Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

italia in luna lui cuptor

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
inapreda

inapreda

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 19.06.2011
Saluti la toata lumea!

Anul acesta ajungem in Italia in perioada 6-13 august. As dori, va rog, sa-mi impartasiti impresii despre aceasta perioada. Precizez ca ne insoteste si baietelul nostru care are 2 ani si 3 luni.
Ma intereseaza in primul rind daca:
1. e chiar foaaaaaaaaaaaarte cald;
2. e foarte aglomerat
3. e si "mai scump"; in afara de cazare, ce poate fi "mai scump" decit in iunie, de exemplu
4. orice vi se pare relevant pentru perioada mai sus amintita.

Va multumesc frumos.

#2
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006
Pe care din cele doua topicuri sa-ti raspundem?

Da! E foarte cald.
Da! E aglomerat.
In functie de unde vei face cumparaturi/vei manca poate fi mai scump.

#3
ElaxC

ElaxC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 19.06.2010

View Postinapreda, on 19th June 2011, 16:03, said:

Saluti la toata lumea!

Anul acesta ajungem in Italia in perioada 6-13 august. As dori, va rog, sa-mi impartasiti impresii despre aceasta perioada. Precizez ca ne insoteste si baietelul nostru care are 2 ani si 3 luni.
Ma intereseaza in primul rind daca:
1. e chiar foaaaaaaaaaaaarte cald;
2. e foarte aglomerat
3. e si "mai scump"; in afara de cazare, ce poate fi "mai scump" decit in iunie, de exemplu
4. orice vi se pare relevant pentru perioada mai sus amintita.

Va multumesc frumos.


1. Depinde de regiunea in care mergi , daca mergi in zona de munte , osa fie putintel mai racoare , iar daca mergi mai spre centru sau sud , o sa fie extreeeem de cald.
2. La fel ca la intrebarea precedenta , depinde unde mergi , de ex daca mergi la Venezia e fuleala, sau la orase de astea turistice.
3. In perioada de vara din ce'mi aduc aminte de vara trecuta , stateam in Edolo si erau reduceri in majoritatea timpului.
4. Restul o sa vezi pe parcurs .

Sa fiu putin carcotas   :naughty: : o fi romanii prosti , dar mai prosti ca italienii nu sunt , mergi intr'un supermarket si nu stii limba incerci sa vbesti pe engleza , el canci , stie doar limba lui si'atat , ca nu'i trebuie sa mearga la cules de capsuni in Spania. Si urmatoarea chestie , care se vroia si in romania sa se faca : toate , dar absolut TOATE filmele/desenele animate/emisiuni internationale , sunt traduse in italiana. Urat .

Iti urez distractie placuta , eu o sa fiu inaintea ta acolo :lol: , pe 28 sunt in Bergamo :wub: , o sa'ti mai dau vesti cand voi ajunge si voi vedea situatia . Toate cele bune .

#4
inapreda

inapreda

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 19.06.2011
Imi pare rau ca am deschis 2 topicuri identice; a fost o greseala pe care nu prea stiu cum sa o remediez; poate, ma ajuta un moderator?

Va multumesc pentru opinii si sugestii.

O sa mergem la Caorle sau Lido di Jesolo.
Am emotii pentru ca in anii trecuti am fost in perioada sfirsit de august si inceput de septembrie (anul trecut la Riccione si acum 3 ani la San Remo) si totul a fost perfect: temperaturi de 26, 27 de grade, apa calda, nu foarte aglomerat, reduceri mari etc.
Din pacate, desi aveam planuit concediul pentru 27 august-3 septembrie, a trebuit sa ne re-orientam si nu-mi prea convine din motivele enuntate; as alege un lac, dar musai vreau sa duc copilul la mare; oricum o intorc nu e bine. In fine...

Va multumesc anticipat pentru orice sugestie, opinie.

#5
iulia_

iulia_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 20.03.2008

View Postinapreda, on 19th June 2011, 16:03, said:

Saluti la toata lumea!

Anul acesta ajungem in Italia in perioada 6-13 august. As dori, va rog, sa-mi impartasiti impresii despre aceasta perioada. Precizez ca ne insoteste si baietelul nostru care are 2 ani si 3 luni.
Ma intereseaza in primul rind daca:
1. e chiar foaaaaaaaaaaaarte cald;
2. e foarte aglomerat
3. e si "mai scump"; in afara de cazare, ce poate fi "mai scump" decit in iunie, de exemplu
4. orice vi se pare relevant pentru perioada mai sus amintita.

Va multumesc frumos.


Chestiunea cu vremea e relativa, acum nimeni nu poate sti cum va fi vremea. Da, in general, vara este foarte, foarte cald in Italia. Dar am prins si temperaturi scazute atunci cand te asteptai sa fie foarte cald si temperaturi extrem de ridicate, cand la noi erau maxim 25 de grade.
Da, este aglomerat. Dar aglomerat este in Italia oricand din mai pana in octombrie.

Nu, cazarea n-ar trebui sa fie mai mare, ci din contra. Din motive pe care nu le cunosc (sau, poate, tocmai din cauza vremii) august e considerata extrasezon in multe orase. Cel putin in orase precum Roma, Venetia, Florenta vei gasi cazare mai ieftina decat in mai sau iunie.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate