Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

raw-vegan

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
5203 replies to this topic

#5023
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,494
  • Înscris: 04.05.2006
Bravo! E și logic de altfel, ca fructele au avut rolul cel mai important și in creșterea musculară ;)
Ti-am spus, ia-ti doctoratul ala in Nutriție și mai vorbim. Pana atunci, permite-mi sa ii cred mai degrabă pe aia care îl au deja.

#5024
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,104
  • Înscris: 17.01.2006
Dieta stramosilor nu cred ca intra in sfera de competenta a unui medic nutritionist sau cum se cheama ei oficial. Nici evolutia speciilor.

Quote

Misiunea programelor de studii constă în formarea de specialiști în domeniul nutriției, dieteticii, comportamentului alimentar și siguranței alimentare, cu extinderi spre domeniul profilaxiei, terapiei dietetice și recuperării post-chirurgicale, în asigurarea calității alimentului și a promovării sănătății în rândul comunității. Nutriționistul/Dieteticianul joacă un rol important în menținerea stării de sănătate, a performanțelor fizice, în prevenirea și tratamentul diverselor afecțiuni, în educația comunitară, în dezvoltarea politicilor de sănătate publică, managementul serviciilor alimentare, expertiza de calitate a alimentului și informarea consumatorului.
https://www.umftgm.r...-dietetica.html

Studiile doctorale au un domeniu si mai restrans.
Nu cred ca ai cum sa ajungi prin metode stiintifice la concluzia omul trebuie sa manance carne.

Tivadar m-a blocat pe o retea de socializare pentru ca nu am studii de medicina, nu pot sa comentez textele ei si sunt obraznic atunci cand ii prezint lucrari stiintifice - cica nu sunt scrise de mine. Posted Image Cand comentam favorabil atitudinea ei fata de pseudo-stiinta, lipsa mea de studii nu conta si primeam aprecieri.
Sper sa iesi din bucla asta n-ai studii, nu stii nimic, nu discutam.

Edited by EXIT, 12 January 2018 - 13:05.


#5025
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,494
  • Înscris: 04.05.2006
Discutam, cum sa nu discutam?
Doar ca între tine și Tivadar, realizezi ca o iau pe ea in serios

#5026
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,104
  • Înscris: 17.01.2006
Ar trebui sa consideri argumentele, dovezile sau lipsa lor, nu persoanele si diplomele lor.
Sunt oameni cu o multime de diplome dar in realitate nu stiu mai nimic.

#5027
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,494
  • Înscris: 04.05.2006
Lasă. Fa tu așa ;)

#5028
entry

entry

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 19.11.2015

View Postrichelieu, on 12 ianuarie 2018 - 10:43, said:

Bravo! E și logic de altfel, ca fructele au avut rolul cel mai important și in creșterea musculară Posted Image

In evolutia omului nu muschii au fost importanti ci creierul. Gorila a ramas involuata desi are muschi mai puternici decat omul (si oricum nu e carnivora). Iar creierul functioneaza cu glucoza nu cu proteine. Specia cea mai carnivora a fost omul de Neanderthal, care totusi nu a supravietuit, ceea ce arata ca doar proteinele nu au fost suficiente.

#5029
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,494
  • Înscris: 04.05.2006
“Și” si “nu doar” sunt cheia discuției ;)

#5030
entry

entry

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 19.11.2015
Detaliaza.

#5031
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,494
  • Înscris: 04.05.2006
Pai ce sa detaliez, extrasesem doua cuvinte din enunțurile de mai sus, deci detalierea e deja făcută.

#5032
entry

entry

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 19.11.2015
Ma asteptam la o argumentare...ma rog, poate am pretentii prea mari.

Edited by entry, 15 January 2018 - 22:00.


#5033
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,494
  • Înscris: 04.05.2006
Dap, probabil ai :).

#5034
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,506
  • Înscris: 22.12.2015

View PostEXIT, on 12 ianuarie 2018 - 10:27, said:

Este mentionata parerea care leaga consumul de carne de dimensiunea creierului dar in 2017 a aparut un studiu nou publicat in Nature care indica fructele ca fiind cele care au avut un rol mai important. Detalii exista deja pe forum.
Nu fructele ci fructoza adica zaharul, creierul are nevoie de glucoza pentru a opera optim. Explica-mi te rog, ca o curiozitate persoanala, dumneata ca si raw vegan consumi sa zicem o tocana de legume sau un sautee tras in tigaie ? Inteleg ca o diferenta majorara fata de dieta clasica vegetariana e excluderea procesarii legumelor pana la o anumita temperatura, aspect care mi-e sincer mi se pare absurd. E arhicunoscut spre exemplu ca rosia e mai valoroasa din perspectiva nutritionala atunci cand e procesata termic intr-un sos.
Painea cum o rezolvi ? Aluat fara dospire, framantare si drojdie, nu prea e ok. Temperaturile de coacere sunt inalte deci banuiesc ca o excluzi, cum reusesti totusi sa acoperi necesarul zilnic de carbohidrati ? Consumi paine din aceea daneza compactata (pe baza de secara) sau pur si simplu...orez expandat?
De ce ar fi produsele procesate din grau, cartof, porumb sau orez nocive ? Nu sunt tot plante ?
Ne place sau nu... baza in orice dieta, indiferent daca esti omnivor, vegetarian sau raw vegan ar trebui sa fie fibrele! Iar cele mai la indemana & satioase provin din ce am expus mai sus.
Totodata si cele mai economice, trebuie avut in vedere si aspectul asta, nu toti oamenii castiga ca un corporatist ca sa-si permita extravagante culinare.
Teoretic, o dieta vegetariana sau raw vegan ar trebui sa coste mai putin decat una omnivora, in realitate lucrurile stau cu totul altfel, tocmai din prisma deficitului caloric care trebuie inlocuit cu mai multe fructe & legume=> in sezonul rece asta poate insemna chiar costuri exorbitante.
Daca vara cumperi un 1kg de rosii excelente din Piata Matache cu cativa lei, Iarna o sa dai 20 de lei pe un produs crescut in sera de turci care are un gust oribil, de cauciuc.

Edited by doxan, 06 April 2018 - 23:57.


#5035
BicaAurel

BicaAurel

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 03.11.2016

View PostSpk96, on 26 august 2016 - 10:45, said:

pentru reclama si propaganda se gasesc multi sportivi sa spuna ca sunt vegani.
Iar sa dai un search pe google image ... lol.
Prin Romania, nu doar sportiv ci chiar polisportiv vechi, concureaza si actualmente in campionat mondial de ciclism. Este vegetarian de 50 de ani.
la 62 de ani, pe locul 4, la Mondialele de Downhill
https://www.freeride...viu-111149.html

Edited by BicaAurel, 07 April 2018 - 01:57.


#5036
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

View PostBicaAurel, on 07 aprilie 2018 - 01:47, said:

Prin Romania, nu doar sportiv ci chiar polisportiv vechi, concureaza si actualmente in campionat mondial de ciclism. Este vegetarian de 50 de ani.
la 62 de ani, pe locul 4, la Mondialele de Downhill
https://www.freeride...viu-111149.html

Nu cred nici sa ma platesti... Si chiar daca e , e unul din cei 0,01% care probabil are o adaptgare genetica pentru asa ceva.
Sa te iei dupa el si sa crezi ca poti trai 50 de ani vegan este o naivitate, ca sa nu spun altfel.

#5037
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,104
  • Înscris: 17.01.2006
Oricine doreste poate trai vegan. In afara de tine. Posted Image

#5038
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,680
  • Înscris: 24.10.2015
Am avut un caine, deci animal carnivor, care a trait cu mamaliga vreo 13. Avea o musculatura... habar nu am cum sa explic. Bine mai primea el niste oase acolo, dar ce calorii lua de la doua oase de gaina care nu mai aveau nimic pe ele. :D

Asta cand eram eu pustan si nu aveam eu grija. La sat asa era moda. Altii isi hraneau cainii cu graunte chiar. Mamaliga era delicates pentru unul din ala.

#5039
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

View Postvinciun, on 04 august 2018 - 23:31, said:

Am avut un caine, deci animal carnivor, care a trait cu mamaliga vreo 13. Avea o musculatura... habar nu am cum sa explic. Bine mai primea el niste oase acolo, dar ce calorii lua de la doua oase de gaina care nu mai aveau nimic pe ele. Posted Image

Asta cand eram eu pustan si nu aveam eu grija. La sat asa era moda. Altii isi hraneau cainii cu graunte chiar. Mamaliga era delicates pentru unul din ala.

Cainele este se pare omnivor (cu preferinta spre carnivor). Cam la fel cum este si omul.
Stiu cainii de la tara hraniti cu mamaliga...sunt vai de mama lor si nu prind multi ani. La mine la bunici in copilarie cainii erau hraniti numai cu mamaliga, mai mult de 3-4 ani nu apuca niciunul.
Iar oasele au totusi ceva proteina. Muschii nu se fac cu calorii, ci cu proteina.

Edited by epetroiu, 05 August 2018 - 16:44.


#5040
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,104
  • Înscris: 17.01.2006
Breaking news!
Mămăliga are proteine.
Carnivorelor altceva le-ar lipsi dacă ar mânca doar vegetale.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate