Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

IPv6 pentru clientii Cosmote si Romtelecom

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
EnterpriseGTX

EnterpriseGTX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 27.09.2012
La mine la IPv6 la download viteza e mai mica. Dar e mai mare la Upload.

#20
wizzardro

wizzardro

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 335
  • Înscris: 08.03.2004
Pai si ce modem ai? Esti la Romtelecom?

#21
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,193
  • Înscris: 18.04.2008
În sfârșit am primit răspuns la ce am trimis întrebarea:

Quote

Aţi solicitat recent asistenţă personală de la centrul nostru de asistenţă tehnică online. Mai jos se află un rezumat al întrebării dvs. şi al răspunsului nostru.
Dacă nu sunteţi mulţumit de rezolvarea acestei probleme, o puteţi redeschide în următoarele 7 zile.
Vă mulţumim că ne-aţi oferit ocazia de a vă fi de folos.
Pentru a accesa întrebarea dvs. de pe site-ul nostru de asistenţă tehnică, faceţi clic aici.
Subiect
IPv6 Reziden ial

Fir de conversaţie
Răspuns Prin e-mail (Patricia) 02/04/2013 14:50
Stimate client,
Protocolul IPv6 nu a fost implementat in cadrul Romtelecom, si dupa cum stiti, nici in Romania. Este un proiect international pe termen lung.
Îţi mulţumim pentru înţelegere,
Echipa Romtelecom
Răspuns automat 01/19/2013 15:49
Stimate Client,

Îţi mulţumim pentru situaţia semnalată. Te asigurăm că vei primi un răspuns de la echipa noastră de suport în cel mai scurt timp posibil.
Îţi mulţumim pentru înţelegere,
Echipa Romtelecom
Client Prin formular Web  01/19/2013 15:49
Bună ziua,
Este disponibil serviciul IPv6 pentru clin ii reziden iali?
Am modem Huawei HG658 cu suport pentru acest serviciu.
Dacă este disponibil, aș dori să aflu informațiile necesare pentru activarea acestuia.

[---001:001081:22417---]

Acum vă întreb. De ce la mine nu merge?

#22
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,134
  • Înscris: 04.02.2011
Ce căcat pot mânca ăștia, auzi tu la ei, nici în România nu a fost implementat IPv6, ăștia locuiesc în același beci cu p0stacii din poiană? Posted Image

Edited by benis, 05 February 2013 - 13:21.


#23
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,193
  • Înscris: 18.04.2008
Am dat acest mail când am citit mai bine aici despre RTC IPv6 pentru a mă putea minuna când am văzut ce scrie în email :)

#24
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,134
  • Înscris: 04.02.2011
Mda, echipa Romtelecom, ce să și faci..
[ http://www.funfive.net/images/Drunk%20girls%20team.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Sunt curios cât rezistă pănă își pierd de tot echilibrul.

Conform știrilor, ei zic "în curând" cam de un an și jumătate. (Cam din iunie 2011)
Conform echipei magice, ipv6 este la 10-15 cisterne de bere distanță.

#25
reb

reb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 22.11.2005
Mânat de aceeași curiozitate ca a celor de dinaintea mea, despre IPv6 la Romtelecom, am activat în router setarea IPv6, serverul DHCP IPv6 și la setările WAN unde era setat IP Type: IPv4 (pe TR069_INTERNET_R_VID_35) am ales IPv4+IPv6. Nu am avut succes (site-urile IPv6 sunt innacesibile) așa că am sunat la comercial, să întreb dacă oferta lor de Clicknet include sau nu conectare prin IPv6. Domnul de la comercial habar n-avea ce-i aia IPv6, a zis ca imi poate vreau IP static. I-am explicat ca nu are nicio legătură, mi-a repetat că nu știe ce e IPv6 (mi-am spus - e clar, înseamnă ca nu oferă) și a insistat să mă convingă să sun la tehnic, că IPv6 este o problemă care ține de tehnic și ei știu daca au sau nu IPv6.
Am sunat la tehnic, a răspuns o duduie care nici ea nu cred că știa ce e IPv6 dar măcar încerca să disimuleze. A inceput să mă aburească la ce-mi trebuie IPv6,... că internetul merge, etc, i-am explicat, m-a întrebat "dar la ce e bun IPv6 daca internetul merge și cu IPv4"...  in final a întors-o că IPv6 e o "setare avansată", și că poate vreau să sun la numărul cu plată. Am insistat că nu e o setare avansată și ca ori au ori n-au IPv6, că poate fi activat în router dar la extern nu am adresă... În final a admis că nu știe dacă oferă IPv6 și a rămas că "mă sună ei"....

#26
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,193
  • Înscris: 18.04.2008
Nu se oferă IPv6, chiar dacă HG658, poate și restul, dar nu se oferă.
Încearcă la on-line, pe Facebook. Cei de acolo sunt mai deschiși la minte.
Dacă e așa,  poți comunica IPv6 doar în LAN. La mine, cu 3 calculatoare pe cabluri și au și IPv6. :)

Ieșirea din LAN în WAN se face tot pe IPv4

#27
wantsome

wantsome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,846
  • Înscris: 15.05.2017

View PostNew_view, on 10 iunie 2011 - 11:41, said:

IPv6 pentru clientii Cosmote si Romtelecom

Clientii companiilor Cosmote Romania si Romtelecom, controlate de grupul elen de telecomunicatii OTE, vor putea in curand sa acceseze internetul de pe telefoanele lor mobile utilizand protocolul IPv6.

De asemenea, Romtelecom a efectuat teste in retea care au dovedit capacitatea acesteia de a oferi tranzit IPv6 si servicii DNS pentru clientii wholesale ai companiei. In plus, Romtelecom lucreaza pentru a putea oferi, in perioada urmatoare, aceleasi facilitati clientilor sai rezidentiali si business, ale caror terminale sunt compatibile cu protocolul IPv6. Ziua de 8 iunie a fost declarata „Ziua internationala Ipv6”, iar companii ca Facebook, Google, Yahoo, Akamai etc. au furnizat continut utilizand noul protocol pentru un maraton de testare de 24 de ore.

Sursa: http://www.financiar...romtelecom.html


New View


Asta e ca volte la vodafone. Un fel de uite-l ca nu e.

Edited by wantsome, 19 September 2017 - 15:39.


#28
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,193
  • Înscris: 18.04.2008
După 2 ani de la moartea subiectului....

#29
wantsome

wantsome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,846
  • Înscris: 15.05.2017
E de actualitate. Adica tot mort e..

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate