Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

Pat cu Somiera

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
request

request

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 779
  • Înscris: 18.01.2006
Salut,

Nu stiu daca titlul din subiect este cel mai inspirat sau chiar asa se numesc paturile.
Am cautat pe aci pe forum despre pat cu somierara asa am inteles ca se numeste mecanismul asta. Unde gasesc prin Bucuresti asa ceva ??

Am cautat si pe google dar aici in Romania am gasit doar separat somiera fata de pat.

Am sa atasez un filmulet despre ce paturi vreau eu ca sa fiu sigur ca intelegeti ce caut ..

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/45pR06x0Jnw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008
Am vazut acu' 2 saptamani intr-o reclama la Selgros. Mi-a atras atentia doar pentru c-am vazut modele cu somiera si fara, doar ca nu stiam ce inseamna aia si de aici am retinut.

Edited by Lipsum, 08 May 2011 - 21:42.


#3
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
In filmulet apar paturi cu somiera rabatabila si cadru lada, care au si picioare sau soclu pt. a fi elegante, dar si margini rotunde, ergonomice.
Doar somiera, nu inseamna decat ca salteaua are un suport special, in general cu un cadru metalic si nervuri transversale din lemn.
Din film reiese insa ca te intereseaza sa fie si rabatabila, cu un sistem si un mecanism suplimentar.
Este intradevar o versiune mai full, care nu este foarte comuna pe la noi.
Somiera rabatabila gasesti usor, in combinatie cu picioare sau soclu ceva mai rar, iar cu toate astea si de asemenea si cu margini rotunjite - chiar nu este comun in RO.

Eu sunt designer si proiectez mobila la comanda.
Daca te intereseaza, pot sa fac si astfel de paturi, la o fabrica de mobila care-mi pune in opera proiectele.

Edited by loock, 08 May 2011 - 21:54.


#4
mihaiSDLC

mihaiSDLC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 421
  • Înscris: 01.07.2008
Somiera este partea de pat care sustine salteaua. Un pat este format practic dintr-un cadru si o somiera. Cam asa sunt 99% din paturile de la MOBEXPERT. Asta e un model de somiera pe care l-am gasit pe google: somiera. Presupun ca pe site-ul de unde provine imaginea gasesti mai multe detalii si modele. Daca nu, la Mobexpert gasesti sigur. Iti recomand modelul din imagine, nu cel care este practic construit in structura patului, si nu are picioare proprii. E mai practica o somiera separata; poti sa o schimbi in functie de saltea, sau daca se rupe, fara sa schimbi tot patul.

#5
request

request

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 779
  • Înscris: 18.01.2006

 loock, on 8th May 2011, 22:47, said:

In filmulet apar paturi cu somiera rabatabila si cadru lada, care au si picioare sau soclu pt. a fi elegante, dar si margini rotunde, ergonomice.
Doar somiera, nu inseamna decat ca salteaua are un suport special, in general cu un cadru metalic si nervuri transversale din lemn.
Din film reiese insa ca te intereseaza sa fie si rabatabila, cu un sistem si un mecanism suplimentar.
Este intradevar o versiune mai full, care nu este foarte comuna pe la noi.
Somiera rabatabila gasesti usor, in combinatie cu picioare sau soclu ceva mai rar, iar cu toate astea si de asemenea si cu margini rotunjite - chiar nu este comun in RO.

Eu sunt designer si proiectez mobila la comanda.
Daca te intereseaza, pot sa fac si astfel de paturi, la o fabrica de mobila care-mi pune in opera proiectele.

Sigur ca ma intereseaza, deaceea si intreb daca e ceva asemanator pe la noi.

Ce imi place mult la un asemenea pat:

- e usor
- mult spatiu sub somiera / saltea unde se pot depozita diverse (pilota, perne, haine ... etc )
- patul este demontabil  ( vezi link  [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rMjE1r-l3l4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]    )  montabil foate usor zic eu.
- nu are picioare somiera (partea care se ridica  si se coboara )

Am gasit si aici pe unele siteuri somiere, dar sunt separate, si trebuie adaugate la un pat, sau cel putin asa am priceput.

Cel mai mult ii plac sotiei, daca nu gasesc pe aici trebuie sa ii comand unu din afara tarii de unde sunt fimuletele, si nu vreau sa platesc si transportul.

Unul pe comanda cam la ce pret aproximativ ar duce ???

 mihaiSDLC, on 8th May 2011, 22:56, said:

Somiera este partea de pat care sustine salteaua. Un pat este format practic dintr-un cadru si o somiera. Cam asa sunt 99% din paturile de la MOBEXPERT. Asta e un model de somiera pe care l-am gasit pe google: somiera. Presupun ca pe site-ul de unde provine imaginea gasesti mai multe detalii si modele. Daca nu, la Mobexpert gasesti sigur. Iti recomand modelul din imagine, nu cel care este practic construit in structura patului, si nu are picioare proprii. E mai practica o somiera separata; poti sa o schimbi in functie de saltea, sau daca se rupe, fara sa schimbi tot patul.

Am dat de poza din link cu google, nu e ceea ce caut. Nu imi place modelul ala de somiera. Nu vreau somiera separata.

O sa ma duc pe la Magazinul indicat de tine, sa vad ce au si daca imi place, in site nu ai prea ce sa vezi.

Edited by request, 08 May 2011 - 22:20.


#6
mariusneh

mariusneh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 28.06.2007

 request, on 8th May 2011, 23:15, said:

Sigur ca ma intereseaza, deaceea si intreb daca e ceva asemanator pe la noi.
Ce imi place mult la un asemenea pat:
- e usor
- mult spatiu sub somiera / saltea unde se pot depozita diverse (pilota, perne, haine ... etc )
- patul este demontabil  ( vezi link  [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rMjE1r-l3l4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]    )  montabil foate usor zic eu.
- nu are picioare somiera (partea care se ridica  si se coboara )

Pat. Mai au câteva modele asemănătoare. Fraierii nu au pus și o poză cu el rabatat. Unde găsești textul 'prevăzut cu ladă' despre acel mecanism din atașate este vorba.

Attached Files



#7
fanutsa

fanutsa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 28.01.2006
Eu mi-am facut la Unican un astfel de pat, pe comanda. Poti incerca si la ei.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate