Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Diverse intrebari

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
Tavicu

Tavicu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 14.06.2005
Buna ziua.

Am de facut un proiect pentru facultate in Visual Basic. Un sistem de inchirieri casete.

Am inceput sa invat si sa ma documentez despre Visual Basic, avand in vedere ca pana acuma nu am mai lucrat ... si as avea niste nelamuriri :)

1. Presupun ca trebuie sa folosesc o baza de date unde sa tin evidenta ... ce baza de date este mai indicat de folosit si mai usor ca atunci cand eu predau proiectu sa nu ma injure profesoru ca trebuie sa instaleze srv mysql sau mai stiu eu ce? :D

2. La sistemul de logare am pus o verficicare care la a 10 greseala da desable la inputuri si nu iti mai permite decat sa inchizi fereastra.
Am tot incercat sa setez un cookie care sa expire in 30 de minute. Cookie care sa fie verificat la deschiderea programului si daca este setat sa ii dezactiveaze inputurile. Deci chiar daca va inchide programul si va deschide tot sa nu poata incerca.

Am tot incercat ... dar fara rezultat :)

Ma poate ajuta cineva cu un exemplu de cum as putea adauga un cookie?
Eu am incercat asa:

Quote

Dim cookie As New HttpCookie("banned")
cookie.Value = "True"
cookie.Expires = DateTime.Now.AddMinutes(30)
Response.Cookies.Add(cookie)

Dar am erorile urmatoare:

Error 1 Type 'HttpCookie' is not defined. C:\Users\Tavicu\documents\visual studio 2010\Projects\Database\Database\loginForm.vb 38 31 Database
Error 2 'Response' is not declared. It may be inaccessible due to its protection level. C:\Users\Tavicu\documents\visual studio 2010\Projects\Database\Database\loginForm.vb 41 13 Database


Multumesc mult de tot.

Edited by Tavicu, 21 April 2011 - 13:34.


#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View PostTavicu, on 21st April 2011, 14:33, said:

1. ce baza de date este mai indicat de folosit si mai usor ca atunci cand eu predau proiectu sa nu ma injure profesoru ca trebuie sa instaleze srv mysql sau mai stiu eu ce?
Access pentru ca .dll-urile sunt incluse in Windows.

#3
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostTavicu, on 21st April 2011, 13:33, said:

1. Presupun ca trebuie sa folosesc o baza de date unde sa tin evidenta ... ce baza de date este mai indicat de folosit si mai usor ca atunci cand eu predau proiectu sa nu ma injure profesoru ca trebuie sa instaleze srv mysql sau mai stiu eu ce? :D
SQLite.

#4
Tavicu

Tavicu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 14.06.2005
Am reusit cu success sa leg programul de baza de date facuta in access :)

Foarte usor ...


Dar tot nu stiu cum sa fac al 2-lea punct :)

#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Incearca o intrebare pe topicul .NET fiindca acolo se discuta de ASP.NET (si tot ce tine de .NET).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate