Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

Canalizare in curte & fosa septica

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
AC09

AC09

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 02.06.2009
Trebuie sa fac canalizarea in curte care include si o fosa septica.
Deoarece fiecare instalator imi da alte sfaturi/sugestii ( de ce ma mir oare  :naughty: ) apelez ca deobicei la voi.

Din casa pana in fosa septica traseul tevilor are 2 schimbari de directie la 90 de grade.
1. Este imperios necesar sa existe camine de vizitare sau pot folosi 2 coturi de 45  sau 3 de 30 de grade cu gura de vizitare ??
2. Aceste camine cum este mai bine technic dar si financiar ,sa fie turnate de Dorel sau cumparate? Cele ff profi ajung la cca 800 RON :confuzzled: . Pot sa folosesc si aceste camine ,care stiu ca-s de fapt pt colectarea apelor pluviale: http://www.dakotaest...LITIC_PLUS.html
3. fosa septica cred ca mi-o voi realiza cu un Dorel deoarece in maxim 1 an voi avea canalizare si nu vreau sa investesc in ceva ce este o solutie temporara. Aveti idee cat costa realizarea unei fose pt 4 persoane cu (cu 2 compartimente)?

Multumesc!

#2
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008
eu sunt adeptul coturilor cu piesa de curatare din motive de miros.
caminele cumparate, sunt libere, deci nu cu cot si vizitare sunt mai ieftine pentru ca te costa cam 400 roni bucata, ori la cele facute 200 e doar capacul de fonta, plus ca sunt mai voluminoase, daca sunt mai adanci sunt si greu de folosit etc.
caminele alea postate de tine nu sunt bune pentru ca sunt de suprafata ori canalizarea trebuie sa fie la min 60 in pamant, preferabil 80-90cm, asa ca nu le poti folosi
ideea e sa cauti camine wavin, vezi cum arata si apoi poti cauta si alti furnizori.
in pliant uita-te la cele rosii nu la cele negre care sunt mult mai mari si cobori pe ele, alea rosii sunt niste tuburi lungi ( teava gofrata), capac pietonal din plastic dur sau carosabil auto mic din metal, si fundul este cu ramnificatii.

Attached Files


Edited by septimiu80, 13 April 2011 - 23:31.


#3
adi_botor

adi_botor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 14.02.2009
Daca folosesti sau nu camine depinde in mare parte de distanta si adancimea la care este dus tubul, astfel incat sa poti interveni in caz de infundare... Trebuie sa tii cont ca nu te ajuta cu nimic caminele alea, decat te incurca. La iesirea din casa, daca iti iasa exterior prin perete poti monta o piesa curatire cu usa de vizitare, sau daca iasa pe sub fundatie, o ramificatie in pamant si un dop deasupra, care se mascheaza usor cu gazon...
Dar asta e doar parerea mea

#4
AC09

AC09

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 02.06.2009
am folosit caminele de care vorbeam dar cu capa etans

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate