Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Sunet Numark Mixtrack Pro

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
alinduplea

alinduplea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 24.11.2008
Salut! Am achizitionat consola din titlu, am ajuns acasa, despachetari, configurari, putina baiate de cap, dar pana la urma am reusit. Problema e ca sunetul scos de placa ei audio e cal slab, e sters, lesinat parca, nu are acel "atac" pe care il simt la placa mea de sunet de pe PC (Creative Audigy SE). Sa fie placa audio integrata mai slaba decat cea de pe PC? Folosesc un sistem 5.1 Genius, nu-i cine stie ce fidel sunetului, insa nu se compara sunetul venit din consola cu cel venit din PC. Nu ma refer neaparat la calitatea sunetului, dar dupa cum am zis, e si o lipsa de volum. Idei?

Edited by alinduplea, 15 May 2011 - 16:55.


#2
alinduplea

alinduplea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 24.11.2008
nicio idee?

#3
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008
Rezolvare simpla: Tu ai deja placa de sunet dar in programul pe care il folosesti (banuiesc ca Virtual DJ sau Traktor) nu ai setat ca iesirea sa se realizeze pe placa Creative Audigy SE, ci ai setat sa sunetul sa iasa prin placa de sunet integrata a lui Mixtrack Pro. Conecteaza iesirea (boxele) pe Audigy si seteaza din software ca vrei ca sunetul sa fie scos pe Audigy, NU Numark Mixtrack Pro. Astfel, vei avea sunetul analizat de o placa buna, nu de o placa slaba integrata in aparatul Numark. Totusi, ceea ce trebuie sa stii este ca poti oricum sa utilizezi in continuare consola DJ ! O vei putea folosi in software, atat ca nu vei folosi placa ei, ci placa ta.

Nu stiu cum de nu te-ai gandit ca poti folosi semnalul MIDI in continuare dar nu e nevoie sa folosesti si semnalul audio. Poti avea 4 placi de sunet conectate si tu iti setezi pe care vrei sa iasa sunetul din PC cum vrei, indiferent daca e o placa integrata sau nu, nu conteaza. Numark Mixtrack Pro va functiona in continuare ireprosabil.

#4
alinduplea

alinduplea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 24.11.2008
Respect! Doar ca nu stiu de ce esti atat de sigur ca nu m-am gandit sa folosesc placa de sunet din PC. Era evident ca pot face asta. Folosesc Traktor si sound setup-ul e foarte simplu. La VDJ  ma aflu in necunostinta de cauza (nu-l folosesc).

Singura problema este ca eu vreau sa folosesc placa audio integata in consola. :) ("ce fite si pe asta...vrea el numaidecat placa audio integrata in consola") - poate ca asta o sa zici), dar nu, o folosesc pentru preascultarea in casti, ca doar de aceea am luat varianta PRO. Corect? :)

Post Scriptum: Ma gandeam ca as putea pe undeva prin niste drivere (eu stiu, ASIO desi nu cred ca are functii de genul asta) sa dau un "bass redirection" or something else...

Edited by alinduplea, 02 June 2011 - 18:53.


#5
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008
Intru intr-un domeniu in care cunostintele mele nu-s testate dar uite: ai placa de sunet integrata pe placa de baza cu minim o iesire audio jack 3.5mm mama iar pe langa ea ai mai instalat o placa de sunet Creative Audigy SE, care are la randul ei iesire. Se pare ca avem 2 iesiri. Din software (gen Traktor sau VDJ) setezi iesirea de casti pe una, si iesirea de boxe pe cealalta pentru ca deja tu AI 2 placi de sunet. Singurele probleme apar la conectivitate si faptul ca ai un sistem 5.1, nu ceva mai simplu in conexiune. Daca tu consideri placa de sunet integrata pe placa de baza ca fiind slaba, atunci solutia e clara: iti vei cumpara inca o placa de sunet. Recomand Numark DJ i/O sau Native Instruments Audio 2 DJ. Sunt asemanatoare dar in acelasi timp diferite, una ti se va potrivi, cealalta ti se va parea inutila, depinde de mai multi factori, de la conectivitate la calitatea sunetului sau constructie. Sunt adepti.. si adepti, de-aia se compara impreuna. Le gasesti la sub 100 Euro fiecare.

Iti vor fi enorm de utile urmatoarele linkuri: 6-budget-dj-sound-cards si in special: sound cards for djs. Daca ai rabdare si doresti sa faci un hack, sigur poti scapa cu ce ai tu acum daca vei mixa mono, cum de altfel e setat pe aproape toate sisteme de sunet din cluburi. Gasesti acolo mai multe detalii.

Nu-ti pot da mai multe detalii ca nu ma pricep dar sper ca te-am ajutat. Succes

#6
alinduplea

alinduplea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 24.11.2008
Da, oarecum. Stiam lucrul asta, insa n-am vrut sa ma mai complic cu inca o placa de sunet externa plus ca bugetul era cam restrans si se ducea ceva mai sus cumparand mixtrack simplu + soundcard. Dar e vb de cat dai atata face :). M-am gandit totusi ca poate e o alternativa sa imbunatatesc cumva sunetul din mixtrack pro, care e ok totusi, insa cum am zis e o lipsa de volum, atat la bass care nu e asa de profund, cat si la master, e un pic mai "lesinat" sunetul. Pe viitor poate imi voi lua o alta placa de sunet, pentru ca sunt adeptul unui sunet de calitate.

Mersi oricum pentru ajutor!

#7
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008
Ce pot sa-ti zic, e ca placa de sunet actuala scoate cam la fel cu cele enumerate de mine, destui dB si are o rezolutie foarte ok. Cand stii ca ai echipament cat de cat bun si ceva nu merge, de obicei se fac investigatii. Iti sugerez sa schimbi sistemul audio, mergi la cineva daca vrei. Pur si simplu testeaza mai multe sisteme de sunet, in special unul 2.0 sau 2.1.

Mi se pare ca ai 2 iesiri din Pro. Schimba iesirea uzuala, s-ar putea ca una sa aiba probleme. Daca totul e ok dar nu ai volum, seteaza orice volum posibil la maxim sa vezi cat poti scoate maxim. Sa ai grija la fader de volum, gain si crossfader sa fie pe canalul activ, din boxe, din PC/Laptop, Traktor etc. Ba chiar poti mari intensitatea frecventelor cu EQ de pe Mixtrack Pro, le-ai puta muta la ora 13, 14 sa vezi ce se intampla. S-ar putea sa ai surprize asa ca merita incercat inainte de o eventuala achizitie. Bafta!

#8
adimarculescu

adimarculescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 24.12.2011
salut..am si eu o problema..am achizitionat recent un mixtrack pro...si as vrea sa il folosesc cu traktor pro 2...dar problema e ca nu aud in casti....ce as putea sa fac?multumesc

#9
alinduplea

alinduplea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 24.11.2008
Ai instalat asio 4 all? Daca da, asigura-te ca ai selectat CUE, iar knobul de pe channel-ul din mijloc e pe CUE, apoi da volum....

#10
DannY-L

DannY-L

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 16.10.2006
Alin, ai mai intampinat vreo problema, de orice fel, cu aceasta consola?

#11
alinduplea

alinduplea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 24.11.2008
Absolut nimic...am folosit-o mai mult acasa dar a mers si la vreo 5-6 party-uri...s-a comportat foarte bine impreuna cu Traktor de fiecare data. Am folosit-o si pe un set-up mai pro, sa zic asa.... Cu un mixer amplificat si un sistem RCF de club...(aprox 4000 W), totul a fost in regula.

#12
DannY-L

DannY-L

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 16.10.2006
Si de cand ti-ai luat-o ai invatat sa mixezi fara folosesti sync-ul? Sau ai mixat vreodata pe scule profi (mixer plus playere, fara laptop) ? Ma intereseaza cat de greu se poate face trecerea de la mixtrack pro la un setup profesional, daca ai idee.

#13
alinduplea

alinduplea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 24.11.2008
Da, am mixat...insa la inceput nu avea prea mult habar cum sta treaba pe echipament profesional, desi stiam sa mixez...dar unde mai scapau beaturile, nu dadeam sync, insa foloseam jog-wheel-urile si ma foloseam de raportul vizual din Traktor pentru a stii k sunt full-sync-ed....

Am renuntat sa mai folosesc orice alta chestie ajutatoare dupa ce am invatat cat de cat pe echipament profesional... trecerea, daca stapanesti bine anumite chestii nu e grea...putina practica...si in o saptamana maxim te obisnuiesti, plus ca nu se compara placerea de a pune beat pe beat pe echipament pro.

Acum, cand sunt acasa nu mai folosesc decat urechea pentru a mixa...cand vine vorba de beat-match...pentru restul, e clar ca ai nevoie de ajutorul din Traktor...(playlist...elapsed time...etc).

#14
DannY-L

DannY-L

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 16.10.2006
Azi imi comand si eu un Mixtrack Pro. Mersi frumos pt. raspunsuri.

#15
alinduplea

alinduplea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 24.11.2008
Cu multa placere!

#16
Skittel

Skittel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 29.01.2012

 alinduplea, on 24th January 2012, 19:37, said:

Da, am mixat...insa la inceput nu avea prea mult habar cum sta treaba pe echipament profesional, desi stiam sa mixez...dar unde mai scapau beaturile, nu dadeam sync, insa foloseam jog-wheel-urile si ma foloseam de raportul vizual din Traktor pentru a stii k sunt full-sync-ed....

Am renuntat sa mai folosesc orice alta chestie ajutatoare dupa ce am invatat cat de cat pe echipament profesional... trecerea, daca stapanesti bine anumite chestii nu e grea...putina practica...si in o saptamana maxim te obisnuiesti, plus ca nu se compara placerea de a pune beat pe beat pe echipament pro.

Acum, cand sunt acasa nu mai folosesc decat urechea pentru a mixa...cand vine vorba de beat-match...pentru restul, e clar ca ai nevoie de ajutorul din Traktor...(playlist...elapsed time...etc).

Salut !! Intentionez sa imi cumpar si eu o Consola Numark Mixtrack Pro in cel mai scurt timp posibil. Tin sa mentionez ca nu am cochetat pana acum cu controllere de DJ, playere sau altele... ci am minima experienta de pe programele pe calculator( Virtual DJ aproape perfect si Traktor binisor) si as vrea sa avansaz incet incet. Se merita intradevar sa o iau sau ar fii mai bine sa mai astept pana strang mai multi bani pentru ceva mai bun de atat? De exemplu tie cat de utila ti.a fost? Ai trecut deja la ceva mai bun ? ms

#17
SA-HE75

SA-HE75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 19.04.2006

 Skittel, on 28th January 2012, 22:19, said:

Salut !! Intentionez sa imi cumpar si eu o Consola Numark Mixtrack Pro in cel mai scurt timp posibil. Tin sa mentionez ca nu am cochetat pana acum cu controllere de DJ, playere sau altele... ci am minima experienta de pe programele pe calculator( Virtual DJ aproape perfect si Traktor binisor) si as vrea sa avansaz incet incet. Se merita intradevar sa o iau sau ar fii mai bine sa mai astept pana strang mai multi bani pentru ceva mai bun de atat? De exemplu tie cat de utila ti.a fost? Ai trecut deja la ceva mai bun ? ms

Am si eu aceasta consola de 3 saptamani si sunt f. multumit de ea. Folosesc Virtual DJ, deoarece cu Traktor nu am reusit sa ma inteleg.

Mai folosesc o placa de sunet externa pe USB la care am conectate castile pentru a auzi melodia in CUE. Ca placa de sunet principala, folosesc placa din PC.

Consola raspunde f. bine si rapid la comenzi, merg si scratch-uri daca incepi sa te prinzi cum sta treaba.

Nu este recomandabil sa folosesti placa de sunet din consola, e f. slaba.

#18
Skittel

Skittel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 29.01.2012

 SA-HE75, on 30th January 2012, 15:08, said:

Am si eu aceasta consola de 3 saptamani si sunt f. multumit de ea. Folosesc Virtual DJ, deoarece cu Traktor nu am reusit sa ma inteleg.

Mai folosesc o placa de sunet externa pe USB la care am conectate castile pentru a auzi melodia in CUE. Ca placa de sunet principala, folosesc placa din PC.

Consola raspunde f. bine si rapid la comenzi, merg si scratch-uri daca incepi sa te prinzi cum sta treaba.

Nu este recomandabil sa folosesti placa de sunet din consola, e f. slaba.


Aaha . Ms mult ptr informatii.. Dar inca o nelamurire am, tu ai Mixtrack PRO nu ? Am inteles ca nu mai e nevoie de placa externa la pro ... si,daca zici ca are o calitate slaba sunetul fara placa externa, cam cat de slab poate sa fie ? adica pe mn nu ma intereseaza sa o iau undeva in disco unde sa se auda muzica excelent, ci doar sa exersez pe ea acasa.. si eventual la partyuri daca incep sa ma descurc pe ea :D.


Si, cam ce la ce pret ti.ai luat placa de sunet externa ?

MS !

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate