Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

WAP pe Android?

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
cundinic

cundinic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 11.10.2007
Deschid acest subiect din nevoia de a incerca sa aflu/aflam compatibilitatea SO Android cu setarile de WAP.
Atat din incercarile mele la operator (in cazul meu Orange), cat si din cautarile pe Google nu am reusit sa aflu ceva sigur.
Asa ca rog pe cei cunoscatori sa ofere informatii, poate solutii la acest subiect.

Cazul meu:
Am achizitionat un Samsung S5570 (Mini) de la Orange. Am optiunea de Wap Unlimited de 6 ani. La achizitionare am fost sfatuit sa aleg o optiune de Internet ca Wap-ul nu mai exista. Am refuzat. Mi se ofereau 250 MB la 5EUR parca, pe cand optiunea de Wap are 500MB (stiu poate nu i-am folosit niciodata, dar asta nu este un motiv sa mi se propuna altceva sau sa nu ii folosesc de acum incolo).
Telefonul l-am folosit la cateva zile dupa cumparare si atunci am vazut ca nu are decat APN Internet. M-am intors la Orange, mi s-a spus ca nu va merge pe WAP acest model de telefon. Mi-au facut totusi un APN de WAP, care a functionat cateva ore si atat.
Am sunat totusi la Samsung Romania am expus problema si am primit asigurari ca ataat telefonul cat si SO nu au limitari la iesirea pe net, singurul care poate limita este operatorul.
M-am dus in alt oras, am incercat sa le arat ca nu se conecteaza pe net, acelasi lucru, ca modelul nu permite WAP. In alta parte mi s-a spus ca Androidul nu permite iesirea pe WAP si ca "Samsung face telefoane habar nu are de Android ce stie". Tot ei mi-au spsu ca au unificat APN-urile de WAP si Internet, in unul singur. La intrebarea mea de ce ma obliga sa trec la altceva pt ca ei s-au hotarat sa modifice niste setari, am primit um zambet cu subinteles.
Degeaba le-am spus ca ieseam pe net, nu neaparat pe site-uri WAP inca de cand aveam un Nokia 3100. Nu si nu ca Androidul nu permite WAP.

Telefonul meu cum schimb APN pe Net imediat apare icoana de 3G si pot sa navighez, dar nici ei nu au putu sa imi spuna daca ies pe alt site pe HTTP daca voi fi taxat.
Cum schimb APN-ul pe WAP cum nu mai pot sa navighez.

As vrea sa aflu cine este de vina: TELEFONUL, OPERATORUL sau ANDROIDUL. Sper sa nu fie un efort conjugat :)

In speranta ca cei care au bunavointa si cunostintele nu s-au plictisit citind acest mesaj, vor pune la dispozitie informatii le multumesc anticipat.

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Probabil poți încerca opera mini sau opera sau ceva..nu știu exact. Totuși..ce te-a făcut să alegi 500 de MB WAP peste 250 MB internet cu viteze de câteva zeci de ori mai mari?

#3
cundinic

cundinic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 11.10.2007

View PostMembruAnonim, on 30th June 2011, 22:38, said:

Probabil poți încerca opera mini sau opera sau ceva..nu știu exact. Totuși..ce te-a făcut să alegi 500 de MB WAP peste 250 MB internet cu viteze de câteva zeci de ori mai mari?

Inteleg cam ce vrei sa spui. Am folosit Opera de cand a aparut, pe un sarmam nokia 3100.
Problema nu este legata strict de navigare ci si de acces a aplicatiilor telefonului sau a celor ce vor fi instalate.
Nu stiu ce legatura are viteza ca este prin wap sau net. Acum 6 ani optiunea de wap pt mine a fost cea mai buna ca pret cel putin.
Si azi m-am certat la Clientî. Degeaba, cica telefonui de vina
Intrebarea ramane...

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Păi trebuie să treci la alt nivel..pe wap poți face navigare dar nicio aplicația nu se va folosi de conexiune WAP. Eu zic să mergi pe 250 mb pe care îi poți folosii decât pe 500 mb wap care nu știu la ce o să-i folosești. Tu știi mai bine însă nu poți compara un telefon de acum câțiva ani cu un smartphone de anul acesta pentru că fiecare se ridică la standardele vremii. Browserul android știe HTML după cum scrie și pe gsmarena..wap nu am văzut la vreunul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate