Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Masura 112

- - - - -
  • Please log in to reply
781 replies to this topic

#1
paulyaren

paulyaren

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 05.09.2009
Buna ziua.Caut sieu pe cineva care se pricepe la accesarea masurii 112.In anul 2008 am cumparat 10 200 mp.cu chitanta de mana.Acum vreau sa deschid actiune in instanta,pentru punere in posesie.Care ar fi pasul urmator?Terenul este in Dambovita si  momentan locuiesc in  Bucuresti,dar in 40-50 de zile ma mut acolo.Dupa ce ma inscriu in Registrul Agricol si cultiv 5 000 mp.cu capsuni pot accesa pentru 112?Care ar fi punctajul pe care il obtin?Se pricepe cineva sa ma indrume si sa ma ajute cu hartogaraia urmand sa primeasca un comision % la prima plata?Stitie vreo firma de consultanta in Dambovita?Am intrebat la Directia agricola Targoviste dar ei ma timit la siteul A.N.R.P.Daca as cultiva toata suprafata cu capsuni ce punctaj as obtine?Va multumesc anticipat pentru ajutor.

#2
cristiflb

cristiflb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 14.03.2011

View Postpaulyaren, on 17th June 2011, 06:57, said:

Buna ziua.Caut sieu pe cineva care se pricepe la accesarea masurii 112.In anul 2008 am cumparat 10 200 mp.cu chitanta de mana.Acum vreau sa deschid actiune in instanta,pentru punere in posesie.Care ar fi pasul urmator?Terenul este in Dambovita si  momentan locuiesc in  Bucuresti,dar in 40-50 de zile ma mut acolo.Dupa ce ma inscriu in Registrul Agricol si cultiv 5 000 mp.cu capsuni pot accesa pentru 112?Care ar fi punctajul pe care il obtin?Se pricepe cineva sa ma indrume si sa ma ajute cu hartogaraia urmand sa primeasca un comision % la prima plata?Stitie vreo firma de consultanta in Dambovita?Am intrebat la Directia agricola Targoviste dar ei ma timit la siteul A.N.R.P.Daca as cultiva toata suprafata cu capsuni ce punctaj as obtine?Va multumesc anticipat pentru ajutor.
La capsuni in camp e 2,257UDE/ha, iar la capsuni in spatii protejate(si banuiesc ca asa intentionezi) e 17,481UDE/ha. Cu 17UDE poti accesa 112 si sa mergi pe valoarea maxima, adica 25.000Euro la acest moment. Masura 112 se adreseaza celor care au intre 6-40UDE.
Din pacate e putin cam tarziu pentru declaratia de suprafata la APIA si nu cred ca mai poti prinde sesiunea din iulie, dar te poti pregati pentru sesiunile urmatoare. Cand depui proiectul se face verificarea daca extrasul din registrul agricol este identic cu declaratia de suprafata de la APIA.
Poti face punctaj daca ai terenul in proprietate, daca produci ECO, daca ai o ferma de semi-subzistenta, intr-o zona defavorizata si daca esti membru intr-o asociatie/cooperativa.Partea buna la 112 e ca nu exista punctaj minim, deci daca nu e bataie poti lua si cu 0 punctaj banii.
Pe site-ul apdrp gasesti ghidul si alte informatii legate de proiect.
Chiar daca apelezi la o firma de consultanta, eu tot iti recomand sa citesti ghidul de cateva ori. Din ce stiu eu firmele de consultanta am auzit ca iau intre 2 si 4-5%, dar ai mare grija cand si cui dai banii. Se trag din toate partile de fondurile europene si la fermier ramane mai nimic.
Succes si sper sa-ti fie de folos informatiile.

#3
paulyaren

paulyaren

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 05.09.2009

View Postcristiflb, on 17th June 2011, 22:36, said:

La capsuni in camp e 2,257UDE/ha, iar la capsuni in spatii protejate(si banuiesc ca asa intentionezi) e 17,481UDE/ha. Cu 17UDE poti accesa 112 si sa mergi pe valoarea maxima, adica 25.000Euro la acest moment. Masura 112 se adreseaza celor care au intre 6-40UDE.
Din pacate e putin cam tarziu pentru declaratia de suprafata la APIA si nu cred ca mai poti prinde sesiunea din iulie, dar te poti pregati pentru sesiunile urmatoare. Cand depui proiectul se face verificarea daca extrasul din registrul agricol este identic cu declaratia de suprafata de la APIA.
Poti face punctaj daca ai terenul in proprietate, daca produci ECO, daca ai o ferma de semi-subzistenta, intr-o zona defavorizata si daca esti membru intr-o asociatie/cooperativa.Partea buna la 112 e ca nu exista punctaj minim, deci daca nu e bataie poti lua si cu 0 punctaj banii.
Pe site-ul apdrp gasesti ghidul si alte informatii legate de proiect.
Chiar daca apelezi la o firma de consultanta, eu tot iti recomand sa citesti ghidul de cateva ori. Din ce stiu eu firmele de consultanta am auzit ca iau intre 2 si 4-5%, dar ai mare grija cand si cui dai banii. Se trag din toate partile de fondurile europene si la fermier ramane mai nimic.
Succes si sper sa-ti fie de folos informatiile.
Multumesc pentru ajutor.Va mai deranjez cu o intrebare.Investitia trebuie facuta inainte de depunerea dosarului sau se poate face dupa depunere?Ce inseamna anul 0,anul in care te inscrii sau anul imediat urmator?Sper ca nu sant agasant!

#4
cristiflb

cristiflb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 14.03.2011

View Postpaulyaren, on 18th June 2011, 05:58, said:

Multumesc pentru ajutor.Va mai deranjez cu o intrebare.Investitia trebuie facuta inainte de depunerea dosarului sau se poate face dupa depunere?Ce inseamna anul 0,anul in care te inscrii sau anul imediat urmator?Sper ca nu sant agasant!
Investitia trebuie facuta dupa semnarea contractului. Ideea este ca in planul de afacere trebuie sa precizezi ce faci cu banii si cam numai asta poti sa faci cu ei, nu te mai poti razgandi. Daca spui ca o sa cumperi utilaje, aia cumperi,nu teren sau altceva.
Anul 0 scrie si in ghid, e considerat anul ultimei depuneri a declaratiei de suprafata la APIA(1 martie – 15 mai). Daca ai depus declaratie de suprafata la APIA anul acesta, atunci esti la anul 0. Daca nu ai depus nimic, cred ca cel mai bine e sa mergeti la PNDR si sa clarificati daca mai puteti anul acesta depune proiectul sau anul viitor.
Cat stiu va raspund cu placere.

#5
sudest_om

sudest_om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 22.02.2011
Aveti idee daca pot accesa fonduri pe masura 112, daca am proprietatea la tara dar nu am mutatia facuta (in buletin sunt orasean),desi locuiesc acolo de 6 ani?
Pe mine ma intereseaza in domeniul apicol (sa cumpar stupi,albine, si accesorii apicole).
Am in proprietate si 6 ha. de teren,dar nu stiu in ce masura m-ar avantaja.Detin si doua locuinte + terenurile aferente, care au gardul comun (pot fi exploatate ca un singur teren de 7400mp.)
Chiar azi am descarcat de pe site-ul oficial toata documentatia,dar nu reusesc sa instalez Adobe Acrobat 9.30,versiune necesara pt. a vizualiza continutul fisierelor pdf. de acolo.
Multumesc celor care ma pot informa.
  P.S. terenul de 6 ha l-am dat in arenda anul acesta, dar in anii trecuti l-am lucrat eu, deci este in evidentele reg.agricol de vreo sase ani.Contractul de arenda e anual, defapt e la intelegere cu arendasul,n-am semnat nimic, dar nu stiu cum a facut de si-a luat subventia.

#6
cristiflb

cristiflb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 14.03.2011

View Postsudest_om, on 27th June 2011, 12:58, said:

Aveti idee daca pot accesa fonduri pe masura 112, daca am proprietatea la tara dar nu am mutatia facuta (in buletin sunt orasean),desi locuiesc acolo de 6 ani?
Pe mine ma intereseaza in domeniul apicol (sa cumpar stupi,albine, si accesorii apicole).
Am in proprietate si 6 ha. de teren,dar nu stiu in ce masura m-ar avantaja.Detin si doua locuinte + terenurile aferente, care au gardul comun (pot fi exploatate ca un singur teren de 7400mp.)
Chiar azi am descarcat de pe site-ul oficial toata documentatia,dar nu reusesc sa instalez Adobe Acrobat 9.30,versiune necesara pt. a vizualiza continutul fisierelor pdf. de acolo.
Multumesc celor care ma pot informa.
  P.S. terenul de 6 ha l-am dat in arenda anul acesta, dar in anii trecuti l-am lucrat eu, deci este in evidentele reg.agricol de vreo sase ani.Contractul de arenda e anual, defapt e la intelegere cu arendasul,n-am semnat nimic, dar nu stiu cum a facut de si-a luat subventia.
Nu cred ca mutatia e o problema. La stupi e 0.083 UDE si ca sa te incadrezi in 112 trebuie sa ai macar 6 UDE. Pe langa stupi poti sa cresti numarul de UDE cu teren(sau alte animale), dar trebuie declarat la APIA in nume propriu si inregistrat la primarie la fel. Calculul nr de UDE la teren depinde de cultura. Succes!

#7
sudest_om

sudest_om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 22.02.2011
Multumesc mult de tot.Mi-am rezolvat problema cu soft-ul si acum ma documentez.Succes tuturor!

#8
Patrick007

Patrick007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 30.04.2009
Paul iti recomand sa te duci la camera agricola dambovita .. sunt cele mai ieftine si cele mai in tema pentru cosnultanta. Legat de teren cel mai bine ar fi sa il ai pe numele tau, asa mai castigi 20 pcte. Atentie .. nu accesa masura 141 decat dupa ce ai primit aprobare pe masura 112. Legat de investitiile initiale acestea trebuie sa le faci tu din banutii tai. Trebuie sa ai minim 6 ude la maxim 12 luni de la infiintarea fermei. Deci daca tu anul acesta reusesti sa pui terenul pe numele tau.. anul viitor intre martie-mai vei depune la apia din judetul unde locuiesti cererea de aderare la registrul apia si astfel de atunci vei avea 12 luni sa depui si ojpdrp dosarul. Abia apoi poti sa depui pentru masura 112. Deci cel mai devreme pentru tine ar fi anul viitor in iulie.
O alta remarca.. pe masura 112 nu se pot cumpara utilaje agricole. Poti in schimb moderniza ferma prin investitii legate de capsuni efectiv sau poti cumpara un nou teren.

sudest .. sigur poti accesa chiar daca nu stai la tara .. doar ca trebuie mai multe acte aduse la dosar. Legat de stupi vezi ca e un forum specific unde au scris foarte multi legat de masura 112. Daca terenul de 6 ha este declarat la apia de catre tine atunci ar fi mici probleme.. in schimb daca in fiecare an il declara altcineva atunci anul urmator nu o sa mai fie probleme cu el.. legat de faptul ca a luat subventii pe acel teren arendasul fara a avea act la notar.. incepand cu acest an va fi nevoie de mai multe acte. Terenul cu locuintele nu intra in calcul pentru masura 112 in schimb cele 6ha te pot ajuta sa-ti ridici numarul de UDE.

#9
sudest_om

sudest_om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 22.02.2011
Anul trecut cred ca l-a declarat arendasul in baza vreunui contract de arenda pe care tot el l-a semnat.Pe mine nu ma deranjeaza, atata timp cat a fost om de onoare si a respectat intelegerea.
Multumesc mult de tot pt. raspuns, dar inca nu stiu cum pot imbina proiectul apicol cu terenul pe care il am.Daca ai vreo sugestie iti raman recunoscator...nu stiu cum da' poate gasim o cale :cheers:

#10
ssf99bv

ssf99bv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 30.06.2011

View Postsudest_om, on 4th July 2011, 21:47, said:

Anul trecut cred ca l-a declarat arendasul in baza vreunui contract de arenda pe care tot el l-a semnat.Pe mine nu ma deranjeaza, atata timp cat a fost om de onoare si a respectat intelegerea.
Multumesc mult de tot pt. raspuns, dar inca nu stiu cum pot imbina proiectul apicol cu terenul pe care il am.Daca ai vreo sugestie iti raman recunoscator...nu stiu cum da' poate gasim o cale :cheers:
m am dus la OJCA sa-mi spuna conditiile care trebuiesc indeplinite pentru masura 112,acolo o doamna mi-a spus totul,am facut tot dosarul ,iar la verificarea dosarului alta doamna ,foarte elegant mi-a respins dosarul pe baza faptului ca in loc de diploma de absolvire a scolii profesionale de mecanic auto imi trebuia diploma de liceu .la dosar aveam de la liceul care il urmez acum la seral, o adeverinta ca sunt in ultimul an de studiu .si liceul pe care il termin e cu profil agricol asa ca...........poate la anu.....sau daca stie cineva ce pot face...va multumesc

#11
sudest_om

sudest_om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 22.02.2011
Incepand de saptamana viitoare,incep si eu alergaturile pt. acte.Eu trebuie sa fac pe numele sotiei, intrucat eu sunt bagat intr-un SRL si nu vreau sa renunt.Ea e absolventa de liceu cu profilul biologie-chimie si nu stiu cat ne va fi de folos.
Cred ca va trebui sa faca si niste cursuri de apicultura.
Deasemenea, e posibil ca situatia mea sa ne incurce (sunt asociat unic intr-un SRL cu domeniul de activitate: comert si prestari servicii, dar nimic legat de agricultura.
Voi posta problemele cu care ne vom confrunta.Succes tuturor.

#12
Patrick007

Patrick007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 30.04.2009
Pei pe ce masura ai aplicaT ssf99bv? pe 112 inca se accepta dosare pana la sfarsitul lunii. daca pe 141 ai incercat atunci poti incerca dinou in septembrie

sudest .. da iti trebuie diploma ca ai facut 150 ore in agricultura... se platesc aceste cursuri.. cam 400 ron si le faci ibligatoriu daca ti se accepta dosarul altfel nu ai de ce sa le faci..

ai grija mare cu declaratia de la apia si cu cea de la ferma agricola sa fie la fel

#13
malinro

malinro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 05.02.2006
Anumite clarificari aici, la ce am vazut scris mai sus. Tocmai ce am terminat de depus proiectul. dupa 2 saptamani de alergat dupa acte in toate partile.

1. Se pot cumpara utilaje pe 112. Am vazut proiecte din sesiunile anterioare cu tractor sau presa de balotat.

2.Nu trebuie neaparat diploma, ci adeverinta ca urmezi cursurile. Diploma se poate aduce pana in momentul in care trebuie sa semnezi contractul de finantare, care poate fi si la 3 luni distanta .

3. Masura 141 nu se poate accesa dupa masura 112 decat daca ai intre 6-8 UDE la momentul respectiv. Practic doar daca intrii pentru maxim 14 000 eur pe masura 112.

4. Anul 0 este anul ultimei inscrieri cu terenul si culturile la APIA. Daca nu esti inscris acum, nu poti fi inscris nici pana in toamna la urmatoarea sesiune. Abia la anul mai poti face ceva.

#14
ssf99bv

ssf99bv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 30.06.2011

View Postmalinro, on 27th July 2011, 15:45, said:

Anumite clarificari aici, la ce am vazut scris mai sus. Tocmai ce am terminat de depus proiectul. dupa 2 saptamani de alergat dupa acte in toate partile.

1. Se pot cumpara utilaje pe 112. Am vazut proiecte din sesiunile anterioare cu tractor sau presa de balotat.

2.Nu trebuie neaparat diploma, ci adeverinta ca urmezi cursurile. Diploma se poate aduce pana in momentul in care trebuie sa semnezi contractul de finantare, care poate fi si la 3 luni distanta .

3. Masura 141 nu se poate accesa dupa masura 112 decat daca ai intre 6-8 UDE la momentul respectiv. Practic doar daca intrii pentru maxim 14 000 eur pe masura 112.

4. Anul 0 este anul ultimei inscrieri cu terenul si culturile la APIA. Daca nu esti inscris acum, nu poti fi inscris nici pana in toamna la urmatoarea sesiune. Abia la anul mai poti face ceva.
deci......sunt pfa,am preluat ferma prima data,am pana in 40 de ani,am diploma de scoala profesionala=mecanic auto=,lucrez in agricultura din 1992,am certificat de absolvire a unui curs de agricultura de 150 de ore,..............dar nu am liceul =il fac acum la seral si sunt in ultimul an adica 2011-2012..astai necazul

View Postmalinro, on 27th July 2011, 15:45, said:

Anumite clarificari aici, la ce am vazut scris mai sus. Tocmai ce am terminat de depus proiectul. dupa 2 saptamani de alergat dupa acte in toate partile.

1. Se pot cumpara utilaje pe 112. Am vazut proiecte din sesiunile anterioare cu tractor sau presa de balotat.

2.Nu trebuie neaparat diploma, ci adeverinta ca urmezi cursurile. Diploma se poate aduce pana in momentul in care trebuie sa semnezi contractul de finantare, care poate fi si la 3 luni distanta .

3. Masura 141 nu se poate accesa dupa masura 112 decat daca ai intre 6-8 UDE la momentul respectiv. Practic doar daca intrii pentru maxim 14 000 eur pe masura 112.

4. Anul 0 este anul ultimei inscrieri cu terenul si culturile la APIA. Daca nu esti inscris acum, nu poti fi inscris nici pana in toamna la urmatoarea sesiune. Abia la anul mai poti face ceva.
eu as vrea sa mai cumpar niste pamant si ceva utilaje dar cred ca raman doar cu iluzia

#15
Patrick007

Patrick007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 30.04.2009
DA asa este. Am vazut si eu recent ca se accepta utilaje pe 112. Acum ceva timp cred ca nu se accpetau sau am fost prost informat.  

Nu ai de ce sa ramai doar cu iluzia .. mai mergi si la un alt consultant daca primul a zis ca nu. Probabil ti-au respins dosarul la faza de conformitate. De asemenea mai sunt unii care fac reclama aici firmelor la care lucreaza si ofera si ei consultanta si poate te pot ajuta cu informatii.

Legat de liceu cel mai bine ar fi sa suni la apdrp bucuresti pentru informatii suplimentare. Ar fi pacat sa fie asta problema in conditiile in care vei termina cat de curand liceul. Din ce stiu trebuie sa ai liceul terminat in momentul verificarii conformitatii dar poate ai noroc si se accepta la momentul acceptarii platiilor. De asemenea cum a spus si malinro diploma de 150 ore nu ai nevoie de ea decat daca se accepta dosarul. In dosar chiar trebuie sa justifici cum vei cheltui 30% din suma si deci vei spune ca o sa cumperi teren si utilaje cu minim 30% din investitie.

Eu zic sa incerci.. ai practic 2 sanse adica in cele 2 sesiuni din cele 12 luni imediat dupa ce ai devenit tanar fermier. Altfel spus dac anu merge si nu merge poate ai o ruda care ar putea sa te ajute asta si daca ai incredere sa treci totul pe numele ei.

Legat de masura 141 dupa 112 da asa este.. se poate doar daca ai intre 6-8ude la 112; iar la verificare maririi fermei trebuie sa cresti in total cu minim 7ude ferma cat pentru cele doua masuri la un loc.

Edited by Patrick007, 04 August 2011 - 15:32.


#16
sudest_om

sudest_om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 22.02.2011
Buna ziua
Am si eu doua intrebari:
In cazul efectuarii lucrarilor in regie proprie (arat, discuit...),cum pot justifica incasarea acestor bani...sau mai bine zis ii pot incasa?Evident,la lucrari in cadrul unui proiect cu finantare ma refer.
Presupunand ca nu pot, daca derularea proiectului impune aceste lucrari,dar le fac in regie proprie,neremunerat, pot redistribui banii catre altceva care nu e specificat in proiect...sa zicem achizitii de materiale.Multumesc

#17
mucormucedo

mucormucedo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 19.11.2006
A solicitat cineva bani prin aceasta masura ? Ma intereseaza daca a reusit cineva sa obtina bani avand un teren gol fara nimic pe el. Fara put forat, fara echipamente, etc.  Eu ma gandeam la culturi in spatii protejate, adica sa fac niste solarii pe 0.35 ha in primul an ca sa ma incadrez la 6 UDE, dar chiar daca le-as construi eu banii aia nu imi ajung nici sa cumpar electrozi si folie.

Se poate incepe de la zero? Eu as putea face pe numele meu 2 ha. Dar nu stiu cum sa muncesc o asemenea suprafata. Se poate construi solar din banii astia?

#18
Zuy

Zuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 19.11.2006

View Postmucormucedo, on 7th September 2011, 20:48, said:

A solicitat cineva bani prin aceasta masura ? Ma intereseaza daca a reusit cineva sa obtina bani avand un teren gol fara nimic pe el. Fara put forat, fara echipamente, etc.  Eu ma gandeam la culturi in spatii protejate, adica sa fac niste solarii pe 0.35 ha in primul an ca sa ma incadrez la 6 UDE, dar chiar daca le-as construi eu banii aia nu imi ajung nici sa cumpar electrozi si folie.

Se poate incepe de la zero? Eu as putea face pe numele meu 2 ha. Dar nu stiu cum sa muncesc o asemenea suprafata. Se poate construi solar din banii astia?

Da, eu anul trecut. Ce teapa mi-am luat.... Dupa ce am investit o gramada de bani ma trezesc ca modifica ghidul de depunere a dosarelor cu exact o saptamana inainte de inceperea sesiunii. Deci proiectul meu a devenit neeligibil. Pierderi calculate: cam 3000 E si mult, mult timp timp. Plus ca am lucrat cu o firma de consultanta in domeniu.
Daca vrei mai multe informatii, scrie si te ajut in masura posibilitatilor.  :peacefingers:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate