Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

vaci de lapte

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
geo_71

geo_71

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.05.2011
as dori sa cumpar si eu 10 vaci de lapte ,m-ati putea ajuta cu un sfat cam ce rasa de vaci ar fi mai rentabila atat ca si calitate cat si ca pret.multumesc

#2
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

 geo_71, on 16th May 2011, 22:49, said:

as dori sa cumpar si eu 10 vaci de lapte ,m-ati putea ajuta cu un sfat cam ce rasa de vaci ar fi mai rentabila atat ca si calitate cat si ca pret.multumesc
Ca si calitate ar fi rasa Holstein, sau Baltata Romaneasca. Ca si pret sunt cele mai scumpe dar merita, daca te pricepi sa le ingrijesti.

#3
c_mihai89

c_mihai89

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 05.04.2011

 geo_71, on 16th May 2011, 22:49, said:

as dori sa cumpar si eu 10 vaci de lapte ,m-ati putea ajuta cu un sfat cam ce rasa de vaci ar fi mai rentabila atat ca si calitate cat si ca pret.multumesc


Holsteinul e putin mai pretentios decat BR, dar are productia de lapte mai mare. Putem gasi mai multe avantaje si dezavantaje in functie de locatia ta, fonduri, hrana de care dispui. De exemplu la holstein daca nu ai o mulgatoare electrica e cam greu pentru ca au mameloanele( tzatzele) foarte mici, si e cam greu sa le mulgi manual, mai ales dupa fatare cand productia de lapte e cea mai ridicata....... Gandeste bine.
Depinde si ce vrei sa faci cu viteii, de exemplu la mine in localitate, pe piata diferenta dintre un vitel baltat si unul holstein la varsta de 6-8 saptamani e de 200-300 lei in favoare BR. Daca tii viteii pt abatorizare nu mai ai diferente de pret, totusi BR are spor mediu zilnic mai mare si ia mai bine in greutate.

Asadar daca dispui de fonduri maricele ia holstein, ai productia de lapte mult mai mare( in Romania recordul e de 63 kg/zi, aceasta cota a fost mentinuta o luna), daca nu, te axezi pe rasa traditionala si..........SPOR LA TREABA

#4
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Depinde foarte mult si de zona. Daca e zona de deal sau montana, Bruna sau Baltata Romaneasca (Simmental).

Eu unul am avut experienta in ferme, si cu Bruna, si cu Holsteinul. N-as recomanda Holsteinul. Dupa parerea mea, suma calitatilor este depasita binisor de suma defectelor...

#5
DJ37KLA

DJ37KLA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 24.05.2011

 horia66, on 19th May 2011, 23:56, said:

Depinde foarte mult si de zona. Daca e zona de deal sau montana, Bruna sau Baltata Romaneasca (Simmental).

Eu unul am avut experienta in ferme, si cu Bruna, si cu Holsteinul. N-as recomanda Holsteinul. Dupa parerea mea, suma calitatilor este depasita binisor de suma defectelor...

dl horia,
am vazut ca aveti o vasta experienta in zootehnie, mi-ati putea preciza ce rasa de vaca de lapte s-ar preta cel mai bine in zona mea si anume Campia Romana, judetul Dolj, zona Bechet- Corabia. M-ar interesa ce rasa se preteaza cel mai bn in conditiile in care vara temperaturile ajung si pana la 35-40 °C (la umbra), iarna fiind mai blanda fata de alte zone ale tarii temp ajungand la -10 -15 °C, si ce adaposturi ar fi ideale pentru asigurarea unor conditii optime.

va multumesc.

#6
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Ti-am trimis si PM.

pentru restul cititorilor, ar merge Chianina, Romagnola... dar de unde sa le iei ? Asa ca tot la Baltata Romaneasca ne intoarcem, ca are un randament de ingrasare la vitei mult mai bun decat restul (Holstein si Bruna)

#7
DJ37KLA

DJ37KLA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 24.05.2011

 horia66, on 26th May 2011, 18:20, said:

Ti-am trimis si PM.

pentru restul cititorilor, ar merge Chianina, Romagnola... dar de unde sa le iei ? Asa ca tot la Baltata Romaneasca ne intoarcem, ca are un randament de ingrasare la vitei mult mai bun decat restul (Holstein si Bruna)

la ingrasare am inteles ca are randamentul bun, dar ca productie de lapte, ce randament are?

#8
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Peste Bruna, dar sub Holstein. Cam 7.000-8.000 l per lactatie. Dar laptele e mai gras decat la Holstein.

#9
DJ37KLA

DJ37KLA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 24.05.2011

 horia66, on 1st June 2011, 00:43, said:

Peste Bruna, dar sub Holstein. Cam 7.000-8.000 l per lactatie. Dar laptele e mai gras decat la Holstein.


multumesc pentru raspunsuri...........stiti cumva de unde se pot achizitiona vaci de lapte Baltata Romaneasca?

#10
hunab

hunab

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 23.12.2011
Cauta Montbeliard....sau chiar si Prime Holstein...Acum depinde ce vrei sa faci, cati bani ai de investit....Succes!!

#11
ovidiunicolae

ovidiunicolae

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 08.04.2012
Buna  ziua ! Are idee cineva daca theranekron-ul merge folosit la bovinele gestante   ? l-a folosit cineva la vacile gestante ? Am un caz la o bruna cu papilomatza  ce urmeaza sa fete si sunt in dubiu daca sa il folosesc acum sau peste 2 luni  dupa fatare si eventual prima saptamana de alaptare . Va multumec !

#12
omulbunlatoate

omulbunlatoate

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 01.10.2016
Te salut geo_71!
Eu din cate stiu cea mai buna pentru lapte este vaca de rasa Holstein, aceasta produce cel mai mult lapte si totodata un lapte foarte gustos si bun.
Bineinteles este nevoie sa folosesti la ea si un aparat de muls vacile fiindca manual vei obosi sa o tot mulgi zilnic. Si eu am o ferma de 20 de vaci si procedez la fel.

Daca ai intrebari, te rog sa nu eziti sa ma intrebi aici sau prin pm si-ti voi raspunde in cel mai scurt timp posibil

Sanatate!

#13
UPH

UPH

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.02.2017
Salut.am o vaca care a fatat acun 2 luni(prima fatare) timp de 1 luna loam 18l pe zi dar acum nu vrea sa mi mai dea tot laptele iau in jur de 14l chinuiti (nu lasa vitelul sa suga). Ma intereseaza daca pateste ceva vaca si ce pot sa i fac? Multumesc!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate