Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Kernel 3.0

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#1
vasilemadalincristian

vasilemadalincristian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,391
  • Înscris: 07.12.2006
A aparut Kernel 3.0 RC 1  :naughty:

Sursa: www.kernel.org

#2
same75

same75

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 28.01.2007
Hehe, Linus parca zicea ca nu va exista o versiune 3.0 :)

#3
asasinuxp

asasinuxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,387
  • Înscris: 23.08.2010
N-a aparut inca nici un changelog,ar trebui sa se pregateasca ceva masiv de se schimba prima cifra.
same75,nu pot vedea pagina postata de tine,cel putin nu din romania.

Edited by asasinuxp, 30 May 2011 - 15:40.


#4
same75

same75

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 28.01.2007
La mine merge, tot in ro. In fine, Linus continua sa faca misto de chestia asta cu versiunile :)

http://lwn.net/Articles/445222/

Quote

So what are the big changes?

NOTHING. Absolutely nothing. Sure, we have the usual two thirds driver
changes, and a lot of random fixes, but the point is that 3.0 is
*just* about renumbering, we are very much *not* doing a KDE-4 or a
Gnome-3 here. No breakage, no special scary new features, nothing at
all like that. We've been doing time-based releases for many years
now, this is in no way about features. If you want an excuse for the
renumbering, you really should look at the time-based one ("20 years")
instead.


#5
ear1976

ear1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,448
  • Înscris: 09.10.2006
Nici eu nu pot accesa primul link ("You are not authorized to view this page").
Ceva info pe aici:

http://www.phoronix....s...m&px=OTUwMg

http://www.linuxtoda...11052600941OPKN

http://www.linuxtoda...053000641NWLFKN

Edited by ear1976, 30 May 2011 - 15:56.


#6
Fratello_2007

Fratello_2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,255
  • Înscris: 04.11.2007
Sunt cateva motive pt. saltul asta.
1. linux implineste 20 de ani.
2. notarea versiunilor era derutanta.

Si e bine ca a facut pasul asta. Acum ar trebui sa faca pasul sa scoata 1-2 versiuni pe an.
Nu imi place ca sunt mentinute prea multe versiuni de linux si se pierde focalizarea.
De fapt nu exista focalizare, ceea ce nu prea e bine.

#7
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
E foarte bine ca sunt mentinute multe versiuni.
Cei care au servere ce ruleaza non-stop nu stau la fiecare cateva luni sa faca update la kernel (decat cele de stricta necesitate).

Edited by dani.user, 31 May 2011 - 11:02.


#8
Fratello_2007

Fratello_2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,255
  • Înscris: 04.11.2007
E bine si nu prea.
Oricum daca ai un server cu versiunea X de kernel nu o schimbi cand apare alta noua.
Indiferent ca apar rezolvari de buguri pe aceasi versiune nu vei schimba kernelul.
Daca mergi pe modelul de sus nici nu te intereseaza cate versiuni de kernel apar.
Daca mergi pe alt model esti nevoit oricum sa faci upgrade la versiunea noua.
Il mentin pt. a rezolva bug-uri critice, oricum o dai tot la upgrade/update ajungi.

In plus daca ar scoate un kernel cu suport de 2-3 ani la un an de zile ar fi si mai ok.
Nu il impiedica nimeni sa faca preview la un viitor kernel, preview care poate fi utilizat de distributii precum Fedora.

Edited by Fratello_2007, 31 May 2011 - 11:21.


#9
same75

same75

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 28.01.2007
Oricum, nu e nici o focalizare. Developerii kernelului nu sunt un team organizat cu o directie precisa. Fiecare dezvolta ce simte nevoia ca trebuie dezvoltat, nu e obligat de nimeni sa aiba o anumita directie.

#10
Fratello_2007

Fratello_2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,255
  • Înscris: 04.11.2007
Eu zic ca directia e data oarecum de Torvalds.
Poate ma insel, dar sper sa nu.
Stiu ca fiecare vine cu bucatele la kernel, dar parca pt. a ajunge in kernel trebuiesc aprobate de Torvalds.
Directia de mers e in mainile lui cat priveste kernelul.
E foarte corect spus ca softul open-source nu are o directie anume.
Insa kernelul ar trebui sa aiba un plan de dezvoltare, nu sa se dezvolte haotic.

#11
same75

same75

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 28.01.2007
Nu mai gasesc acum interviul, dar parca citisem pe undeva ca Linus zicea ceva de genul "kernelul nu are un plan pe care sa-l urmeze, totul evolueaza natural". Si pana la urma nu cred ca greseste, pana acum mi se pare ca a evoluat foarte bine.

#12
Fratello_2007

Fratello_2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,255
  • Înscris: 04.11.2007
A evoluat, nu zic ca nu e asa.
Ideea e de a avea un plan de dezvoltare.
Evolutia naturala nu prea are legatura cu nr de release-uri existente.
Nu vad cum evolutia naturala te face sa lansezi la 3 luni ceva numit kernel.
Evolutia naturala tine de cod, de ceea ce e prin kernel, nu de cum e numerotata fiecare versiune.
Existenta a 10 versiuni de kerneluri e derutanta.
Exista versiuni LTS care sunt dedicate serverelor si partii midleware si restul de versiuni.
Ce imi place acum mai mult ca inainte?
Existenta de kerneluri LTS si noua numerotare a versiunilor.
Ce nu imi place?
1. Existenta a N versiuni de kernel;
2. Modul de a scoate un kernel nou la fiecare 3 luni, fie el copt sau nu.
3. Focalizarea pe alte lucruri decat pe rezolvarea de buguri.

#13
LowKick

LowKick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 18.05.2007
Esti amuzant.

1. Ce se schimba la X sunt probabil driverii restul e linkat catre glibc.
2. In privinta bugurilor, intotdeauna se fac back-porturi si de obicei se ocupa de asta maintain-erii os -ului tau Red Hat sau Canonical sau ce anume folosesti tu.
3. Versiunile noi de kernel sunt intotdeauna interesante. De ce ? Improved drivers, code clean-up, optimizations, bug fixing.
4. Sugestia ta cu kernelul la un an de zile e incacceptabila. De ce ? Simplu pt ca hardware-ul se schimba cu o viteza uimitoare. In ultimul an s-au adaugat/modificat
peste 300 mii linii in codul kernelului. In mare parte drivere. Nu cred ca ai vrea sa boot-ezi un linux si sa iti apara "Kernel Panic" pt ca nu ai driverul x si y. Asa era in
primii ani. Din cauza asta windows-ul a fost asa de raspandit. pt ca la momentul acela suporta mai mult hardware.

Din cate am vazut eu faci o confuzie intre kernel, linux si os. Nu prea exista sistemul de operare linux. E o mare confuzie. Exista Ubuntu, Suse, CentOS, etc. Linux este doar un
kernel , o clona de unix, o bucata de software care respecta specificatiile unix. Poti oricand sa faci o clona de unix si sa inlocuiesti kernelul cu altul. Kernelul e singura bucata de
software care nu prea are dependinte. Il poti schimba oricand fara prea mari probleme din partea user-space-ului, cel putin teoretic. ^_^

View PostFratello_2007, on 31st May 2011, 12:19, said:

E bine si nu prea.
Oricum daca ai un server cu versiunea X de kernel nu o schimbi cand apare alta noua.
Indiferent ca apar rezolvari de buguri pe aceasi versiune nu vei schimba kernelul.
Daca mergi pe modelul de sus nici nu te intereseaza cate versiuni de kernel apar.
Daca mergi pe alt model esti nevoit oricum sa faci upgrade la versiunea noua.
Il mentin pt. a rezolva bug-uri critice, oricum o dai tot la upgrade/update ajungi.

In plus daca ar scoate un kernel cu suport de 2-3 ani la un an de zile ar fi si mai ok.
Nu il impiedica nimeni sa faca preview la un viitor kernel, preview care poate fi utilizat de distributii precum Fedora.


#14
Fratello_2007

Fratello_2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,255
  • Înscris: 04.11.2007

Quote

Din cate am vazut eu faci o confuzie intre kernel, linux si os.

Quote

3. Versiunile noi de kernel sunt intotdeauna interesante. De ce ? Improved drivers, code clean-up, optimizations, bug fixing.
4. Sugestia ta cu kernelul la un an de zile e incacceptabila. De ce ? Simplu pt ca hardware-ul se schimba cu o viteza uimitoare. In ultimul an s-au adaugat/modificat
peste 300 mii linii in codul kernelului. In mare parte drivere. Nu cred ca ai vrea sa boot-ezi un linux si sa iti apara "Kernel Panic" pt ca nu ai driverul x si y.
Domnule stiu diferentele intre OS si kernel.
Linux e chiar kernelul.
Oare de ce vorbeam eu de un release numit preview?
Stiu si motivul lansarilor de kernel o data la 3 luni.
Parca se numeste inovatie si testarea de buguri.
Dar asta se poate face si prin metoda pe care am expus-o.

Quote

1. Ce se schimba la X sunt probabil driverii restul e linkat catre glibc.
Se rezolva bug-uri nu sunt schimbari majore.

Quote

Din cauza asta windows-ul a fost asa de raspandit. pt ca la momentul acela suporta mai mult hardware.
Windows s-a raspandit din cu totul alte motive.
Motivul postat de tine probabil era ultimul din lista.

#15
LowKick

LowKick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 18.05.2007

View PostFratello_2007, on 1st June 2011, 11:47, said:

Domnule stiu diferentele intre OS si kernel.
Linux e chiar kernelul.
Oare de ce vorbeam eu de un release numit preview?
Stiu si motivul lansarilor de kernel o data la 3 luni.
Parca se numeste inovatie si testarea de buguri.
Dar asta se poate face si prin metoda pe care am expus-o.


Se rezolva bug-uri nu sunt schimbari majore.


Windows s-a raspandit din cu totul alte motive.
Motivul postat de tine probabil era ultimul din lista.

Nu stiu ce sa zic. Sincer poti sa ai cel mai performant si modern os. Daca nu suporta hardware-ul tau e inutil. Din
cauza asta viteza de dezvoltare a linux-ului. Avand in vedere ca a ajuns sa ruleze si pe tel mobile, e vital sa suporte cat mai multe.
Directia unui kernel e dat de business. Daca acesta va fi folosit cel mai mult in aparatele de bucatarie, in acel domeniu va dobandi cele
mai multe feature-uri.

#16
Fratello_2007

Fratello_2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,255
  • Înscris: 04.11.2007
Ca idee, vezi ce versiune de kernel are RHEL 5.X.
O alta idee ar fi sa vezi modul de release al *BSD-urilor si Solarisului.
Stiu, stiu alea sunt OS-uri iar noi vorbim de kernel.
Dar si alea au kerneluri si nu fac 11 versiuni pt. fiecare schimbare minora.
Sunt destule distributii PRO care nu se incurca in kerleluri ce ies pe banda rulanta si prefera un kernel LTS.

Uite alt exemplu.
Gentoo ofera destule kerneluri astfel incat sa nu iti dai cu pumnii in cap din motive diverse.
Vrei ceva cu suport lung ai kernel LTS, vrei kernel X sau cel mai nou il ai la indemana.

Nu stiu prea multe despre BSD-uri si Solaris, dar cel putin astea au un ciclu de dezvoltare ca de cat ok.
Poate sa posteze si un BSD-ist impresii, chiar sunt curios.

Cum spuneam nu e nevoie sa scoti un kernel nou la fiecare modificare sau adaugare de driver.
Sunt destule metode pt a face un release stabil si la zi.

Sunt doar parerile mele, nu dau cu bata.
Altii au reusit, poate reuseste si Torvalds peste 10 ani.
Dezvoltarea e fenomenala, rapida in directia buna dar... uite ca nu totul e roz.
Si perierea kernelului nu prea e ok.

#17
LowKick

LowKick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 18.05.2007

View PostFratello_2007, on 1st June 2011, 12:22, said:

Ca idee, vezi ce versiune de kernel are RHEL 5.X.
O alta idee ar fi sa vezi modul de release al *BSD-urilor si Solarisului.
Stiu, stiu alea sunt OS-uri iar noi vorbim de kernel.
Dar si alea au kerneluri si nu fac 11 versiuni pt. fiecare schimbare minora.
Sunt destule distributii PRO care nu se incurca in kerleluri ce ies pe banda rulanta si prefera un kernel LTS.

Uite alt exemplu.
Gentoo ofera destule kerneluri astfel incat sa nu iti dai cu pumnii in cap din motive diverse.
De acord. Si nu numai gantoo.
Vrei ceva cu suport lung ai kernel LTS, vrei kernel X sau cel mai nou il ai la indemana.

Nu stiu prea multe despre BSD-uri si Solaris, dar cel putin astea au un ciclu de dezvoltare ca de cat ok.
Poate sa posteze si un BSD-ist impresii, chiar sunt curios.

Solaris e aproape mort. Ultima oara cand l-am instalat mi s-a parut o gluma proasta din partea Sun. Poate o merge mai bine pe SPARC dar pe x86 e de cel putin 2 ori mai lent decat linux. Presupun ca de asta vorbeam, da ai un sistem stabil si neconfuz dar faci compromisuri la capitolul performanta si support. Cat despre BSD, imi pare rau dar nu imi place. Din nou mi se pare relativ lent, iar suportul hardware e slab. Nu vreau sa astept 6 luni sa iasa cu un prapadit de driver si ala sa nu fie full featured. Din cate stiu eu Mac OSX e derivat BSD si a reusit sa ramana cat de cat performant numai pt faptul ca ruleaza pe un set limitat de hardware, ceea ce inseamna cost scazut de dezvoltare.

Cum spuneam nu e nevoie sa scoti un kernel nou la fiecare modificare sau adaugare de driver.
Sunt destule metode pt a face un release stabil si la zi.

Numeste o metoda. Sincer ca ai prefera: sa aplici patch-uri la fiecare improvement sau sa instalezi un kernel intreg ?

Sunt doar parerile mele, nu dau cu bata.
Altii au reusit, poate reuseste si Torvalds peste 10 ani.
Dezvoltarea e fenomenala, rapida in directia buna dar... uite ca nu totul e roz.

Linuxul nu si-a propus niciodata sa fie roz. ^_^ . Daca vrei performanta, trebuie sa fii pregatit sa te murdaresti pe maini. Nu poti avea o masina intr-o conditie excelenta fara sa ai cunostinte bune despre mecanica auto nu ? Asa ca get down and dirty Linux style. Oricum stai linistit. Personal mie mi se pare ca e relativ stabil acum. Ar fi trebuit sa vezi versiunile 2.4.x .

Si perierea kernelului nu prea e ok.
Poti sa contribui. It's all about contributing. Linux Jnitors project. Inveti chestii destul de cool.

Edited by LowKick, 01 June 2011 - 11:53.


#18
Fratello_2007

Fratello_2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,255
  • Înscris: 04.11.2007

Quote

Solaris e aproape mort. Ultima oara cand l-am instalat mi s-a parut o gluma proasta din partea Sun. Poate o merge mai bine pe SPARC dar pe x86 e de cel putin 2 ori mai lent decat linux. Presupun ca de asta vorbeam, da ai un sistem stabil si neconfuz dar faci compromisuri la capitolul performanta si support. Cat despre BSD, imi pare rau dar nu imi place. Din nou mi se pare relativ lent, iar suportul hardware e slab. Nu vreau sa astept 6 luni sa iasa cu un prapadit de driver si ala sa nu fie full featured. Din cate stiu eu Mac OSX e derivat BSD si a reusit sa ramana cat de cat performant numai pt faptul ca ruleaza pe un set limitat de hardware, ceea ce inseamna cost scazut de dezvoltare.
Total gresit.
Solaris nu e mort, poate te referi la OpenSolaris.
Dar si OpenSolaris are un fork se numeste OpenIndiana.
Vezi ca se fac progrese acolo.

Cat despre Solarisul comercial tin sa te anunt ca nu e lent, testat si probat.
Cat depre hardware, aici ai dreptate nu prea are suport pt. orice.
*BSD lent? Cred ca tu gresesti rau de tot.
NetBSD e folosit pe portabile si e mult mai sprinten decat orice GNU Linux.
Acelasi lucru pot spune si despre FreeBSD.
FreeBSD nu e foarte in urma fata de linux la capitolul hardware.
Ca nu are atat suport precum kernelul linux asta e adevarat, dar sa ne amintim de kernelul linux de acum 10 ani.

Quote

Ar fi trebuit sa vezi versiunile 2.4.x .
Stiu versiunile 2.4.x sunt de departe mult mai stabile.
Inca mai sunt folosite.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate