Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Povesti pentru copii

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
red-rose

red-rose

    calzado, oro y chocolate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,567
  • Înscris: 05.02.2010
Unde-as putea gasi povesti, nu foarte lungi, scrise cu litere de tipar (litere mari) pe net. Stiu ca se gasesc de cumparat, dar aici nu gasesc in limba romana si-as vrea sa invete sa citeasca/scrie in romana, mai ales ca ortografia e diferita

Multumesc

#2
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
vrei să fie și cu poze? că poți descărca de pe scribd sau scritube povești și să le transformi tu din caractere mici in majuscule, să le schimbi fontul, culoarea, marimea etc.

#3
red-rose

red-rose

    calzado, oro y chocolate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,567
  • Înscris: 05.02.2010

 adadoi, on 28th April 2011, 15:54, said:

vrei să fie și cu poze? că poți descărca de pe scribd sau scritube povești și să le transformi tu din caractere mici in majuscule, să le schimbi fontul, culoarea, marimea etc.

mi-e indiferent cum sunt, ca mai am putin si le scriu eu de mana cu litere mari. a invatat sa citeasca, dar literele mici, nu le-au invatat inca, doar pe unele si are cateva carti, da-s in spaniola si ma tot streseaza cu alea. si m-am gandit ca-i momentul ideal sa-si intipareasca-n minte cum se scrie corect romaneste. ( de exemplu astia nu folosesc cratima : trezeste-ma -> despiertame, se scriu legate) si cum la scoala vreau s-o aduc in Romania, ca aici cultura generala =0, n-as vrea sa fie picata din plop.
astfel, m-am gandit sa-i caut pe net povesti si le pun la ea pe calculator si are de lucru, pe langa ca invata ceva constructiv, am si eu timp sa-mi vad de ale mele

#4
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
n-ai nici o șansă acuma cu cratimele alea. Trebuie să citească mult, să scrie mult și să le vadă/folosească des ca să îi fie la îndemână, așa că nu te stresa. Mai bine îi cumperi cd-uri de aici cu "hai sa facem propoziții" etc, din revistele pentru copii, o să-i placă mai mult că-s interactive.
Te-ai uitat pe scribd si scritube?
S-ar putea să găsești și pe clopotel.ro ceva.

Edited by adadoi, 28 April 2011 - 15:15.


#5
red-rose

red-rose

    calzado, oro y chocolate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,567
  • Înscris: 05.02.2010

 adadoi, on 28th April 2011, 16:10, said:

n-ai nici o șansă acuma cu cratimele alea. Trebuie să citească mult, să scrie mult și să le vadă/folosească des ca să îi fie la îndemână, așa că nu te stresa. Mai bine îi cumperi cd-uri de aici cu "hai sa facem propoziții" etc, din revistele pentru copii, o să-i placă mai mult că-s interactive.
Te-ai uitat pe scribd si scritube?
S-ar puta să găsești și pe clopotel.ro ceva.
nu prea i-as pune la cautat pe ai batrani, ca cine stie cu ce ma surprind.

o sa caut pe site-urile alea, iti multumesc frumos

scribd.ro nu mi-l poate deschide, zice ca nu-i disponibil

Edited by red-rose, 28 April 2011 - 15:20.


#6
lorelei20

lorelei20

    matza rasfatata

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,395
  • Înscris: 23.03.2011
inca nu stie deloc literele mici? ai putea incerca ceva carticica cu literele vizibile(mari) care sa aiba un font in care literele mari sa semene cu cele mici.

SAU chestie care o poti face, iei povestile de pe net in pdf sau cum vrei, dai copy paste in Word si selectezi textul. dai shift+f3(uneori necesita cateva apasari) si face tot textul cu majuscule. apoi reglezi dimensiunile, etc.

asta voiai nu?

#7
red-rose

red-rose

    calzado, oro y chocolate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,567
  • Înscris: 05.02.2010

 lorelei20, on 3rd May 2011, 13:20, said:

inca nu stie deloc literele mici? ai putea incerca ceva carticica cu literele vizibile(mari) care sa aiba un font in care literele mari sa semene cu cele mici.

SAU chestie care o poti face, iei povestile de pe net in pdf sau cum vrei, dai copy paste in Word si selectezi textul. dai shift+f3(uneori necesita cateva apasari) si face tot textul cu majuscule. apoi reglezi dimensiunile, etc.

asta voiai nu?

m-a rezolvat cineva cu 3 carticele, fiecare dintre ele cu cate 3 povesti. deocamdata avem pace o vreme
de unde sa stie literele mici, ca astia fac literele mari, acuma-s la despartirea pe silabe ( in grupa mijlocie), sistemul solar (am facut chiar si referat, cu desene etc), habitatul animalelor si salvarea planetei(cu care m-a adus la disperare)

#8
lorelei20

lorelei20

    matza rasfatata

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,395
  • Înscris: 23.03.2011

 red-rose, on 3rd May 2011, 15:01, said:

m-a rezolvat cineva cu 3 carticele, fiecare dintre ele cu cate 3 povesti. deocamdata avem pace o vreme
de unde sa stie literele mici, ca astia fac literele mari, acuma-s la despartirea pe silabe ( in grupa mijlocie), sistemul solar (am facut chiar si referat, cu desene etc), habitatul animalelor si salvarea planetei(cu care m-a adus la disperare)

nu stiam exact varsta piticei tale. sa iti traiasca [ http://www.en.kolobok.us/smiles/icq/give_rose.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] si sa creasca mare si frumoasa. o floare ca mami ei [ http://www.en.kolobok.us/smiles/big_he_and_she/girl_blum.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#9
red-rose

red-rose

    calzado, oro y chocolate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,567
  • Înscris: 05.02.2010

 lorelei20, on 3rd May 2011, 15:14, said:

nu stiam exact varsta piticei tale. sa iti traiasca [ http://www.en.kolobok.us/smiles/icq/give_rose.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] si sa creasca mare si frumoasa. o floare ca mami ei [ http://www.en.kolobok.us/smiles/big_he_and_she/girl_blum.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
saru-mana :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate