Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Cum iti porti bebelusul prin oras?- dar acasa?

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

Poll: Cum purtati prin oras bebelusului? (24 member(s) have cast votes)

Ce modalitate de a purta bebelusul in perioada 0-6 luni folositi cand iesiti prin oras?

  1. marsupiul clasic (6 votes [15.38%])

    Percentage of vote: 15.38%

  2. sling-ul (5 votes [12.82%])

    Percentage of vote: 12.82%

  3. wrap-ul (4 votes [10.26%])

    Percentage of vote: 10.26%

  4. il tin in brate (4 votes [10.26%])

    Percentage of vote: 10.26%

  5. in scaunul de masina (7 votes [17.95%])

    Percentage of vote: 17.95%

  6. in landou (9 votes [23.08%])

    Percentage of vote: 23.08%

  7. alte metode (4 votes [10.26%])

    Percentage of vote: 10.26%

Vote Guests cannot vote

#19
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
Nu știu ce fel de marsupiu ai avut, eu îl puneam singură, îl desfăceam singură, iar cataramele erau pe laterale, nu în spate.

#20
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006
Io nu imi aduc aminte sa fi plimbat prea mult copilul prin oras. Prin parc da, zilnic, in landou. In vizite in scaun de masina plus landou pliat in portbagaj. Am avut si rucsac de spate pentru mers pe munte, dar l-am folosit o singura data.

#21
dramida

dramida

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 05.03.2006
Traim vremuri in care produsele naturale devin din ce in ce mai apreciate.
Dupa o lunga perioada in care se credea este bine sa atingi cat mai putin bebelusul pentru a nu-i transmite diverse boli, s-a dovedit ca atingerea joaca un rol foarte important in stimularea dezvoltarii copilului.
Purtatul bebelusului aproape de trup este o redescoperire a unei placeri instinctuale atat pentru mama cat si pentru bebel.

Edited by dramida, 03 May 2011 - 21:29.


#22
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006
Stiu ca raspund tarziu, dar, din punctul meu de vedere, batutul monezii pe "iti lasa mainile libere" in cazul wrapului sau slingului nu se verifica decat, poate, in cazul proaspetelor mame slabute.

In cazul celor grasute sau chiar mai mult, nu mai vad niciun avantaj al mainilor libere.

Eu, personal, am sustinut port-bebe-ul clasic cu mainile. Aveam impresia ca, fara sustinerea mainilor mele, capul i se balangane aiurea, inainte si inapoi, poc, poc, poc, poc. Asa ca... fix tranta.

Acum a aparut si Manduca.

#23
userpedia

userpedia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 20.02.2012

View Postdramida, on 3rd May 2011, 22:28, said:

Traim vremuri in care produsele naturale devin din ce in ce mai apreciate.
Dupa o lunga perioada in care se credea este bine sa atingi cat mai putin bebelusul pentru a nu-i transmite diverse boli, s-a dovedit ca atingerea joaca un rol foarte important in stimularea dezvoltarii copilului.
Purtatul bebelusului aproape de trup este o redescoperire a unei placeri instinctuale atat pentru mama cat si pentru bebel.
Perfect de acord. Marsupiul clasic ma duce cu gandul la rudele noastre apropiate maimutele (sper sa nu jignesc pe nimeni), chiar daca marsupiul ca si concept in sine vine de la topaitorii australieni. Totusi eu am votat si pentru landou pentru ca mi se pare foarte util.

Edited by adadoi, 10 May 2012 - 07:04.


#24
simonuca

simonuca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 23.04.2013
Am incercat si eu wrap elastic. Bebelusul meu s-a nascut cu 4 kg si foarte musculos; isi tinea capul foarte bine chiar de la o luna.
Se leaga foarte usor, greutatea se distribuie bine si nu apar dureri de spate etc.
Asta e tot ce pot sa spun de bine despre wrap. Restul sunt povesti.
Mainile libere: da, libere sa le tii in jos, libere sa tii o plasa sau ceva. Dar daca mi-am uitat o caciulita in sertarul de sus al sifonierului si m-am intins sa o iau, s-a dezechilibrat toata povestea si bebelusul a devenit plangacios.
Spatele o sta curbat, piciorusele broscuta....da...nu am nimic de comentat, dar bebelusului meu nu ii placea sa stea nemiscat acolo. Chiar daca l-am legat ca la carte, mai mult de cateva minute nu prea putea suporta. Si nu din cauza spatelui cat din cauza pozitiei nemiscat. Cand copilul sta in brate se misca cum ii place; legat acolo nu prea reuseste si se poate agita(cel putin asa facea al meu).
In afara de astea: vara, se supraincalzeste din cauza ca sta lipit pe corpul mamei, iar pe spate are 3 straturi de material. Iarna...la fel de aiurea...partea cu burtica este mai incalzita; partea cu spatele mai rece. Cu hainute subtiri simte rece la spate, cu hainute groase deja este in camasa de forta.
Eu am achizitionat wrapul cu multa incantare, dar spun foarte sincer ca nu recomand.
Nu imi pare rau de banii dati si nu fac antireclama; este doar parerea mea personala.
Am trecut la carut si sunt foarte fericita. Bebelusul doarme ca in pat; il pot lasa cu piciorusele goale sa il priveasca soarele etc.
Sinceri sa fim, chiar oameni mari, desi ne plac imbratisarile, daca s-ar prelungi nonstop ar deveni chiar enervante. Avem nevoie si de apropiere, dar si de libertate de miscare.
Cu carutul la cumparaturi este chiar ok. Bebelusul fiind mic nu sare, nu se agita decat daca ii este foame, caz in care tragem pe dreapta si alimentam. In rest, opresc carutul langa raftul care ma intereseaza si stau si ma uit pana ma satur la ce ma intereseaza.
Aaa...sa nu mai zicem de cazul in care am dori sa cumparam un banal tricou. Ce fac cu bebelusul daca e in wrap? Ii iau invoire de la servici taticului sau pun bebelusul in bratele vanzatorului? Eu una am testat si m-am lamurit exact care e treaba. O sa treaca repede moda asta cu wrapuri/manduci si marsupii.

Bebelusul are nevoie de mama, ce e drept. Chiar si in natura, toti puii dorm langa mamele lor. Sa ne gandim la puii de gaina(cred ca am vazut toti). Purcelusii, mielutii etc....(fiecare ce a vazut).
Dar asta nu inseamna ca puiul de gaina sta numai pe spatele mamei sub aripa...Ziua sta, se uita, ciuguleste, misca, are propria vointa...descopera lumea.
Asa si bebelusul. Eu imi culc copilul langa mine(chiar daca multi sunt impotriva acestui lucru). Ziua stau si cu el in brate, dar il las si jos; ne jucam in pat. are nevoie sa dea din manute, sa ridice piciorusele, sa incerce sa se intoarca... Tintuit in wrap nu stiu cum se poate dezvolta armonios. Am auzit si de unele mamici care isi poarta bebelusul nonstop, il ia si la toaleta. Fara suparare, dar mi se pare exagerat.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate