Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

acoperis mansarda

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
ibsandu

ibsandu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 25.05.2007
Vreau sa construiesc o casa P+M. Ma intereseaza sa fac un acoperis, in doua ape, cu o izolatie termica cat mai buna(eficienta), atat vara cat si iarna. Eventual un acoperis cu ventilatie. Din ce este mai bine sa-l fac, si sa-l izolez. Am auzit si de o spuma poliuretanica dura, cica ar izola f bine. Poate cineva sa-mi dea ceva lamuriri cum se face un acoperis bine izolat sau sa ma indrume catre vreo firma sau persoana? Cu multumiri, Sandu

#2
rycy80

rycy80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 28.04.2010

View Postibsandu, on 17th June 2011, 15:18, said:

Vreau sa construiesc o casa P+M. Ma intereseaza sa fac un acoperis, in doua ape, cu o izolatie termica cat mai buna(eficienta), atat vara cat si iarna. Eventual un acoperis cu ventilatie. Din ce este mai bine sa-l fac, si sa-l izolez. Am auzit si de o spuma poliuretanica dura, cica ar izola f bine. Poate cineva sa-mi dea ceva lamuriri cum se face un acoperis bine izolat sau sa ma indrume catre vreo firma sau persoana? Cu multumiri, Sandu
salutare, eu am o astfel da casa, la gri in acest moment, am izolat cu spr de 5 cm ( pentru ridigizare, pentru a nu avea infiltratii, etc..) iar la rigipsul dintre mansarda si pod am mai pus 10 cm de vata peste care as mai pune ceva, eventual un 10 cm de expandat.spd in 5 cm ma costat 1100 eur pt 100 mp.....firma din Bucuresti.Bafta!

#3
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008
Pretul actual la spuma rigida pus langa densitatea pe care o ofera nu merita sa dai banii pe ea.
vata bazaltica cu un strat de aluminiu spre exterior pentru vara si unul de aluminiu spree interior pentru iarna, total 25-30cm de vata sunt foarte buni.

Edited by septimiu80, 25 June 2011 - 12:13.


#4
rycy80

rycy80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 28.04.2010

View Postseptimiu80, on 25th June 2011, 13:13, said:

Pretul actual la spuma rigida pus langa densitatea pe care o ofera nu merita sa dai banii pe ea.
vata bazaltica cu un strat de aluminiu spre exterior pentru vara si unul de aluminiu spree interior pentru iarna, total 25-30cm de vata sunt foarte buni.

sunt de acord cu tine ca dpdv financiar este adevarat ceea ce sustii, eu am vrut o rigidizare + inchidere perfecta a spatiilor ( cu vata acestea nu se obtin ), bafta !

#5
politzotto

politzotto

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 01.07.2011
cea mai buna varianta e vata ,daca e bazaltica si mai bine, pret/calitate/complicatii/manopera

#6
razvan_1111

razvan_1111

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 28.03.2011
Am analizat si eu pentru casa mea ce va fi cu mansarda si din experienta cred ca vata bazaltica e cea mai buna.
Intre capriori vata bazaltica de 100 mm, folie difuzie sub invelitoare ceva cu densitate mai mare 100-140g/mp.
Intre grinzi recomand vata minereala obisnuita un strat de 100-150 mm cred ca e suficient. Tavanul camerei il recomand din placi de gips-carton ignifug. Daca vrei sa folosesti podul in scop de depozitare recomand fixarea de placi OSB care vor avea si rol de rigidizare

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate