Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Păreri laptop HP ProBook 4520s

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
akevita2002

akevita2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 08.01.2010
Doresc să achiziționez un laptop în jur de 2000 lei, iar din ofertele pe care le-am văzut, cel care mi s-a părut mai performant e un HP ProBook 5420s cu procesor Intel Core i3, 2.53GHz, 3GB RAM, HDD 640GB 5400rpm. Laptopul îl voi folosi pentru aplicații de Office, diverse programe gen MatLab, LabView, Orcad, pentru internet și nicidecum pentru jocuri sau programe super-solicitante. De asemenea, cel mai bun preț l-am găsit la dcshop.ro, și anume 2079 lei în care e inclusă și o geantă pentru laptop, cadou, după cum spun ei. Un link către fișa de specificații a laptopului: http://www1.dcshop.r...e/pdf/26611.pdf . După cum se vede, el va avea pre-instalat Linux, eu plănuiesc să-i pun Windows 7.

Ce părere aveți despre laptop ca raport calitate/preț?
Ce părere aveți despre laptopurile HP în general, sau dacă ați utilizat vreun model similar cum vi se pare?

Vă rog să vă argumentți răspunsurile! Mulțumesc

#2
mihay93

mihay93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 03.11.2008
Raportul calitate/pret e bun spre foarte bun.
Eu sunt posesor de HP de 9 luni si nu am intampinat probleme.Calitatea finisajelor e foarte buna la HP dupa parerea mea.

#3
akevita2002

akevita2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 08.01.2010
Ok..observ că nu prea sunt păreri referitoare la modelul respectiv. Atunci ați putea să-mi recomandați alt laptop mai bun la aceeași sumă (maxim până în 2100 lei)?

#4
mihay93

mihay93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 03.11.2008
http://www.cel.ro/la...0gb-4gb-hdmi-l/
Doar acest Dell ar putea fi o alternativa.
Pro
-garantie mai mare.
-1 GB RAM in plus
Contra
-hard mai mic
-constructie mai slaba decat la HP.

#5
TimeWriter

TimeWriter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,095
  • Înscris: 16.12.2008

 mihay93, on 14th April 2011, 14:50, said:

-constructie mai slaba decat la HP.
Nimic mai fals. Dell-ul este chiar mai bine construit si finisat, materiale mai de calitate (aluminiu fata de all-plastic).
Ce mai trebuie mentionat e ca HP-ul are ecranul mat, deci nu sunt probleme cu reflectiile.

#6
akevita2002

akevita2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 08.01.2010

 TimeWriter, on 14th April 2011, 15:18, said:

materiale mai de calitate (aluminiu fata de all-plastic).

La ce te referi când spui "materiale"? La carcasă? Nu are aspect de all plastic HP 4520s, carcasa e din ceva metalic, un aluminiu cred.

Edited by akevita2002, 14 April 2011 - 22:44.


#7
TimeWriter

TimeWriter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,095
  • Înscris: 16.12.2008

 akevita2002, on 14th April 2011, 23:38, said:

La ce te referi când spui "materiale"? La carcasă? Nu are aspect de all plastic HP 4520s, carcasa e din ceva metalic, un aluminiu cred.
Nu ma refer la aspect ci la materialele din care este facuta carcasa. O arata culoarea aia a aluminiu, dar tot plastic e. Un plastic decent ce e drept. :)

#8
mihay93

mihay93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 03.11.2008
Ai umblat vreodata pe 4520s?Eu da si iti pot spune clar ca nu e all-plastic.

Edit:In caz ca ai nevoie sa te convingi:

Quote

Capacul ecranului este acum realizat din metal finisat ce da senzatia de solid

Quote

cu palmrest si grila pentru difuzoare realizate din metal finisat.
Sursa:http://stiri.cel.ro/...-probook-4520s/

Edited by mihay93, 15 April 2011 - 17:03.


#9
Crazy_Mouse

Crazy_Mouse

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 27.06.2010
Intrucat am gasit deschis acest topic exact pe subiectul ce ma intereseaza si pe mine, o sa postez aici. As dori cateva pareri despre http://www.pcgarage....hz-linux-black/.
Ce parere aveti, este un raport bun calitate/pret avand in vedere configuratia acestui laptop?
De asemenea, ma intereseaza care dintre urmatoarele placi video pentru laptop este mai buna:
- ATI Radeon Mobility HD 6370 1024 MB
- ATI Radeon Mobility HD 530v 512 MB
- ATI Radeon Mobility HD 5470 512 MB DDR3 .
Precizez faptul ca laptopul de mai sus intentionez sa-l achitionez pentru filme, office si unele jocuri, dar nu de ultima generatie. In concluzie, merita achizitionat?
Astept cu interes parerile voastre.

#10
TimeWriter

TimeWriter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,095
  • Înscris: 16.12.2008

 mihay93, on 15th April 2011, 17:59, said:

Ai umblat vreodata pe 4520s?Eu da si iti pot spune clar ca nu e all-plastic.

Edit:In caz ca ai nevoie sa te convingi:


Sursa:http://stiri.cel.ro/...-probook-4520s/
Corect, a mea gafa. Arata exact ca modelul entry-level (625) care este complet facut din plastic, ma gandeam ca difera doar configuratia, cum se mai obisnuieste zilele astea.
In orice caz, ma indoiesc ca este mai bine construit decat Dell N5010, cel mai probabil ambele sunt la acelasi nivel, mai ales la banii astia.
Pe de alta parte (si hilar totusi), recenzia baietilor de la cel este copiata (si tradusa) cuvant cu cuvant din review-ul de pe notebookreview.com. Rusinica!

 Crazy_Mouse, on 15th April 2011, 20:23, said:

De asemenea, ma intereseaza care dintre urmatoarele placi video pentru laptop este mai buna:
- ATI Radeon Mobility HD 6370 1024 MB
- ATI Radeon Mobility HD 530v 512 MB
- ATI Radeon Mobility HD 5470 512 MB DDR3 .
Precizez faptul ca laptopul de mai sus intentionez sa-l achitionez pentru filme, office si unele jocuri, dar nu de ultima generatie. In concluzie, merita achizitionat?
Astept cu interes parerile voastre.
Toate sunt efectiv identice, una si aceeasi placa cu frecvente si denumiri diferite, diferentele sunt minime.
Daca ai de gand sa te si joci ceva recent, opteaza pentru un Dell N5010 cu HD5650. Ai si 3 ani garantie. :)

#11
mihay93

mihay93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 03.11.2008

 Crazy_Mouse, on 15th April 2011, 19:23, said:

Intrucat am gasit deschis acest topic exact pe subiectul ce ma intereseaza si pe mine, o sa postez aici. As dori cateva pareri despre http://www.pcgarage....hz-linux-black/.
Ce parere aveti, este un raport bun calitate/pret avand in vedere configuratia acestui laptop?
De asemenea, ma intereseaza care dintre urmatoarele placi video pentru laptop este mai buna:
- ATI Radeon Mobility HD 6370 1024 MB
- ATI Radeon Mobility HD 530v 512 MB
- ATI Radeon Mobility HD 5470 512 MB DDR3 .
Precizez faptul ca laptopul de mai sus intentionez sa-l achitionez pentru filme, office si unele jocuri, dar nu de ultima generatie. In concluzie, merita achizitionat?
Astept cu interes parerile voastre.
Iti recomand acest Dell:http://www.cel.ro/la...b-4gb-hd5650-l/.Singurul minus este hdd-ul doar 5400 rpm.

#12
coconudodo

coconudodo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.12.2011
va salut am un leptop  hp probook 4520s de vanzare leptopul este ca nou nu prezinta urma de uzura ofer si geanta cumparatorului astept sa veniti cu oferte

#13
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 28.12.2008
Există arie de anunţuri: http://forum.softped...ptop/index.html

#14
coconudodo

coconudodo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.12.2011

 akevita2002, on 13 aprilie 2011 - 18:13, said:

Doresc să achiziţionez un laptop în jur de 2000 lei, iar din ofertele pe care le-am văzut, cel care mi s-a părut mai performant e un HP ProBook 5420s cu procesor Intel Core i3, 2.53GHz, 3GB RAM, HDD 640GB 5400rpm. Laptopul îl voi folosi pentru aplicaţii de Office, diverse programe gen MatLab, LabView, Orcad, pentru internet şi nicidecum pentru jocuri sau programe super-solicitante. De asemenea, cel mai bun preţ l-am găsit la dcshop.ro, şi anume 2079 lei în care e inclusă şi o geantă pentru laptop, cadou, după cum spun ei. Un link către fişa de specificaţii a laptopului: http://www1.dcshop.r...e/pdf/26611.pdf . După cum se vede, el va avea pre-instalat Linux, eu plănuiesc să-i pun Windows 7.

Ce părere aveţi despre laptop ca raport calitate/preţ?
Ce părere aveţi despre laptopurile HP în general, sau dacă aţi utilizat vreun model similar cum vi se pare?

Vă rog să vă argumentţi răspunsurile! Mulţumesc

 akevita2002, on 13 aprilie 2011 - 18:13, said:

Doresc să achiziţionez un laptop în jur de 2000 lei, iar din ofertele pe care le-am văzut, cel care mi s-a părut mai performant e un HP ProBook 5420s cu procesor Intel Core i3, 2.53GHz, 3GB RAM, HDD 640GB 5400rpm. Laptopul îl voi folosi pentru aplicaţii de Office, diverse programe gen MatLab, LabView, Orcad, pentru internet şi nicidecum pentru jocuri sau programe super-solicitante. De asemenea, cel mai bun preţ l-am găsit la dcshop.ro, şi anume 2079 lei în care e inclusă şi o geantă pentru laptop, cadou, după cum spun ei. Un link către fişa de specificaţii a laptopului: http://www1.dcshop.r...e/pdf/26611.pdf . După cum se vede, el va avea pre-instalat Linux, eu plănuiesc să-i pun Windows 7.

Ce părere aveţi despre laptop ca raport calitate/preţ?
Ce părere aveţi despre laptopurile HP în general, sau dacă aţi utilizat vreun model similar cum vi se pare?

Vă rog să vă argumentţi răspunsurile! Mulţumesc
de vanzare hp probook 4520s

vand hp probook 4520s

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate