Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Despre prize, intrerupatoare si cabluri

- - - - -
  • Please log in to reply
883 replies to this topic

#703
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
E o glumă jucăria aceea.
Pentru o lungime asa de mare ar fi de preferat 3x4. Dacă ai invertor de sudura cu pfc e suficient de 3x2,5.

#704
MatusaTamara

MatusaTamara

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 09.01.2016

 swtm, on 29 martie 2017 - 22:08, said:

E o glumă jucăria aceea.
Pentru o lungime asa de mare ar fi de preferat 3x4. Dacă ai invertor de sudura cu pfc e suficient de 3x2,5.

Aparatul care il am este acesta:
http://www.emag.ro/a...9/pd/DN4TT2BBM/

Edited by MatusaTamara, 29 March 2017 - 22:11.


#705
ProfiBv

ProfiBv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 15.10.2009
Eu zic sa cumperi cablul 3x2,5 , stecher cu pamantare si  o priza aparenta pe care o prinzi pe o placa de plexic mai mare...iesi mai ieftin .Nu se recomanda sa ai cablu pe tambur  cand ai consumatori asa mari .

#706
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Stecherul ceramic e cel mai prost.
La cea mai mica tranta se face cioburi.
Unul cauciucat e mai de nadejde.

Oricum, nu as da atatia bani pe o rola prelungitoare nici sa ploua cu euro.
Chiar nu am doua maini stangi.

#707
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
De acord cu Jurasikul si ceilalti participanti. Cordon zdravan romanesc 3x2.5, prize aparente cu capac Gewiss (eu am pus doua spate in spate) si stecher de calitate (Gewiss, Schneider etc.), nu neaparat ceramic, fac astia niste plasticuri de rezista si la brener.

Edited by Razvan_N, 29 March 2017 - 22:13.


#708
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Transformator de sudura.
3x4, altfel riști să nu mai amorsezi.

#709
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006

 ericmario, on 29 martie 2017 - 22:09, said:

Stecherul ceramic e cel mai prost.
Unul cauciucat e mai de nadejde.
Bine , mah ! Unul ceramic cauciucat Posted Image . Daca vrei sa iti iei la bataie vecini cu prelungitorul are si masa ( greutate )  , are si protectie .

#710
fmm_d

fmm_d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 28.03.2017
Eu nu am vazut stecher ceramic de firma.

#711
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 JurasikMan, on 29 martie 2017 - 22:18, said:

Bine , mah ! Unul ceramic cauciucat Posted Image . Daca vrei sa iti iei la bataie vecini cu prelungitorul are si masa ( greutate )  , are si protectie .
Poti sa tragi un prezervativ peste el. Sa vezi atunci protectie! Posted Image

#712
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Eu am zis sa-i bati...da' daca tu vrei sa-i f*** ....merge si asa . Posted Image

Edited by JurasikMan, 29 March 2017 - 22:28.


#713
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Ceramica se foloseste doar in electrotehnica de foarte mare putere si tensiune.

La prize si stechere numai turcismele si chinezismele au ceramica, care e o porcarie casanta, si o cretinitate.

Firul se alege dimensionat corespunzator, 4A / mm2 de sectiune daca vrei sa nu se incalzeasca, sa nu devina consumator in serie care scade si tensunea la consumatorul principal.
4A / mm2 e o recomandare conservatoare.
Pt. perioade scurte si cabluri scurte, poti sa incarci si mai multi A pe cablu, insa e bine sa pastrezi acea valoare ca reper si referinta.

Ia cablu de minim 3 x 2,5mm2, care tine 10A lejer pe o lungime de 5m si relativ OK si pe 10 - 25m.
Daca ai consum constant mai mare de 10A @ 230V, nu doar varfuri de consum scurte de cateva secunde, ci minute etc., atunci e bine sa iei cablu si mai gros, de 3 x 4mm2, etc., conform consumului.

Bobina trebuie desfasurata pt ca se face inductie.
Si la cea din plastic se face inductie si trebuie evitat.
Cea metalica se incalzeste in inductie.

La consumatori de putere mai mare se folosesc fie prize industriale si alimentare la 400V trifazic, fie se leaga cablurile direct fara priza, sertizate cu papuci si surub sau stranse cu patentul si lipite cu aliaj fludor care limiteaza oxidarea.
Rigletele nu sunt bune pt consumatori de putere, au diferenta de electronegativitate si se oxideaza electrochimic, contactul devine punctiform - scade rezistenta si intra in scurt si topesc firele.

Edited by loock, 29 March 2017 - 23:15.


#714
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,052
  • Înscris: 23.09.2005
Totusi, ai zis ca e pentru treburi in gospodarie. Chiar ai nevoie de 50 de metri? E gospodarie, sau moșie? Posted Image

Stai sa vezi distractie cand se rigidizeaza cablul, si se face bucle, valuri, ca iti dai seama ca la pretul asta cablul n-o fi ceva gama de lux... ce "dumnezãi" o sa bagi cand o sa-l aduni pe rola, rola care probabil va crapa si ea pana atunci... mai ales iarna, pe frig, o sa te distrezi de minune...

Eh, dar hai, ca fiind subtirel, poate totusi n-o sa-ti faca asta mari probleme.

 ericmario, on 29 martie 2017 - 22:01, said:

Cumperi cablu 3x2.5 mm, 50m, un stecher si o priza, si iesi la 20% din pretul prelungitorului ala.
Ca doar nu folosesti betoniera/aparatul de sudura zilnic, toata viata.

Chiar atat de ieftin nu iese, nici cablul gol nu mai e un chilipir. O sa iasa aproape tot pe-acolo cat da pe rola asta, insa macar stie o treaba, ala va fi mai bun.

Iaca aci. 2,5 mm, (e drept, doar 40m) dar e si mai ieftin:

http://www.atelierul...40-p-19309.html


E drept, scrie "pentru utilizare interioara", dar sa stii ca nici ce ai ales tu nu are protectie la umezeala, am vazut ca e IP20.

Eu (daca n-as avea neaparat nevoie de 50 m) as alege asa ceva:

Tambur din metal, zincat in foc, suport antisoc, stabil, zincat, frana de blocare, maner cu forma ergonomica, cu comutator de protectie termica VDE cu functie automata, dotat cu 3 prize impamantate cu capac de protectie rabatabil si cu simbolul ciocanului.
Maner rotativ pentru bobinat.
Cablu in culoare galbena de siguranta.
Utilizare: santier, industrie mica.
Date tehnice: 250 V - 16 A.

Material Cablu  Cauciuc
Diametru fir  2.5 mm
Dimensiuni :
Lungime cablu 33m.

Pret (TVA inclus) : 217,98 Lei

http://www.atelierul...33-p-19364.html




Dedeman, Practiker, etc, nu au cele mai ieftine produse in domeniul electric, si nici pe departe nu-s cele mai de calitate. Mai bine iei ceva mai de calitate de la depozite de materiale electrice, sau magazine de profil.

Edited by Phobos, 29 March 2017 - 23:58.


#715
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Transformatorul de sudare e de 8kva. Vedeți în link. Poate nu merge la maxim cu el, dar un 5kva tot consuma.

#716
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 Phobos, on 29 martie 2017 - 23:32, said:

E drept, scrie "pentru utilizare interioara", dar sa stii ca nici ce ai ales tu nu are protectie la umezeala, am vazut ca e IP20.

Eu nu am pus nici un link, nu am recomandat un produs anume.

#717
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Am citit mai sus despre incalzirea cablului daca nu e derulat. Este adevarat, asa pateam la serviciu cand foloseam un calorifer electric cu ulei. Daca nu era desfacut cablul de pe tambur, sarea siguranta automata aflata in centru.

#718
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
În general un tambur de cablu are puterea maximă susținută cam la 40% dacă nu e desfășurat. În general ar trebui să fie menționate ambele puteri, în varianta desfășurată sau nu.

#719
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,052
  • Înscris: 23.09.2005

 ericmario, on 30 martie 2017 - 06:30, said:

Eu nu am pus nici un link, nu am recomandat un produs anume.

Asa este, pentru tine am scris doar asta:

 Phobos, on 29 martie 2017 - 23:32, said:

Chiar atat de ieftin nu iese, nici cablul gol nu mai e un chilipir. O sa iasa aproape tot pe-acolo cat da pe rola asta, insa macar stie o treaba, ala va fi mai bun.

restul era pentru initiator.

Fiind tarziu, n-am mai bagat de seama si am presupus ca se intelege. Scuze.

#720
kreeper

kreeper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 17.10.2008

 MatusaTamara, on 29 martie 2017 - 21:38, said:

Doresc sa cumpar un prelungitor pentru treburile din gospodarie (flex, betoniera, aparat de sudura)

Ce parere aveti de acesta, ar putea fata de ex sa sudez cu el sau sa-l folosesc la betoniera?

http://www.emag.ro/d...0/pd/DFLGLBBBM/

Daca e derulat tot si sudezi cu el in puncte, adica tii mai putin de 2-3 secunde apoi faci pauza de 15 secunde merge.
gandeste-te ca in momentul cand incepi sudura el incepe sa se incalzeasca, daca tii mai mult si nu faci pauza il topesti.

Ai 2 factori nefavorabili sudurii: grosimea de doar 1.5mm si lungimea de 50M
Curentul pe care il poate tranporta un cablu exemple:
1.5mm si 1 metru = 1500 W continuu fara sa se incalzeasca
1.5mm si 10 metru = 1400 W continuu fara sa se incalzeasca
1.5mm si 50 metru = 1000 W continuu fara sa se incalzeasca
la sudura poti trage intre 2500W si 3500W, intelegi cam cat de repede se va incalzi?

2.5mm si 1 metru = 4000 W continuu fara sa se incalzeasca
2.5mm si 10 metru = 3700 W continuu fara sa se incalzeasca
2.5mm si 50 metru = 3100 W continuu fara sa se incalzeasca

Sunt doar exemple mai sus, dar foarte aproape de realitate, diferenta intre 1mm patrat si 2mm patrati e de 4 ori !

Edited by kreeper, 30 March 2017 - 12:42.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate