Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Jocuri HC

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
Uncle_Leo

Uncle_Leo

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 214
  • Înscris: 27.01.2010
Erau multe jocuri dragute pe Spectrum:

Sir Fred
Commando
Dan Dare
Bomb Jack
Sabouteur
Cronos
Lode Runner
Fred
Dizzy
Enduro Racer

Mai era unul cu un robot care urca pe niste lazi si pe unele le muta ca sa ia niste obiecte de sus, era izometric (se vedea de sus si dintr-o parte, ca Diablo), am uitat cum se numesa.
Oricum, nu le-as da pe astea de acum pe cele vechi, sunt mult mai complexe, mi-aduc aminte cand am vazut Wolfenstein 3D (primul joc 3D pe care l-am jucat), am ramas masca, si grafica si faptul ca era 3D, si gameplay-ul, ca sa nu mai zic de Doom 1. Plus ca acum ai RPG-uri, jocuri de strategie real time sau turn based, shooter-e etc. si grafica e mult mai realista + scenariu + efecte etc. La vremea lor, astea pe Spectrum au fost extraordinare, dar nu prea poti sa le compari cu astea de acum. Peste 20 de ani cine stie ce o sa se mai joace lumea...

Edited by Uncle_Leo, 25 June 2011 - 03:48.


#20
ear1976

ear1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,448
  • Înscris: 09.10.2006

 EagleTeam, on 24th June 2011, 19:01, said:

sa va intreb ceva: stiti vre-o adresa de unde pot lua poke-uri pentru jocurile astea?
eu folosesc zxspectrum4 si in asta incarc fisierele tzx (jocurile).

Vezi aici:
http://www.the-tipshop.co.uk/

Mai gasesti pe ign, gamefaqs etc.

#21
EagleTeam

EagleTeam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 504
  • Înscris: 04.09.2008
merci  @ear1976 :OK:
daca mai stiti jocuri frumoase asa ca cele enumerate pana acum, nu ezitati sa le enumerati !!!
eu caut 3 dintre ele si nu le gasesc, dar nici titlul nu il stiu:

1. unul cu puisori, pasari sau gaini, se plimbau pe 2-3 randuri si trebuia sa tragi in ele

2. un om care trebuia sa se fereasca de animale (sau sa impuste), reptile, oua din care ieseau reptile, sarea peste gropile ce i se iveau in cale; ca fundal era un perete din caramizi

3. la player se vedea doar mana tinand arma, iar din fata veneau inamicii care trageau cu arme de foc, aruncau cu grenade, erau si ceva pomi...

jocurile 1 si 3 erau dupa revolutie prin oras, la "masinute" - cu fise, dar stiu ca erau si pe casetele pentru HC-uri.
pentru cei interesati, un site cu jocuri am gasit aici.

#22
ear1976

ear1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,448
  • Înscris: 09.10.2006
La 3 e cumva Virtual Cop?
Bunatati diverse (nu numai spectrum) se mai gasesc si pe emuparadise.
tap si z80 se incarca brici cu spectaculator, cu vice (din linux sau win) incarci tap-ul si apoi iti salvezi un snapshot.

Edited by ear1976, 26 June 2011 - 14:17.


#23
EagleTeam

EagleTeam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 504
  • Înscris: 04.09.2008
virtual cop l-am jucat pe vremea lui windows 95, nu pe hc, iar mana si arma player-ului erau fixate pe mijloc-jos si se plimbau odata cu tinta armei (sus, jos, stanga si dreapta); inamicii veneau din stanga, dreapta si din fata.
imi amintesc ca masinuta aia de la care se juca jocul avea 2 mitraliere (mitraliera cu 2 butoane - focul armei si grenade), se puteau juca 2 persoane, si tot la acea vreme (dupa revolutie in orice caz) erau si alte masinute cu joystick si 1-2 butoane de la care se puteau juca jetpac, invaders si altele.  :inlove:
deci nu este virtual cop...
am consumat mult timp (aproximativ 1 an adunand zilele) cautand pe tot felul de siteuri care au jocuri de acest gen, inclusiv in clipuri pe youtube, poze pe google si documentatii pe wikipedia, dar nu il gasesc :(
avea o tenta de vietnam, teroristi,...
cred ca sunt foarte putini care au prins sau au jucat acele jocuri (la 1-10 lei cam cat era o fisa pe atunci)

#24
soarce

soarce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 02.10.2008
Mai adaug cateva titluri de jocuri bine realizate:

Lord of Midnight (adventure)
Indiana Jones (arcade)
R-Type (shooter)
Hero Quest (adventure/TBS)
Nether Earth (RTS)
Academy (shooter/adventure)

Spectrun 128 si variantele (mai multa memorie, cip de sunet dedicat) nu au mai ajuns in Romania, a jucat cineva vreun joc pentru 128K ?

#25
GabytzuX08

GabytzuX08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,779
  • Înscris: 26.02.2008
@EagleTeam: pentru punctul 2... imi suna a Renegade III - primul nivel sau p'acolo.

@soarce:
Uite un HC2000 modificat la 128k: link.
Am vazut si Spectrum cu 128k, jocuri sunt (pe Internet), doar ca n-am avut ocazia sa-l vad in actiune.
Gasisem la cineva de vanzare un HC2000, dar mi s-a parut ca cerea cam mult (260 lei cu 30 casete si 10 dischete).
Si cand ma gandesc ca am dat un CHIP 03 cu tot cu "almanahe", casetofonul, interfata, joystick si vre-o 70 casete - 180.000 lei vechi sa-mi cumpar un Terminator III...   :death: :crying:
Big mistake!

#26
ear1976

ear1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,448
  • Înscris: 09.10.2006
Da...eu! Le joc acum, cu emulator :D
Dizzy pe 128 k de exemplu arata mult mai bine fata de varianta 48 k.

#27
0sAND1s

0sAND1s

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 01.02.2006
Salut,

Recomand un site si un grup despre clonele romanesti de Spectrum:

http://sites.google....eorgechirtoaca/
http://groups.yahoo....anHomeComputer/ .

#28
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 29.12.2016
Desi nu am avut decat vreo 10 casete cu jocuri, am jucat ulte, pentru ca am fost membru al clubului de informatica din clasa a VI-a pana intr-a XII-a, si am facut multe schimburi:

Dintre ele le reamintesc pe cele mai bune:
Saboteur 1 si 2.
Chuckie Egg 1 si 2
Manic Miner
Dizzy (parca erau vreo 7)
Skool Daze
Green Beret
Jetpac
Bruce Lee
Jet set Willy
Knight Lore


Si jocul care ne-a facut cei mai multi nervi:
Jumping Jack

Cele mai complexe jocuri mi s-au parut Chuckie Egg 2 si Saboteur 2:

Attached Files


Edited by 2Unlimited, 26 July 2021 - 08:33.


#29
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008
Tocmai ce mi-am adus aminte, acum vreo 30 de ani prin luna noiembrie, un nene destept si-a facut prima "sala" de jocuri. Erau 4 HC-uri si un casetofon rusesc. Copii gramada, era cu programare. Nu era la alegere, erau doar Chronos, River Raid, Chuckie egg si Bomb Jack. Am inceput cu River Raid, eram disperati, nu mai vazusem asa ceva. Sala era o fosta magazie din fier cat o camera de apartament cu usa de aia de aprozar, "patronu" statea mereu si fuma niste tigari Carpati impreuna cu amicii lui care acum sunt profesori, doctori etc, era un fum de-l taiai cu , cutitu'. Si un radiator care dadea caldura, cred ca era ilegal conectat la curent Posted Image  Era si perioada aia cu gumele Cincin, Turbo si Lazer, ciocolata Kiss(cred ca aparuse). Nu ne trebuia nimic, nici scaune Gaming, nici caldura, nici casti, nici sticla de suc alaturi(oricum nu stiam de Cola si nici bani nu aveam de suc)... Ce mai.......topic pentru Djl.

Edited by sandu222, 30 November 2021 - 15:31.


#30
AndreiMarchitan

AndreiMarchitan

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 11.04.2021
Un joc cu castel era Robin Hood. Te plimbai din camera in camera, adunai chei si vieti, trageai cu arcul.

#31
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008
Mai joaca careva? Posted Image

#32
shadow899

shadow899

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 25.12.2022
Îmi este dor de jocurile astea, aveam un joc care îmi plăcea la nebunie goal 3, era cu fotbal când dădeai o torpila rupeai și poarta și tot

#33
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

 2Unlimited, on 26 iulie 2021 - 08:24, said:

Chuckie Egg 1 si 2


Acu' l-am jucat, apoi Chronos cu Megalaser. Poate joc si un Saboteur1 si BombJack Posted Image

#34
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008
Sandu222 in actiune.
Am jucat Chronos, la inceput am lasat putina "muzica" din anii '80. Am folosit Megalaserul, e mai comod asa.

Attached Files



#35
kalel

kalel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.05.2007
Cine mai are casete audio cu softuri românești? Caut astfel de casete pentru a converti în format digital (TZX/TAP) tot ce nu a fost convertit până la acest moment.
Dacă poate ajuta cineva cu astfel de casete, vă rog să mă contactați.
Ceea ce fac e din plăcere și nu câștig nimic din asta.
Este un proces de conservare istorică a acestor softuri și sunt convins că mai există multe softuri neconvertite pe casete uitate pe ici pe colo.
Pun la dispoziție oricui dorește ceea ce am lucrat/convertit și încă mai am în lucru.
Mulțumesc anticipat!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate