Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

Cat timp se tine la posta un colet international

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Cretuboy

Cretuboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 18.12.2006
Salut
Stie cineva cat timp se tine la Posta un colet international? si cat se plateste pe zi depozitarea?
imi cer scuze daca nu am postat unde trebuie dar nu am gasit unde sa postez
Multumesc

#2
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006
Vezi mai jos, desi eu nu am gasit nimic:
http://www.posta-romana.ro/
Din cate stiu eu, coletul se pastreaza 10 zile lucratoare. Insa daca stii la ce oficiu postal va sosi, poti sa o (le) rogi pe doamna (doamnele) de acolo sa ti-l pastreze pentru mai mult timp.

#3
Dida

Dida

    Passion for rings.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 25.07.2006
Plicurile cel putin (adica si cele cu protectie, mai mari)... o luna, asa mi s-a spus recent la posta vamala (fiind vorba de cele din afara UE, restul vin la posta ta nu la cea vamala).

Cauta pe site-ul lor nr. de telefon de la posta de care apartii si suna, e cel mai sigur asa sa afli. :)

#4
sonnik

sonnik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 17.06.2007

 Cretuboy, on 24th May 2011, 19:29, said:

Salut
Stie cineva cat timp se tine la Posta un colet international? si cat se plateste pe zi depozitarea?
imi cer scuze daca nu am postat unde trebuie dar nu am gasit unde sa postez
Multumesc
30 zile.

#5
horatziu

horatziu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,012
  • Înscris: 03.11.2006
Inviu topicul  cu aceeasi intrebare: cat se tine la posta vamala un colet international? Se plateste taxa de depozitare?

#6
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,739
  • Înscris: 23.11.2005
Daca este la posta vamala, adica este un colet din afara UE, se tine 30 de zila, fara nicio taxa, dupa care este trimis retur.
Daca este din UE, si vine la ghiseul normal, il tin cateva zile, o saptamina, ceva de genu.

#7
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Cat se tine la Posta Romana un colet din UE?

#8
H6D-100c

H6D-100c

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 27.01.2017
Daca soseste par-avion, maxim 3-4 zile dureaza de la trimitere pana ajunge avizul in cutia postala. De retinut la oficul postal se retine tot zece zile, dupa care se trimite inapoi.

#9
sukewtf

sukewtf

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 08.09.2016
Pe data de 10-04-2017 a fost trimis un colet din Ungaria iar pe 13-04-2017 acesta deja ajungea in Romania , mai exact in Bucuresti.Pe 14-04-2017 acesta era trimis in Pitesti unde locuiesc iar pe site-ul Posta Romana acesta spune ca a fost predat la Factor iar acum statusul acestuia arata ca este in progresare. Asta inseamna ca a ajuns? Eu nu sunt acasa si nu pot verificad aca aceea instiintare care vin prin posta despre colet.

#10
72788

72788

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 23.06.2014
Pai coletele internationale vin prin vama. Deci cand le ridici, le ridici de la vama.
Recent mi s-a spus ca se tin 2 luni inainte de a fi trimise inapoi.

#11
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Daca sunt din UE nu vin prin Vama, ci prin Posta.

La mine a venit intr-o saptamana, cum m-a informat expeditorul. A fost OK, pachetul in buna ordine. Mi-au perceput taxa 0,7 Lei pentru 3 zile suplimentare.
Acest site a aratat foarte precis locatia coletului de la expeditie pana la predare: https://www.17track.net/

Edited by Quantum, 23 April 2017 - 23:03.


#12
Jolee

Jolee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 29.05.2010
Orice trimitere externă se păstrează 10 zile calendaristice (nici măcar lucrătoare).

Am avut norocul să-mi ajungă ceva din China pe 14 aprilie (Vinerea Mare), cu ridicare pe 15, doar că plecasem în vacanţa de Paşti şi când m-am întors, coletul era deja pe drum înapoi. A fost returnat în data de 24 aprilie (luni). Doar trimiterile simple se ţin mai mult, conform angajatului de la poştă.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate