Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 

un MAC ieftin

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004

 lex404, on 12th April 2011, 22:19, said:

importatorul oficial, are un pret chiar mai mare decat emag [ de unde am calculat eu mai sus]

sa-mi fie cu pardon, si emag e authorised reseller   :)   e si de asteptat sa aiba cele mai bune preturi, avand in vedere marimea...

#20
selena000

selena000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 597
  • Înscris: 22.02.2011

 dygey, on 12th April 2011, 22:55, said:

ok, vrei Mac. pot sa intreb si eu la ce il vei folosi? asta conteaza in primul rand.
daca il iei pentru ca "e alb", "scrie Apple pe el si are o poza cu un mar", ca "da bine sa ai un Mac" sau doar sa stai pe net si pe mess...
daca ai treaba cu ceva aplicatii care cer putere de calcul si ai nevoie de stabilitate sa nu te trezesti cu un Blue Screen si sa nu iti iei munca de la capat injurandu-l printre dinti pe Bill Gates, atunci merge un Mac.

fiecare isi alege ce vrea, dar am vazut multi cu Mac si care nu-l foloseau decat pentru ce-am scris mai sus, ca arata bine si ca e misto sa ai Mac.
de aia care isi iau Iphone, nu mai zic. or mai fi si unii care le folosesc de le sar capacele, dar sunt si unii care dau banii doar pe fite.
cred ca la alea 40 de milioane, iti iei macar un laptop cu i5 daca nu i7, 4GB RAM, poate chiar si doua placi video. sistemul de operare poate fi preinstalat sau nu.
- la iMac, in 4 ani niciun upgrade..merge impecabil. pe sistemele windows in fiecare an schimbi ceva
ce zici, motivul asta  mentionat de lex e destul de bun ca sa se merite ? mai trebuie sa mai mentionez si eu alte motive in afara de cele enumerate de lex ?
ca sa nu mai zic ca m-am saturat sa nu am un OS original,PCul pe care il am oricum vreau sa scap de el cat mai repede posibil...
si pana la urma o viata ai. daca  un macbook alb e moftul meu, ma priveste. daca te multumesti cu orice, e problema ta.
sau cine stie....poate ai si tu dreptatea ta in ceea ce spui.

Edited by selena000, 12 April 2011 - 22:51.


#21
TimeWriter

TimeWriter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,095
  • Înscris: 16.12.2008

 dygey, on 12th April 2011, 22:55, said:

cred ca la alea 40 de milioane, iti iei macar un laptop cu i5 daca nu i7, 4GB RAM, poate chiar si doua placi video. sistemul de operare poate fi preinstalat sau nu.
De fapt la 29 de milioane iti iei un Dell cu i7 quad-core Sandy Bridge, 6GB RAM, 2 placi video cum zici tu, hard de 640GB si cam tot ce-ti trebuie (wireless n, bluetooth, webcam HD etc). Pe la 4000 ron te dai deja la un XPS 15 si mai bine configurat, cu boxe JBL 2.1 de 20W care nu-ti vine sa crezi cum suna, cu ecran RGBLED la care negrul e chiar negru, nu gri ca la TN-urile jalnice pe care le vezi la macbook si asa mai departe.
Nu stiu ce BSOD-uri iei tu cu Windows 7, trebuie sa fii bot rau de tot ca sa dai de unul sau sa ai probleme cu sistemul.
Singurele avantaje (realiste) la macbook sunt design-ul (care si asa e cat se poate de subiectiv), autonomia (under OS X only) care inca bate competitia si OS X-ul pentru cine chiar are nevoie de el din orisicare motive.
Un macbook echipat la fel de bine ca acest Dell costa de 3 ori mai mult. Ba chiar Dell-ul este mult mai bine echipat, mai ales pe partea de grafica, plus ca are garantie dubla, la unele magazine chiar tripla (ironic, tinand cont ca pretul e de 3 ori mai mic). JESUS!

Edited by TimeWriter, 13 April 2011 - 00:01.


#22
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009

 selena000, on 12th April 2011, 23:33, said:

- la iMac, in 4 ani niciun upgrade..merge impecabil. pe sistemele windows in fiecare an schimbi ceva
ma...ce sa zic, in 4 ani eu n-am schimbat nimic. si inca merge. cica. si nu e Mac.

 selena000, on 12th April 2011, 23:33, said:

ca sa nu mai zic ca m-am saturat sa nu am un OS original,PCul pe care il am oricum vreau sa scap de el cat mai repede posibil...
aia se rezolva simplu, gratis chiar, cu un Linux sau cu bani la Microsoft.
intentia in sine e oricum laudabila.

 selena000, on 12th April 2011, 23:33, said:

daca  un macbook alb e moftul meu, ma priveste. daca te multumesti cu orice, e problema ta.
aaa...stai nitel ca m-ai inteles pe dos. de gustibus non disputandum. aici discutam doar de tehnica, pret si optiuni alternative.
cu gusturile si mofturile, fiecare face ce vrea.
eu doar am incercat sa-ti arat ca Mac e ceva diferit, ca la banii aia poti avea o configuratie (mult) mai puternica si mai ieftina si mai multe optiuni. si software si hardware.
daca s-a inteles ca am ceva cu gusturile si cu pe ce vrei sa dai banii, imi cer scuze. inca odata, fiecare face ce vrea cu banii lui si pentru placerea lui.

 TimeWriter, on 13th April 2011, 01:01, said:

De fapt la 29 de milioane iti iei un Dell cu i7 quad-core Sandy Bridge, 6GB RAM, 2 placi video cum zici tu, hard de 640GB si cam tot ce-ti trebuie (wireless n, bluetooth, webcam HD etc). Pe la 4000 ron te dai deja la un XPS 15 si mai bine configurat, cu boxe JBL 2.1 de 20W care nu-ti vine sa crezi cum suna, cu ecran RGBLED la care negrul e chiar negru, nu gri ca la TN-urile jalnice pe care le vezi la macbook si asa mai departe.
Nu stiu ce BSOD-uri iei tu cu Windows 7, trebuie sa fii bot rau de tot ca sa dai de unul sau sa ai probleme cu sistemul.
uite un om care stie ce spune.
ai dreptate in totalitate, mai putin la faza cu BSOD-urile in windows 7.
n-am zis nimic legat de windows 7. inca n-am vazut asa ceva in el. in principiu ma refeream la XP. am vazut cazuri in care desi laptop-ul/PC-ul a venit cu windows 7 preinstalat, omu' acasa a bagat XP. ba ca e ciudat 7-le, ba ca nu-i place, ba ca nush ce nu merge...

Edited by dygey, 13 April 2011 - 01:27.


#23
V1erme

V1erme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 739
  • Înscris: 05.09.2010

 TimeWriter, on 13th April 2011, 01:01, said:

De fapt la 29 de milioane iti iei un Dell cu i7 quad-core Sandy Bridge, 6GB RAM, 2 placi video cum zici tu, hard de 640GB si cam tot ce-ti trebuie (wireless n, bluetooth, webcam HD etc). Pe la 4000 ron te dai deja la un XPS 15 si mai bine configurat, cu boxe JBL 2.1 de 20W care nu-ti vine sa crezi cum suna, cu ecran RGBLED la care negrul e chiar negru, nu gri ca la TN-urile jalnice pe care le vezi la macbook si asa mai departe.
Nu stiu ce BSOD-uri iei tu cu Windows 7, trebuie sa fii bot rau de tot ca sa dai de unul sau sa ai probleme cu sistemul.
Singurele avantaje (realiste) la macbook sunt design-ul (care si asa e cat se poate de subiectiv), autonomia (under OS X only) care inca bate competitia si OS X-ul pentru cine chiar are nevoie de el din orisicare motive.
Un macbook echipat la fel de bine ca acest Dell costa de 3 ori mai mult. Ba chiar Dell-ul este mult mai bine echipat, mai ales pe partea de grafica, plus ca are garantie dubla, la unele magazine chiar tripla (ironic, tinand cont ca pretul e de 3 ori mai mic). JESUS!
+1
Daca se doreste si un look fain se poate arunca o privire peste seria Pavilion de la HP.

#24
selena000

selena000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 597
  • Înscris: 22.02.2011
intentia in sine e oricum laudabila.

e mai mult practica decat laudabila. ma gandeam intr-o vreme ca ar fi fain sa gasesc un laptop cu telecomanda, dar nu stiu daca exista asa ceva si daca are sau a avut cineva. asta ca sa-l folosesc si pe post de TV. sau cum as putea adapta un laptop ca sa pot vedea si cat mai multe canale odata  ca la TV, la unul cu telecomanda, daca exista si nu am dat-o prea rau pe SFuri.

Edited by selena000, 14 April 2011 - 21:32.


#25
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004

 selena000, on 14th April 2011, 22:30, said:

intentia in sine e oricum laudabila.

e mai mult practica decat laudabila. ma gandeam intr-o vreme ca ar fi fain sa gasesc un laptop cu telecomanda, dar nu stiu daca exista asa ceva si daca are sau a avut cineva. asta ca sa-l folosesc si pe post de TV. sau cum as putea adapta un laptop ca sa pot vedea si cat mai multe canale odata  ca la TV, la unul cu telecomanda, daca exista si nu am dat-o prea rau pe SFuri.

iti trebuie un TV-Tuner pe USB. unele au si telecomanda.

altfel poti vedea doar streaming.

#26
the_beast

the_beast

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 398
  • Înscris: 24.03.2005

 Courage, on 12th April 2011, 22:43, said:

Apple si ieftin nu pot sta in aceeasi propozitie...

Pe scurt, nimic nou d ela apple nu e ieftin, indiferent de locatie.

Ba da, pentru americani ar trebui sa fie foarte accesibil :) La ei un MacBook($1000) costa 1/5 din salariu iar la noi costa 1/1 salariu. Am luat in calcul un salariu putin peste medie, de programator.1000Euro la noi, 5000$ la ei :)

#27
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,383
  • Înscris: 10.03.2009

 selena000, on 12th April 2011, 22:12, said:

da cu 36 de milioane d lei vechi nu cumva pot sa-mi iau masina ?

Ce m-a distrat fraza asta  :D

Pai pe principiul asta, cu 10 mii de euro cat dai pe un Rolex bunicel,iti iei 10 tico-uri nu? E totusi un ceas... Sau cu 300 mii de euro cat costa un Mercedes SLR iti iei 3 apartamente decente in Bucuresti,e totusi o masina nu ? ... Sau decat sa dai pe un laptop alienware 140 mil mai bine iei 4 MAC-uri nu ? Ca tot laptopuri sunt,sau 10 acer-uri.

Edited by alex-softpedia, 15 April 2011 - 13:38.


#28
selena000

selena000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 597
  • Înscris: 22.02.2011

 alex-softpedia, on 15th April 2011, 14:38, said:

Ce m-a distrat fraza asta  :D

Pai pe principiul asta, cu 10 mii de euro cat dai pe un Rolex bunicel,iti iei 10 tico-uri nu? E totusi un ceas... Sau cu 300 mii de euro cat costa un Mercedes SLR iti iei 3 apartamente decente in Bucuresti,e totusi o masina nu ? ... Sau decat sa dai pe un laptop alienware 140 mil mai bine iei 4 MAC-uri nu ? Ca tot laptopuri sunt,sau 10 acer-uri.

poate te-a distrat, dar sincera sa fiu habar n-am cam ce fel de masina ar fi aia la 37 de milioane vechi.

#29
tomusel

tomusel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 02.09.2007

 lex404, on 12th April 2011, 22:30, said:

garantia ar fi valabila de oriunde vine ea, daca Apple ar avea reprezentanta in romania :)

Gresit. Garantia la portabilele Apple este internationala.
Daca isi ia un MacBook din SUA, poate sa il duca la service in Romania (iStyle sau Noumax) fara sa duca factura sau bonul fiscal de acolo. Numarul de serie este suficient.
Mult prea multa lume de aici vorbeste fara sa stie nimic despre Apple, decat ca e de fite.
Ii recomand sa studieze istyle.ro sau magazinapple.ro. Sunt preturi destul de bune la MacBook. Uneori mai sunt reduceri (cand apare o generatie noua).
Succes

#30
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

Quote

Mult prea multa lume de aici vorbeste fara sa stie nimic despre Apple, decat ca e de fite.
toate firmele care vind rahaturi mult mai scumpe decit fac sint de fite. apple e de semifite, pentru ca are si chestii care nu se gasesc la concurenta. cine pune intrebarea "unde gasesc un mac nou si ieftin?" nu are mecla de mac

#31
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

 selena000, on 12th April 2011, 23:33, said:

- la iMac, in 4 ani niciun upgrade..merge impecabil. pe sistemele windows in fiecare an schimbi ceva
ce schimbi in fiecare an pe sistemele Windows? Eu am facut un singur upgrade pe PC-ul meu... mai mult storage.

Quote

ca sa nu mai zic ca m-am saturat sa nu am un OS original,PCul pe care il am oricum vreau sa scap de el cat mai repede posibil...
cine te opreste sa-ti cumperi licenta?

Quote

si pana la urma o viata ai. daca  un macbook alb e moftul meu, ma priveste. daca te multumesti cu orice, e problema ta.
aici sunt de acord cu tine.

#32
djandrey08

djandrey08

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,150
  • Înscris: 04.03.2008
http://www.emag.ro/d...320m--pmc270zha

#33
andreigherghe

andreigherghe

    Think different

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 27.12.2007
Hai sa clarificam putin.
Degeaba ai procesor 128-core, cu hard de 100 Tera, si enspemii de giga ram, daca atunci cand vizionezi un film cu prietenii, te trezesti cu un virus ce nu te mai lasa sa boot-ezi Windows-ul....  :rolleyes:

Citeam pe internet ca antivirusii nu pera mai fac fata. I s-a virusat calculatorul omului ce detine Kaspersky :lol:

Din acest motiv tot Apple rulez...

#34
asasinuxp

asasinuxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,387
  • Înscris: 23.08.2010
Si asta cu virusii,trebuie sa fii complet idiot sa iei un virus,daca descarci numai din surse de incredere.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate