Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Calificare pentru service IT

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
botaflorentin

botaflorentin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 31.07.2007
Salut,

Stiti cumva daca este necesara o calificare speciala pentru a putea asigura service la calculatoare?
In principiu vreau sa fac o societate/ intreprindere individuala cu activitate principala comercializarea
de electronice/calculatoare si ca activitate secundara servicii de service.

Este suficienta diploma de la facultatea de Informatica? eventual master.

Initial nu vroiam sa intreb, dar daca tot postez, poate cineva stie ceva:
Pentru a putea licentia firma pentru montare sisteme de supraveghere
este necesar un curs special si o diploma. Ceva de genul: ARTS
Problema e ca asta e in bucuresti. Eu sunt in Sibiu, eventual pot si in Bistrita.
Stiti alta firma/organizatie care sa poata elibera astfel de diplome mai aproape de mine?

#2
Whiteboy2010

Whiteboy2010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 685
  • Înscris: 27.05.2010
Pentru a presta service de calculatoare, e necesar sa urmati un curs de tehnicieni echipamente de calcul si retele, in urma caruia veti dobandi un certificat de competente profesionale, pentru a se face incadrarea corespunzatoare in nomenclatorul meseriilor la ITM-chiar daca nu va angajati, si prestati service ca PFA sau aveti atelier propriu.

#3
botaflorentin

botaflorentin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 31.07.2007

View PostWhiteboy2010, on 11th May 2011, 01:25, said:

Pentru a presta service de calculatoare, e necesar sa urmati un curs de tehnicieni echipamente de calcul si retele, in urma caruia veti dobandi un certificat de competente profesionale, pentru a se face incadrarea corespunzatoare in nomenclatorul meseriilor la ITM-chiar daca nu va angajati, si prestati service ca PFA sau aveti atelier propriu.

Multumesc pentru raspuns. Am cautat pe web, dar am gasit doar locuri de munca.
Ma puteti ajuta cu un link privind unde se poate face acest curs?

#4
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,224
  • Înscris: 05.01.2006
Nu este neaparat sa faci un curs. Daca ai cunostinte/deprinderi in aceasta ocupatie poti sa faci doar o evaluare de standarde ocupationale ce va duce la acelasi certificat de competente. Nu stiu in zona ta daca exista asa ceva dar fa o cautare mai adanca pe cnfpa.ro

Bafta!

#5
botaflorentin

botaflorentin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 31.07.2007

View PostRavy, on 11th May 2011, 01:54, said:

Nu este neaparat sa faci un curs. Daca ai cunostinte/deprinderi in aceasta ocupatie poti sa faci doar o evaluare de standarde ocupationale ce va duce la acelasi certificat de competente. Nu stiu in zona ta daca exista asa ceva dar fa o cautare mai adanca pe cnfpa.ro

Bafta!

Multumesc  :)

#6
alina1982

alina1982

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.10.2011
buna ziua. va rog frumos sa imi raspundeti dc stiti, trebuie sa ma angajez ca tehnician echipamente de calcul si retele, cu cod COR - 312203 si nu gasesc nici un curs. imi puteti recomanda ?multumesc

#7
Lucy20Stryker

Lucy20Stryker

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 03.04.2008
Ce curs as putea sa urmez pentru a putea lucra cu case de marcat fiscale ? Vreau sa invat sa programez si sa fac operatiuni de service pentru majoritatea tipurilor caselor de marcat (Datecs,Activa,Ingenico,Microsif,etc.). In special as fi interesat sa invat mai multe despre casele de marcat Datecs cu care am inceput sa lucrez de curand.
Ma poate ajuta cineva cu un raspuns ?

#8
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Nu stiu cursuri insa producatorii caselor ofera documentatie si e suficient.

#9
Lucy20Stryker

Lucy20Stryker

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 03.04.2008

View Postneagu_laurentiu, on 29th October 2011, 12:55, said:

Nu stiu cursuri insa producatorii caselor ofera documentatie si e suficient.

pentru programare sa zicem ca ar fi dar pentru partea de service ?

#10
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Importatorii au contracte de exclusivitate cu producatorul fiindca au si vanzari si ma tem ca-i complicat sa intri in poveste de unul sigur.

#11
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,033
  • Înscris: 24.02.2006

View PostLucy20Stryker, on 29th October 2011, 11:54, said:

Ce curs as putea sa urmez pentru a putea lucra cu case de marcat fiscale ? Vreau sa invat sa programez si sa fac operatiuni de service pentru majoritatea tipurilor caselor de marcat (Datecs,Activa,Ingenico,Microsif,etc.). In special as fi interesat sa invat mai multe despre casele de marcat Datecs cu care am inceput sa lucrez de curand.
Ma poate ajuta cineva cu un raspuns ?
cauta normele metodologice pentru oug 28/1999, acolo e reglementata partea de autorizare pentru service si distribuitori

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate