Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Telecomanda de la Decodorul RDS stricata!

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
karbon

karbon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 12.12.2008
Buna seara azi am facut o prostie... mi-am pus telecomanda pe patura si am uitat... am scuturat patura si sa cam crapat telecomanda... ce ar fi de facut?

#2
meshgheru_andu

meshgheru_andu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,453
  • Înscris: 09.05.2009
Pune-o la loc si gata! Asta daca nu a sarit nimic din ea :D

Edited by meshgheru_andu, 06 June 2011 - 21:22.


#3
burgher

burgher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,018
  • Înscris: 19.04.2006
Daca nu merge, o duci la ei. La mine s-a stricat OK-ul, mi-au schimbat-o pe loc la service.

#4
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
Problema la mine este ca nu-mi tine o telecomanda de la RDS mai mult de 1 an.
Dupa o anumita perioada de folosire (variabila intre 6 luni si 2 ani) incep sa nu mai reactioneze (sau reactioneaza foarte greu) anumite butoane.

Sunt abonat la RDS de vreo 6 ani si am deja o colectie stufoasa de telecomenzi.
M-am saturat sa tot cumpar, se pare ca au probleme cu fiabilitatea. Nu m-i s-a-ntamplat sa schimb vreodata vreo telecomanda de la ceva, am televizor chiar si din 2001 iar telecomanda merge impecabil inca.

Exista vreo modalitate prin care se poate "convinge" o telecomanda sa functioneze din nou ca noua. Adica se poate sterge interiorul cu ceva, vreo solutie anume, etc. ?

Modelul este precum cel din imaginea atasata...

Multumesc.

Attached Files



#5
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

 Protopopeus, on 6th October 2011, 11:59, said:

Problema la mine este ca nu-mi tine o telecomanda de la RDS mai mult de 1 an.
Dupa o anumita perioada de folosire (variabila intre 6 luni si 2 ani) incep sa nu mai reactioneze (sau reactioneaza foarte greu) anumite butoane.

Sunt abonat la RDS de vreo 6 ani si am deja o colectie stufoasa de telecomenzi.
M-am saturat sa tot cumpar, se pare ca au probleme cu fiabilitatea. Nu m-i s-a-ntamplat sa schimb vreodata vreo telecomanda de la ceva, am televizor chiar si din 2001 iar telecomanda merge impecabil inca.

Exista vreo modalitate prin care se poate "convinge" o telecomanda sa functioneze din nou ca noua. Adica se poate sterge interiorul cu ceva, vreo solutie anume, etc. ?

Modelul este precum cel din imaginea atasata...

Multumesc.

Desfa-o, curata contactele metalice de sub folia de butoane cu ceva alcool, curata spatele butoanelor de grasimea acumulata (tot cu alcool), dupa care da-le cu un creion de desen moale. Daca nu ai unul moale ia un creion cu mina de carbon (atentie sa nu fie din ala chimic, cel care se face mov cand e umezit), hasureaza pe o bucata de hartie o suprafata cam de 5x5 cm dupa care atinge suprafata de contact de sub fiecare buton, de bucata de hartie hasurata. Carbonul din mina de creion este conductor electric si va ajuta la inchiderea circuitelor. Incetarea functionarii se datoreaza ori stergerii carbonului de pe butoane, ori datorita acumularii de praf, transpiratie, aburi grasi sau fum de tigara. Metoda asta merge cam 3 luni, dupa care va trebui sa repeti operatiunea. Bafta!

#6
burgher

burgher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,018
  • Înscris: 19.04.2006
Da' nu inteleg ce cumperi, noua cand ni s-a stricat telecomanda, am dus-o la service si ne-au schimbat-o.

#7
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007

 burgher, on 7th October 2011, 08:21, said:

Da' nu inteleg ce cumperi, noua cand ni s-a stricat telecomanda, am dus-o la service si ne-au schimbat-o.


Pai...mie prima telecomanda m-a tinut vreo doi ani si ceva, iar cand am spus problema la service (dupa ce n-a mai mers) mi-au spus ca pentru telecomanda nu este garantie si aceasta trebuie cumparata din nou, nu asigura nici macar reparatie contra-cost fiindca, zic ei, este doar o telecomanda, nimeni nu-si bate capul sa repare asa ceva...



Multumesc mult pentru sfat filip.serban, il voi aplica, la cat de pertinent mi se pare sfatul, sunt aproape sigur ca va functiona "manevra"...

Multumesc inca o data !  :peacefingers:

#8
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
Si la mine a inceput o telecomanda sa faca nazuri... o serie de butoane nu mai merg.
Azi am platit antena si am intrebat ce se poate face. tipa de la casierie mi-a recomandat cu mult sarg un magazin din oras.
E saracie cu lustru la rds daca nici macar telecomenzi nu mai au...

#9
tcdr

tcdr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 03.10.2007
Dacă este vorba de telecomanda decodorului Digi Humax DVB-C(cel de cablu) adică model RM-G01 eu am găsit telecomandă chinezească compatibilă la preț de 10 lei doar că rândul de jos de butoane SCHEDULE, "DIFUZOR ?", "SUBTITLE" și  TV/RADIO de pe telecomanda originală nu se regăsesc pe cea chinezească.

#10
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
la mine e vorba de telecomanda digi. la cat de dornica a fost tipa de la ei sa ma duc la magazinul ala, probabil au si ei o susta sa-si mai rotunjeasca veniturile.
nu mai stiu pe unde e contractul, chiar sunt curios ce prevede referitor la garantie, cat timp echipamentul e in custodie...

#11
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
A demontat cineva asa ceva ?
Nu are surub de prindere, probabil are clipsuri de plastic.
De unde sa trag de ea sa o desfac, fara sa las urme ?

Attached Files



#12
mhanor

mhanor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,019
  • Înscris: 12.01.2004
https://www.gsmnet.r...se-set-3-bucati
https://www.gsmnet.r...esfacut-carcase

#13
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Am niste chestii de desfacut, ma interesa zona de unde se incepe cel mai usor, si fara daune vizibile.

Ma descurc eu pina la urma, am mai desfacut diverse.

#14
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014
Daca merge greu (apesi tare pe butoane sa faca contact) sau este defecta, de ce nu mergi la ei la sediu (magazin RDS) sa ti-o inlocuiasca cu alta? Inlocuirea TREBUIE sa se faca PE LOC,INSTANT si FARA COMENTARII din partea lor!

#15
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
@Tehnicianul.
Nu colegu" :D
Eu sint obsedat de bricolaj.

Ma intereseaza sa o demontez apoi sa o vopsesc cum vreau eu, aluminizat, ca am mult aluminiu in casa si vreau sa se asorteze.
Nu glumesc, am profile de aluminiu pentru design, usa de sticla cu structura de aluminiu, tv cu aluminiu, comutatoare la culoare, boxe Bose cu o insertie eleganta de aluminiu, vreau si telecomanda, doar ca nu gasesc de aluminiu masiv, asa ca o vopsesc :lol: cu aluminiu.

Am aluminizata la tv, dar vreau si la receiver-ul tv.

Edited by crisstonne, 03 April 2018 - 00:30.


#16
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 slai, on 17 octombrie 2011 - 18:22, said:

la mine e vorba de telecomanda digi. la cat de dornica a fost tipa de la ei sa ma duc la magazinul ala, probabil au si ei o susta sa-si mai rotunjeasca veniturile.
nu mai stiu pe unde e contractul, chiar sunt curios ce prevede referitor la garantie, cat timp echipamentul e in custodie...
Sa inteleg ca daca ti se strica telecomanda de la Samsung te duci la Samsung si le ceri o telecomanda noua pe gratis pe ideea ca ai cumparat Tv-ul de la ei. RCS ti-a dat o telecomanda , ai sticat-o cumperi alta asa e logic si normal.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate