Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...
 Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...
 Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta
 Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke
 

Centrale Termice tiraj fortat, racord la cos.. Seria 4

- - - - -
  • Please log in to reply
4230 replies to this topic

#4213
mihai20005

mihai20005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 18.12.2005
Iti multumesc mult Florin!
Vasul este cilindric (ca o butelie). Am vazut respectivele vase la r**tal, dar din pacate nu stiu daca au program sambata (in timpul saptamanii sunt la munca si ajung doar seara acasa)..
Asa am gasit in magazinele de bricolaj unele de 8l pe la vreo 110 lei. Ramane doar sa masor si daca nu intra acolo il voi monta sub centrala (fie prin prelungirea racordului flexibil fie prin adaugarea unui dulap/mese).

#4214
mihai20005

mihai20005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 18.12.2005
Am rezolvat problema prin inlocuirea vasului de expansiune. Cel vechi nu mai avea deloc presiune in el. I-am refacut perna de aer insa dupa vreo 3-4 ore a inceput din nou sa piarda nu in acelasi ritm, dar am decis sa il inlocuiesc.
Nu am gasit unul care sa se potriveasca la dimensiune cu cel vechi asa ca l-am pozitionat pe cel nou jos langa centrala.

#4215
eddy77

eddy77

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 11.11.2015
Incerc sa inteleg cum functioneaza o parte din centrala termica.
Care e rolul presostatului de apa?
Regleaza presiunea apei intre instalatie si vasul de expansiune?
Sau elibereaza apa din instalatie in caz de suprapresiune?

Edited by eddy77, 17 February 2019 - 10:39.


#4216
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

 eddy77, on 17 februarie 2019 - 10:35, said:

Care e rolul presostatului de apa?


Sa opreasca/blocheze total functionarea centralei, daca presiunea din instalatia de radiatoare este prea mica.

#4217
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Vreau sa mut centrala pe peretele alaturat (am reconfigurat un pic bucataria si s-ar potrivi mai bine alaturi de locul unde e acum; nu stiu de ce nu am pus-o acolo de la inceput, dar asta e alta poveste). O sa am nevoie in plus fata de evacuarea de acum de o prelungire a cosului de aprox 50cm si un cot de 45. Pentru vitodens 100 pot folosi piesele care imi trebuie care se gasesc pe net ca "universale" sau Viessmann au lucruri dedicate?

Si inca ceva, cu ocazia asta as vrea sa curat un pic schimbatorul de caldura. Trebuie o perie de sarma mai speciala sau merge orice luat de la magazin? (periile de mana de la magazin par cam dure/aspre si ma gandeam ca poate e bine sa fie ceva mai moale?)

Edited by M_ierdnA, 02 August 2019 - 10:11.


#4218
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
In mod normal ar trebui sa se potrivească și coșurile universale. Trebuie însă sa verifici ce fel de tub mic ai și să vezi cum este construit cotul nou și ce tub mic de prelungire găsești.
Tubul mic este din plastic, cu diametrul de 60 mm . Tubul mic poate fi la un capăt cu mufa, sau fara mufa. Exact cum sunt țevile de canalizare. La unele coturi , este posibil sa ai nevoie de mufa că sa te cuplezi la cot. Deasemenea partea cu mufa, se folosește și că sa cuplezi 2 țevi de 1 metru , una de alta, dacă-ți trebuie cos de 2 metri. Daca nu-ți trebuie mufa, se poate tăia.
Coșul mare este din aluminiu cu diametrul de 110 mm, care este vopsit cu alb doar la exterior. Asta poate fi înlocuit cu țeava de canalizare ordinară.
In loc de tubul mic nu poți pune țeava de canalizare, deoarece nu găsești de 60 mm. Că dacă ai găsi, nu ar fi nici o problema.

#4219
servoman

servoman

    Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana si totusi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,594
  • Înscris: 07.09.2008
Tubulatura plastic de 60mm de mai gaseste la magazinele de bricolaj sub denumirea de tubulatura aer.
Cu privire la curataul schimbatoarelor de caldura in condensare cu peria de sarma, renunta la idee. Daca se zgarie suprafata din inox a serpentinei (are un tratament special, dar este doar pe suprafata) atunci condensul care intra in contact direct cu gazele arse si devine usor acid plus temperatura foarte mare de la suprafata serpentinei din inox duc in timp la coroziunea acesteia implicit la pori adica adio schimbator. Materialele folosite trebuie sa fie din plastic sau pasla. Daca schimbatorul este curatat macar la 2 ani pe suprafata de contact cu flacara, atunci este suficient si o carpa inmuiata in apa care sa curete zgura depusa in perioada respectiva pe exteriorul serpentinei schimbatorului. De asemenea trebuie verificat cu atentie spatiul dintre spire sa nu fie obturat deoarece pe acolo ies gazele arse si intra apoi in camera de "racire" apoi pe cos.

Edited by servoman, 05 August 2019 - 12:02.


#4220
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Corect. Sa ma uit prin manual sa vad daca imi dau seama cum am eu cotul de 90 care iese din centrala si apoi cosul efectiv. De montat eu le-am montat, dar nu mai tin minte de acum 5 ani. Problema o sa fie un pic la desfacut. Cosul iesea un pic inafara, insa am mai adaugat 5cm de polistiren ca era peretele cam rece (nord-est) si baietii cand l-au pus nu au mai scos afara granitura aia ornamentala afara ci au ingropat-o in tencuiala decorativa. Acum trebuie sa sparg pe langa cos, sa scot garnitura si sa vad daca pot desface cosul cumva.

Multumesc de recomandarea pentru curatare. Eu imi aduc aminte ca atunci cand au venit la revizie (a trebiut sa fac revizie anual pentru garantie) au facut cu peria de sarma si aspiratorul. Sper sa nu imi fi facut vreo minune pe acolo "in numele reviziei".

#4221
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Eu folosesc o pensula normala si aspiratorul (pensula de 50 mm). La final, spal bine camera de arde cu vermorel ordinar de maxim 5 litri (ca sa fie usor de transportat). Ideal ar fi apa calduta si ceva substante chimice.

Attached File  vermorel-5-l-1.jpg   73.83K   1 downloads

Edited by florin71_skoda, 05 August 2019 - 13:47.


#4222
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Ok, poate m-am inselat eu si la revizie sa nu fi folosit peria de sarma. Sa caut poate o pensula mai tare. Vermorel din ala am ca stropesc prin gradina cu el. Numai ca am dat cu el si tot felul de uleiuri (cimbru, oregano etc) si miroase Posted Image.

Ce substante chimice folosesti? Acid (otet, sare de lamaie) sau trebuie ceva bazic?

#4223
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Substante speciale pentru asa ceva (in general Dezincrustant de la Cleanex) , in functie de materialul din care este construit schimbatorul (inox sau aluminiu)

#4224
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Voiam sa cumpar/comand chestia asta ca sa ma apuc de treaba, insa din specificatii vad ca este pentru "interior" adica pentru depunerile de calcar din serpentina. Are efect pe pe exterior sa inlature zgura rezultata din ardere/condens?

#4225
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 M_ierdnA, on 02 august 2019 - 10:03, said:

Si inca ceva, cu ocazia asta as vrea sa curat un pic schimbatorul de caldura. Trebuie o perie de sarma mai speciala sau merge orice luat de la magazin? (periile de mana de la magazin par cam dure/aspre si ma gandeam ca poate e bine sa fie ceva mai moale?)
Exista perii de sarma din cupru.
Is mai moi decat sarma din otel.

#4226
servoman

servoman

    Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana si totusi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,594
  • Înscris: 07.09.2008
Da, dar de cele mai multe ori acel cupru este de fapt sarma din otel alamita sa-i dea culoare. Evit astfel de variante.

#4227
yulica19

yulica19

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 26.02.2007
Salut!
Dupa montarea cosului pentru CT la o casa cu parter, acesta a ramas cam 70 cm in afara peretelui exterior.
La alte case am vazut ca are cam 15-20 cm in exterior.
Exista vreo recomandare pentru lungimea exterioara a cosului?

#4228
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Cosul se poate taia.

#4229
yulica19

yulica19

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 26.02.2007
Stiu ca se poate taia dar cel care mi-a vandut centrala mi-a spus sa-l las la lungimea lui.
Vroiam si a treia parere, daca este vreo problema cu el asa lung in exterior.

#4230
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Ce problema sa fie ?
Tu decizi. Fie îl tai ca sa fie mai estetic, fie îl lași așa cum este. Ca și funcționalitate nu are importanta ce decizi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate