Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 

OpenSuse 12.1

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
vasilemadalincristian

vasilemadalincristian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,391
  • Înscris: 07.12.2006
Cum deblochez codecurile in aceasta versiune?

#2
vasilemadalincristian

vasilemadalincristian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,391
  • Înscris: 07.12.2006
Explica-ti-mi si mie de ce la Novell sunt restrictionate codecurile???

Eu stiu ca sunt gratuite. Se ofera gratuit codecurile atat la Windows cat si la majoritatea distributiilor de linux (daca nu chiar toate ) . De ce la Suse sunt restrictionate? Ca nu inteleg... :habarnam:

#3
LowKick

LowKick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 18.05.2007

 vasilemadalincristian, on 9th June 2011, 14:11, said:

Explica-ti-mi si mie de ce la Novell sunt restrictionate codecurile???

Eu stiu ca sunt gratuite. Se ofera gratuit codecurile atat la Windows cat si la majoritatea distributiilor de linux (daca nu chiar toate ) . De ce la Suse sunt restrictionate? Ca nu inteleg... :habarnam:

Warning: Different copyright and patent laws apply differently depending on what country you are in; if you are unsure about a particular restriction or patent, you might consider applying for legal advice. This site does not offer legal advice. For more information about why some formats/codecs are restricted and why they don't ship out-of-the-box on OpenSuSE, read Restricted formats.

#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,632
  • Înscris: 30.07.2003
Insa gasesti pachetele pentru distributia ta pe net.

#5
vasilemadalincristian

vasilemadalincristian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,391
  • Înscris: 07.12.2006

 LowKick, on 9th June 2011, 15:17, said:

Warning: Different copyright and patent laws apply differently depending on what country you are in; if you are unsure about a particular restriction or patent, you might consider applying for legal advice. This site does not offer legal advice. For more information about why some formats/codecs are restricted and why they don't ship out-of-the-box on OpenSuSE, read Restricted formats.

Si totusi nu inteleg cum la altii vin la pachet cu distributia (in cazul linux ) sau ca pachete de codecuri gratuite (in cazul windowsului)

Eu n-am mai intalnit la alta distributie de linux aceasta restrictionare.

Bun, am intels ca e cu drepturile de autor. OK, dar nu sunt aceleasi dreptruri de autor pentru toata lumea?

Celelalte OS-uri nu se distribuie la nivel global? In n-spe mii de tari. cu n-spe mii de legi?

La ceilalti cum se poate si la SUSE nu?

Daca s-au semnat acorduri cu producatorii de codecuri de catre firmele celorlalte distributii? Astia de ce nu sunt in stare sa semneze un astfel de acord?

 neagu_laurentiu, on 9th June 2011, 15:31, said:

Insa gasesti pachetele pentru distributia ta pe net.

La ce pachete te referi?

Daca stii vreun pachet de codecuri pentru suse (64-bit) , te rog sa-mi spui.

#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,632
  • Înscris: 30.07.2003

 vasilemadalincristian, on 9th June 2011, 15:40, said:

Eu n-am mai intalnit la alta distributie de linux aceasta restrictionare.
Fedora are restrictii la fel.
In unele tari patentele nu-s recunoscute.

Nu folosesc aceasta distributie dar sigur exista: http://opensuse-comm...ed_formats/11.4

Edited by neagu_laurentiu, 09 June 2011 - 14:46.


#7
danutHD

danutHD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,909
  • Înscris: 17.06.2009

 vasilemadalincristian, on 9th June 2011, 15:42, said:

Si totusi nu inteleg cum la altii vin la pachet cu distributia (in cazul linux ) sau ca pachete de codecuri gratuite (in cazul windowsului)

Adica pe un windows out of the box pot sa vad orice film si sa ascult orice format audio????? :w00t: Ce versiune???

Si pentru windows trebuie sa platestsi pentru codecuri?? Si pentru linux la fel? Eu am codecuri instalate si nu tin minte sa le fi luat de pe torrente sau mai stiu eu ce. :ermm:



PS: de ce folosesti OpenSuSE 12.1 Milestone 1 si nu ultima versiune stabila??? :huh:

Edited by danutHD, 09 June 2011 - 14:51.


#8
LowKick

LowKick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 18.05.2007

 vasilemadalincristian, on 9th June 2011, 14:42, said:

Si totusi nu inteleg cum la altii vin la pachet cu distributia (in cazul linux ) sau ca pachete de codecuri gratuite (in cazul windowsului)

Eu n-am mai intalnit la alta distributie de linux aceasta restrictionare.

Bun, am intels ca e cu drepturile de autor. OK, dar nu sunt aceleasi dreptruri de autor pentru toata lumea?

Celelalte OS-uri nu se distribuie la nivel global? In n-spe mii de tari. cu n-spe mii de legi?

La ceilalti cum se poate si la SUSE nu?

Daca s-au semnat acorduri cu producatorii de codecuri de catre firmele celorlalte distributii? Astia de ce nu sunt in stare sa semneze un astfel de acord?



La ce pachete te referi?

Daca stii vreun pachet de codecuri pentru suse (64-bit) , te rog sa-mi spui.


Probabil celelalte distros au alte filozofii, gen : noi iti dam dar e pe pielea ta. Nu stiu, nu mi se pare asa important, oricum nu sunt fan suse.

#9
vasilemadalincristian

vasilemadalincristian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,391
  • Înscris: 07.12.2006

 danutHD, on 9th June 2011, 15:48, said:

Adica pe un windows out of the box pot sa vad orice film si sa ascult orice format audio????? :w00t: Ce versiune???

Si pentru windows trebuie sa platestsi pentru codecuri?? Si pentru linux la fel? Eu am codecuri instalate si nu tin minte sa le fi luat de pe torrente sau mai stiu eu ce. :ermm:

Nu am zis incluse in windows , ci am zis pachete de codecuri gratuite (gen K-lite Mega Codec Pack de exemplu).

Nu trebuie platite , codecurile , sunt gratuite

#10
ear1976

ear1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,448
  • Înscris: 09.10.2006
Nu trebuie sa stai in cap ca sa instalezi codecuri. Pur si simplu activezi depozitele de rigoare.
Ce ai in linux e free si nediscutabil by default in distributiile majore. Restul (codeci, drivere) ce contin cod proprietar la ai disponibile la click de mous sau linie de consola. In orice distributie.
In win, le ai la search pe site, nu instalate by default.
Nu te costa nimic decat maxim 5 minute de cautare.

Nu e nici o filozofie legata de piele, toate distributiile majore ti le ofera, dar nu default. Si aici se opreste asemanarea cu micromoale.
Unele forkuri ti le dau gata instalate.
Simplu!

#11
vasilemadalincristian

vasilemadalincristian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,391
  • Înscris: 07.12.2006
Am gasit pe un mirror niste rpm-uri ale gstremer pentru OpenSuSE 11.3 , le-am instalat si a functionat

#12
ear1976

ear1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,448
  • Înscris: 09.10.2006
O sa te bata shogunul daca arunca un ochi pe aici, din cate tin minte nu trebuie decat sa activezi niste depozite si le iei de acolo...cu yast parca...

In fine, ne bucuram ca ai rezolvat problema.

Edited by ear1976, 09 June 2011 - 22:29.


#13
vasilemadalincristian

vasilemadalincristian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,391
  • Înscris: 07.12.2006

 ear1976, on 9th June 2011, 23:27, said:

O sa te bata shogunul daca arunca un ochi pe aici, din cate tin minte nu trebuie decat sa activezi niste depozite si le iei de acolo...cu yast parca...

In fine, ne bucuram ca ai rezolvat problema.

Am incercat si cu Yast-ul, insa la Yast nu am gasit ymp-uri decat pana la ultima versiune stabila , respectiv 11.4 .
Toate au fost incompatibile cu versiunea 12.1 M1.

Singura optiune a fost cea cu rpm-urille.

Daca gaseste cineva un ymp compatibil cu versiunea 12.1 este rugat sa o posteze.

Singurul player care functioneaza acum este Dragon Player, restul in continuare cer codecuri suplimentare.

P.S. Folosesc Gnome 3 ( am observat ca pentru ymp-uri conteaza daca e Gnome sau KDE)

#14
ear1976

ear1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,448
  • Înscris: 09.10.2006
Stiu sigur ca merge cu yast, dar trebuie sa activezi depozitele "cah" (am facut un experiment nereusit cu OpenSuSE dar cel putin treaba cu codecii mi-a iesit). Documentatia am gasit-o la ei pe site.
Depozitele au un nume ciudat...unul se cheama dupa numele unui om si celalalt are o denumire anapoda. Sunt in lista managerului grafic de pachete (la un click de mouse mai la dreapta...tabul urmator, ceva de genul), dar scrise cu litere mici ca sa nu sara in ochi.

Cauta pe acolo...stiu sigur ca sunt! Nu retin acum numele lor (a lu' depozitele).

Edited by ear1976, 09 June 2011 - 23:01.


#15
vasilemadalincristian

vasilemadalincristian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,391
  • Înscris: 07.12.2006
@ear1976  Cum, necum, important e ca merge. Restul nu mai conteaza.

Mi-am batut capul de mai bine de o saptamana , cautand o distributie beta de linux care sa functioneze. Imi ajunge

Mandriva - nu functiona TV-ul conectat la placa video si imi  bloca uneori tastatura si mouse-ul de pe USB , in plus nu imi pastra nici setarile PPPoE
Ubuntu - efectiv nu boot-a
OpenSuse - in sfarsit functioneaza totul OK (mai putin subtitrarile :death: )

Eram inainte fan Mandriva , si nu suportam SuSE-le.

Acum fie ca imi place, fie ca nu, am ajuns sa folosesc SuSE

#16
ear1976

ear1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,448
  • Înscris: 09.10.2006
La's ca maine poim' poate ma ridic din canapea si deschid desktopul, sa vad ce am facut pe acolo si iti spun. Dar stiu sigur ca e la click de mouse!
In fine..OpenSuse mi se pare OK (te bate sigur shogunul ca ai renuntat la mandriva, asta e urmatorul meu target pentru desktop, cand las lenea).

Subtitrarile au treaba cu playerul media, nu cu distributia. Ce player folosesti? Aici te poate indruma mai multa lume.

#17
vasilemadalincristian

vasilemadalincristian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,391
  • Înscris: 07.12.2006

 ear1976, on 10th June 2011, 00:43, said:

La's ca maine poim' poate ma ridic din canapea si deschid desktopul, sa vad ce am facut pe acolo si iti spun. Dar stiu sigur ca e la click de mouse!
In fine..OpenSuse mi se pare OK (te bate sigur shogunul ca ai renuntat la mandriva, asta e urmatorul meu target pentru desktop, cand las lenea).

Subtitrarile au treaba cu playerul media, nu cu distributia. Ce player folosesti? Aici te poate indruma mai multa lume.

Sa ma bata linistit. :P

Folosesc Dragon Player , ca doar pe el merg filmele.

Am gasit in meniul lui ceva de subtitrare , dar e dezactivat.

SuSe-le e OK, daca n-ar avea chestia asta idioata cu restrictia de codecuri chiar ar fi super.

Am mai folosit ca ceva timp in urma o versiune de OpenSuSE pe laptop (de data asta versiune stabila , nu beta ca acum) insa aveam probleme cu instalarea (de pe DVD) in primul rand, dadea erori la greu (abia am reusit sa-l instalez cap coada ca lumea , dupa nu stiu cate reincercari).
Apoi mi-a mai facut o problema cu sunetu nu imi vedea placa decat din KDE cu logare direct pe root parca.
Mi s-a parut tare instabila distributia (mai als ca era foarte laudata)
Acum e chiar buna aceasta versiune alpha.

#18
vasilemadalincristian

vasilemadalincristian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,391
  • Înscris: 07.12.2006
Am rezolvat si subtitrarea cu un restart si cu playeru Banshee  :clapping:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate