9
gupi

gupi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 15.04.2005

View Postdan74mm, on 12 decembrie 2012 - 14:02, said:

Daca am eu Windows XP cumparat, cu licenta (nu din ala OEM, care este valabil pe o singura placa de baza), pot folosi Windowsul pe ce PC vreau eu. Eu asa stiu ....

Da, il poti folosi pe ce calculator vrei, cu conditia ca acel calculator sa fie al tau.
Daca serverul nu este al tau (ci al furnizorului), MIcrosoft nu-ti permite sa folosesti licenta ta, ci va trebui sa inchiriezi una de la furnizor.

Later:
Mai multe detalii: http://www.microsoft...la-program.aspx

Edited by gupi, 12 December 2012 - 14:18.


#10
dan74mm

dan74mm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 16.03.2006
Asta, pe romaneste spus, e ... sa te scarpini cum mana stanga, in urechea din partea dreapta ... Windows = un mare shit!
Instalezi gratis un Zorin OS ( http://zorin-os.com/ ) si basta ... Din cate am inteles, ruleaza orice aplicatie .exe ... ba mai si seamana leit cu Windowsul.


[ https://lh6.googleusercontent.com/-QHE587QUgsA/UMh5uw4WHbI/AAAAAAAAOYs/uznvbLzvVh8/s1152/desktop-zorin-os.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by dan74mm, 12 December 2012 - 14:49.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate