Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

ubuntu + wubi

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
deepspirit

deepspirit

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.06.2011
salutare! am o problema si nu o pot da de capat. am un laptop Dell 5030 cu un procesor amd turion II P540 dual-core, am instalat pe el Windows 7 si vreau sa instalez prin wubi si Ubuntu sa am doua sisteme de operare pe el. de instalat reusesc sa-l instalez dar la sfarsit cand sa intre in ubuntu nu imi apare nimic decat imaginea de desktop in rest nu am nici o iconita pe ecran, nici macar sa-i dau restart nu pot. mai am si pe calculator windows 7 si ubuntu  si imi merge perfect.am incercat variantele de ubuntu 11.4 si 10.10 si aceeasi problema am.astept niste pareri, sfaturi daca aveti...multumesc anticipat

#2
cianura

cianura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,754
  • Înscris: 19.01.2004
Pentru Ubuntu se posteaza in aria distributiilor bazate pe deb.

#3
ear1976

ear1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,448
  • Înscris: 09.10.2006
Instaleaza nativ, in dual-boot, nu prin wubi.

#4
SebyD

SebyD

    Radio de la A la... Play!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,436
  • Înscris: 20.11.2010
Probabil este o eroare de instalare. Eu tot prin wubi il am instalat, pentru ca este mai comod, nu trebuie sa mai mut datele pe alt HDD pentru repartitionare, daca se da peste cap ceva, il repun dintr-un backup, etc.
Nu am niciun fel de problema cu el. Iti recomand o reinstalare, si sa-i aloci 10 GB.
Incearca sa ii aloci manual, dupa instalare si un spatiu pentru swap (cel putin 512 MB).

Edited by SebyD, 08 June 2011 - 20:21.


#5
Fratello_2007

Fratello_2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,255
  • Înscris: 04.11.2007
SWAP cel mult 1 GB.

Totusi recomand instalarea nativa.

#6
ugtm

ugtm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 28.06.2011
ce inseamna nativa? si cum realizez backupul?

#7
Fratello_2007

Fratello_2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,255
  • Înscris: 04.11.2007
Nativ adica fara WUBI. Instalezi ca pe Windows pe partitiile lui dedicate.
Backup-ul il realizezi salvand date-le importante cu ajutorul unor programe de backup sau pur si simplu salvand datele importante pe un alt dispozitiv fie el si hard disk.

#8
ugtm

ugtm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 28.06.2011
ms  mult!

#9
ceala_bulann

ceala_bulann

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 19.03.2006
Pana la urma am rezolvat situatia ..am luat un leptop de la un prieten ... avea win 7..
Tocmai am terminat de instalat ubuntu  cu  WUBI ..si apar si problemele...nu se conecteaza la internet..

[ http://s22.postimg.org/irx03gx69/20150531_091812.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://s8.postimg.org/4gow9uj51/20150531_091937.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#10
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Comentariul de mai sus a fost mutat de la topicul Windows 8 + Linux.

#11
nationalistudeserviciu

nationalistudeserviciu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 15.05.2015
incearca in terminal sudo passwd va cere noua parola pe care va trebui sa o tastezi  de doua ori. Si asta va fi parola ta de superuser pe care sa o introduci de cite ori iti va cere.

#12
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008
Am instalat Ubuntu cu ajutorul Wubi  (Windows 7)
instalarea a decurs normal am alocat 18 GB spatiu,am ales limba engleza .
Dupa instalare imi arata Dual Boot aleg Ubuntu apoi  ecranul este negru-rosiatic iar dupa cateva minute devine negru si cam atat.
De la ce poate sa fie ? In Bios am optiunea Legacy & UEFI ,pentru Ubuntu trebuie facute ceva setari speciale in Bios ?
(*nu ma puneti sa instalez pe curat ca nu vreau sa ma complic ! (eventual sa afectez Windows 7) , ca dezinstalez Ubuntu si nu o sa mai vreau sa aud vreodata de Linux Posted Image )

Edited by stlk, 08 April 2017 - 22:41.


#13
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Wubi e problematic, nu e chiar o instalare nativă. Ce placă video ai? Pare o problemă a driverului grafic.
Nu știu exact ce bootloader instalează wubi, în timpul bootării, după ce selectezi Ubuntu îți apare meniul Grub2? Dacă da, selectezi un kernel, apeși e pentru editare, la finalul liniei cu kernel sau linux pui un spațiu, scrii nomodeset, apeși Ctrl+x sau F10 sau ce scrie în partea de jos a ecranului pentru continuare bootare.. Dacă nu apeși Shift, apare meniul Grub2, selectezi un kernel, șamd... Dacă nu se rezolvă cu nomodeset poți pune alți parametri: acpi=off, noapic, nolapic, poți pasa mai mulți parametri simultan.
Dacă se încarcă sistemul faci actualizările, instalezi driverul video recomandat.

#14
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View Postshogun1, on 09 aprilie 2017 - 08:30, said:

Wubi e problematic, nu e chiar o instalare nativă. Ce placă video ai? Pare o problemă a driverului grafic.
Nu știu exact ce bootloader instalează wubi, în timpul bootării, după ce selectezi Ubuntu îți apare meniul Grub2? Dacă da, selectezi un kernel, apeși e pentru editare, la finalul liniei cu kernel sau linux pui un spațiu, scrii nomodeset, apeși Ctrl+x sau F10 sau ce scrie în partea de jos a ecranului pentru continuare bootare.. Dacă nu apeși Shift, apare meniul Grub2, selectezi un kernel, șamd... Dacă nu se rezolvă cu nomodeset poți pune alți parametri: acpi=off, noapic, nolapic, poți pasa mai mulți parametri simultan.
Dacă se încarcă sistemul faci actualizările, instalezi driverul video recomandat.
-placa integrata Intel HD
-am scris nomodeset si nu recunoaste comanda (gasisem niste tutoriale pe net cum se face)
oricum am renuntat pentru vreme sa mai instalez vreo distribuite Linux, e prea multa bataie de cap ! credeam ca daca folosesc Wubi scap de probleme ! Probabil ca Linux daca era mai usor de instalat (chiar si pe curat) il foloseau foarte multi !

Edited by stlk, 09 April 2017 - 19:17.


#15
Zinus

Zinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,735
  • Înscris: 23.04.2014
Dupa parerea mea, cu wubi te complici mai mult decat cu o instalare normala. Pe distributile user-friendly gen Ubuntu, Linux Mint, Manjaro, instalarea e aproape Next - Next -Finish.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate