Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

Probleme cu albinele

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
loveatv

loveatv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 10.05.2009
Salut!
Azi eram prin gradina cu maicamea cand am vazut o albina pe langa mine, m-a atacat, m-a impuns in mana. Nu bine m-a impuns ca inca una zbura pe langa capul meu. Am luat-o la fuga si aceasta m-a urmarit cativa metri, deabia am scapat de ea.
E a 3-a oara intr-o perioada de un an cand sunt atacat in gradina de albine cam in aceeasi zona a gradinii de fiecare data. De multe ori sunt atacat si de 2 ori. Ceea ce nu inteleg eu, de ce ma ataca numai pe mine? Niciodata nu au atacat-o pe mama, numai de mine se leaga.
Fara avertisment. In toamna, numa m-am trezit cu una in obrazul meu, pur si simplu m-a atacat.
Acuma, cand intru in gradina imi e frica sa nu fiu atacat din. Ma si umflu ca naiba.


De ce ma ataca numai pe mine? sau, sa formulez corect: de ce ataca neprovocate?

mersi!

Aaa, am uitat:unul dintre vecini are stupi, sunt albinele lui cele care m-au atacat.

#2
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Clar sunt doua posibilitati!
Prima: te "iubeste"albinele! Pur si simplu!
A doua: vecinul (daca nu te "iubeste") a setat albinele sa te iubeasca ele!

Sanatate!

PS: sunt apicultori pe aici! Ei iti pot da un raspuns "serios"!

#3
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,520
  • Înscris: 19.04.2009
intri parfumata in gradina :D

#4
pcmanbv

pcmanbv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 13.03.2008
Apicultorii se spala bine inainte de a lucra cu albinele. Variatiile mari de temperatura fac albinele agitate! Considera-te norocos pe de o parte:

"Tratamentul cu venin de albine este indicat în boli reumatismale, afecþiuni cardiovasculare (insuficienþã circulatorie cerebralã ºi a extremitãþilor membrelor, arteritã, hipertensiune arterialã, aritmii cardiace, ulcer varicos uscat, trombozã, flebite nesupurante), afecþiuni neurologice, precum ºi unele forme de cancer. Veninul de albine este contraindicat persoanelor cu boli infecþioase acute, hepatite, tuberculozã, boli venerice, diabet zaharat, graviditate ºi hipersensibilitate alergicã specificã. Spre deosebire de tratamentul injectabil, în terapia naturistã, veninul de albine se administreazã prin metoda înþepãturilor directe: se introduce albina într-un pahar, care se aplicã pe zona afectatã ca o ventuzã. "

#5
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Pe un ton serios, atat cat ma pricep eu la albine: albinele pot sa fie "iritate" de
diverse "parfumuri"! "Parfumul" poate fi un deodorizant, un miros de alcool, un
after-shave si chiar transpiratia poate sa fie concentrata in ceva care le atrage.
Pielea umana elimina selectiv anumite substante. Concentratia transpiratiei variaza in functie
de rasa, de alimentatie, de anumite boli, etc. Glandele sebacee din piele produc o substanta
grasa, lipicioasa care poate atrage albinutele.
Daca faci legatura cu o anumita zona din gradina, poate sunt plante/flori "interesante"
pentru albine! Evita zona sau distruge plantele respective!
Albinele sunt agresive si la caldura mare!
Albinele sunt agresive (dezorientate) cand magnetismul planetei "deviaza" de la normal!
Si s-a tot vorbit de eruptii solare si altele!
Asteapta si alte pareri!

Toate cele bune!

#6
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Incearca sa intri in gradina cat mai "naturala" posibil(adica fara parfum,deodorant make-up etc).Desemenea,daca albinele sunt intr-o zona anume,nu te-ai uitat atent sa vezi daca exista vre-un stup prin zona?Poate au roit si au facut stupul undeva in vreun copac.

#7
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,373
  • Înscris: 05.04.2006
Mi-a placut aia: m-au atacat fara avertisment !! Ce voiai sa faca ? Sa anunte la radio, sa aiba un girofar pe stup ? Din cite stiu, albinele nu ataca neprovocate, direct sau indirect. Ceva din comportamentul sau mirosul tau le-a provocat. Esti norocos ca te-a intepat numai una, puteai fi foarte bine intepat de 10, caz in care chiar ai fi avut probleme.

#8
request

request

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 779
  • Înscris: 18.01.2006
Albinele fug de otet, asta e o metoda folosita de stupari pentru a fi intepati cat mai putin de albine. In practica inainte de a merge la albine unui stupari se spala pe maini cu otet.

Daca in preajma stupilor a iarba pe raza de 10 m aproximativ si tu apuci sa cosesti, sa rupi iarba indiferent ce fel de iarba asta e un lucru care le enrveaza, si poti fi o posibila victima a unei intepaturi.

Altceva ai grija la transpiratie , sosete transpirate care miros urat le deranjeaza pe albine.

Daca vrei mai multre sa stii intra pe forumurile stuparitul si apiardeal la sectiunea "Asa NU"  si o sa gasesti acolo sfaturi mai utile si diferite povestiri cu ce anume e bine sa nu faci in preajma albinelor.

Succes.

#9
loveatv

loveatv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 10.05.2009
Sa le iau pe rand:
1.Pai, cel mai apropiat stup de mine era la 2-3 m.
2.Sunt baiat :))
3.Nu inteleg de ce sunt singurul atacat.
4.Intradevar eram dat cu deodorant.
5.Am spus "avertisment" deoarece din senin m-am trezit cu ea in mana.


6. Multumesc pentru sfatul cu otetul!

#10
sudest_om

sudest_om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 22.02.2011
1-distanta de 2-3m e o distanta prea mica de un stup.Te considera un invadatator.
2-nu e relevant...pentru albine.
3-esti cel mai atragator baiat. :)
4-era un deodorant irezistibil;(era AXE?) :D
5-astea "nu stie" sa latre.
6-inca un sfat: explica-i vecinului ca ar trebui sa faca un gard din panouri, sau macar un gard de vegetatie,foarte des si inalt de minim 2m.Astfel ,cica s-ar simti mai "neinvadate", daca treci la 2-3m de ele.

#11
actionmedia

actionmedia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 19.11.2010
Ma gandeam sa postez pe topicul despre apicultura, de la sectiunea cresterea animalelor, dar daca tot a fost deschis acest topic aici, am si eu o problema cu albinele.
Culmea, am descoperit-o exact acum 2 zile, cand a fost deschis acest topic.

Problema mea este de alta natura si de fapt nu e chiar o problema ci mai degraba o oportunitate pe care inca nu stiu cum sa o fructific.

In urma cu 2 zile am avut de transportat niste lucruri la tara, acolo unde am gradina si experimentul cu permacultura si dupa ce am carat lucrurile in casa, m-am gandit sa le fac cadou niste salate, baietilor care m-au ajutat sa car. Cum am trecut eu pe poteca spre gradina, aud un zumzait puternic care venea de undeva de deasupra capului meu. Ma intorc, ma uit si vad un roi de albine pe o creanga de cais. Nu m-au atacat nici pe mine, nici pe baiatul care si-a luat caise verzi din pom, probabil erau prea ocupate ca sa ne dea vreo atentie.

Acuma nici nu stiu, (1) or fi doar in trecere sau chiar le place locatia si vor sa se instaleze la mine in cais? E drept ca zona e buna pentru ele, e liniste, nu sta nimeni acolo ca sa le deranjeze, nu trec masini, doar trenuri mai trec din cand in cand. Iar daca tot vor sa se instaleze, ma gandeam sa le ofer conditii ceva mai bune de cazare. (2) Oare daca le pun un stup undeva langa casa sau langa cais, se baga singure in stup sau trebuie sa mai fac eu ceva?
Nu stiu nimic despre suparit, dar daca albinelor le place ce fac eu acolo in gradina si vor sa se mute la mine, de ce le-as refuza? Cred ca pot invata pe parcurs sa le ingrijesc si sa stuparesc.

Este vreun apicultor din sau de pe langa Bucuresti, interesat sa imi imprumute un stup gol si nefolosit si sa ma ajute sa le cazez? Eventual sa ma mai invete cate ceva despre albinarit. Pot oferi la schimb miere (daca reusesc sa le instalez) sau alte produse (caise, nuci, pere, mere, prune, morcovi, telina, cartofi) ne intelegem noi cumva. Mentionez ca nu am bani, daca aveam bani, imi cumparam un stup. Daca este cineva interesat sa ma ajute, ma astept sa ma ajute voluntar sau sa accepte un troc (eventual esalonat).

#12
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Este un roi care a plecat dintr-un stup (a "roit"). Cel mai bine cauti un apicultor prin vecini, care sa vina si sa-l ia de acolo. Daca nu ai cunostinte de apicultura, cam greu sa le convingi sa intre in stupul tau gol ...

P.S. Stup nu inseamna o lada goala, ci lada + rame cu faguri...

Edited by horia66, 22 June 2011 - 10:46.


#13
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

 actionmedia, on 22nd June 2011, 10:19, said:

Oare daca le pun un stup undeva langa casa sau langa cais, se baga singure in stup sau trebuie sa mai fac eu ceva?
E posibil sa plece si de acolo! Ca sa fii sigur ca nu pleaca trebuie sa le pui niste faguri cu puiet si atunci raman ca sa aibe grija de pui!

#14
loveatv

loveatv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 10.05.2009

 sudest_om, on 22nd June 2011, 08:11, said:

1-distanta de 2-3m e o distanta prea mica de un stup.Te considera un invadatator.
2-nu e relevant...pentru albine.
3-esti cel mai atragator baiat. :)
4-era un deodorant irezistibil;(era AXE?) :D
5-astea "nu stie" sa latre.
6-inca un sfat: explica-i vecinului ca ar trebui sa faca un gard din panouri, sau macar un gard de vegetatie,foarte des si inalt de minim 2m.Astfel ,cica s-ar simti mai "neinvadate", daca treci la 2-3m de ele.
hahaha
eu doar le raspundeam colegilor.

pt. pct 6. acel stup, cel mai apropiat, e la 1m-1,5m de gard, insa EU eram la 2-3 m de el.


Inca ceva, cand sunt agitate albinele in mod normal,seara?
Simt frica?

Edited by loveatv, 22 June 2011 - 12:14.


#15
actionmedia

actionmedia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 19.11.2010

 horia66, on 22nd June 2011, 11:45, said:

P.S. Stup nu inseamna o lada goala, ci lada + rame cu faguri...

Am petrecut toata ziua sa citesc si sa caut informatii despre albine.
Din ce am citit pana acum si dupa bunul simt si intuitie, imi dau seama ca albinele nu au nevoie decat de o scorbura si putina ceara de la care sa inceapa constructia. Ramele, fagurii, etc sunt inventii ale apicultorilor pentru a le usura munca si mai ales pentru a spori productia. Ceea ce ma intereseaza pe mine in acest moment este sa adopt roiul cu investitie minima.

Am gasit deja informatii interesante despre cum se construieste un stup warre. Sunt hotarat sa fac stupul, iar daca mai gasesc roiul acolo in pom, ma gandesc pur si simplu sa il asez sub pom, chiar sub locul in care s-au adunat albinele. Stupul ar avea ceara, ar fi asemanator cu o scorbura, nu vad de ce nu le-ar atrage sa se adune acolo.
Daca roiul va fi disparut intre timp, nu-i bai, or mai veni si alte roiuri, stupul le poate astepta.

dorel232004 said:

E posibil sa plece si de acolo! Ca sa fii sigur ca nu pleaca trebuie sa le pui niste faguri cu puiet si atunci raman ca sa aibe grija de pui!
Eh, daca pleaca, pleaca. Ce-am avut si ce-am pierdut. Dar merita sa incerc sa il adopt.

#16
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
loveatv - e obligatia vecinului sa puna un paravan de 2m inaltime intre vecini si stupi sau intre stupi si caile de trecere daca acestea sunt asa aproape. Poate fi si un "gard" dintr-o plasa de umbrire din aia verde, pusa pe niste tarusi.  Nu-i nevoie sa fie foarte deasa ca sa nu faca umbra prea puternica la stup.
Te-au intepat ca ai fost norocos, sau poate transpiri excesiv... si eu am patit-o de vreo doua ori cu albinele mele.
Albinele ies pe pilot automat cu viteza din stup pe directia de cules si daca se ciocnesc de cineva in apropierea stupului se sperie si pot sa intepe.  La distanta asa mica esti si in raza zborurilor de orientare a albinelor care trec in faza de culegatoare si se panicheaza mai repede cand se ciocnesc de cineva, reactionand agresiv.

actionmedia, vezi pm.

cezar

Edited by blimpyway, 22 June 2011 - 19:32.


#17
loveatv

loveatv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 10.05.2009
Multumesc de raspuns blimpyway!

Numai bine,
Mihai

#18
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010

 actionmedia, on 22nd June 2011, 16:39, said:

Am gasit deja informatii interesante despre cum se construieste un stup warre. Sunt hotarat sa fac stupul, iar daca mai gasesc roiul acolo in pom, ma gandesc pur si simplu sa il asez sub pom, chiar sub locul in care s-au adunat albinele. Stupul ar avea ceara, ar fi asemanator cu o scorbura, nu vad de ce nu le-ar atrage sa se adune acolo.
Daca roiul va fi disparut intre timp, nu-i bai, or mai veni si alte roiuri, stupul le poate astepta.

100%  albinele tale mai sunt acolo...craca de cais este doar o locatie temporara a lor,pana seara probabil au si plecat,cel mult a doua zi.

Ca un stup sa fie atractiv pentru albine acesta trebuie cum a mai spus cineva sa aiba cateva rame de puiet si ceva rame cu miere ,trebuie sa le faci o oferta cat mai tentanta.
Daca ai gasi un apicultor prin zona  ta ar stii el ce sa faca+ ca albinele chiar si in aceste conditii nu vor intra singure  in stup,daca este o craca subtire se poate taia si introduce in stup le lasi 1 zi inchise si acolo vor ramane,daca nu se poate taia craca se poate parfuma stupul cu niste feromoni de matca si astfel albinele ar fi foarte tentate si ar da curs invitatiei tale.

Daca roiul a plecat...stupul tau poate astepta mult si bine pana sa apara o alta familie de albine in el

@loveatv
Nu uitati ca albinele simt si frica...probabil tu intri in gradina cu o oarecare teama

Edited by medelin992, 22 June 2011 - 23:06.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate