Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

CADEREA RASADURILOR-TRAMENT EFICACE

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
lemar

lemar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 22.07.2007
Buna ziua,
Va solicit atentia cu rugamintea de a-mi recomanda un tratament eficace pt combaterea caderii rasadurilor (coletul se usuca).
Am facut tratament cu Previcur dar se pare ca nu da rezultate.deasemenea am redus udatul dar degeaba.In acest moment cred ca ajung la aprox 10% din rasaduri moarte.(am plantat 1000 de rasaduri de tomate,totul a fost ok pana au ajuns la 4-5 cm inaltime si apoi a inceput dansul.de sambata se moare pe capete...
Multumesc anticipat.

#2
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Nu cumva le mananca "ceva" radacinile ?

#3
lemar

lemar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 22.07.2007

 horia66, on 16th March 2011, 17:09, said:

Nu cumva le mananca "ceva" radacinile ?
Radacinile sunt lungi si subtiri.Nu par a fi atacate de ceva.In plus amestecul de pamant folosit a fost cernut si pretratat.se vede clar cum coletul se usuca si plantuta moare.In disperare de cauza tocmai am repetat tratamentul cu previcur.oricum,se moare pe capete.Astazi dimineata erau toate vesele si frumoase,acum arata decimate.
Problema e ca mai am la germinat si aprox 1000 de fire de gogosar si ardei Magma F1si kabala ce au costat ceva banuti si ma gandesc ca in stilul asta e jale pana apuc sa plantez ceva.(daca mai am ce)

#4
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Lumina, temperatura e ok? Cu ce ai pretratat pamantul?
Ma gandesc la o variatie prea mare de temperatura...

#5
lemar

lemar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 22.07.2007

 katlin, on 19th March 2011, 08:46, said:

Lumina, temperatura e ok? Cu ce ai pretratat pamantul?
Ma gandesc la o variatie prea mare de temperatura...
Lumina e ok-zic eu,in afara luminii naturale le-am mai suplimentat cu un bec economic de 200w.Momentan le tin intr-o camera din zidarie incalzita la 20-22 grd celsius.Stiu ca lungimea de unda de la becurile economice nu e cea mai buna pt fotosinteza dar momentan nu am disponibile becuri cu vapori.(mai precis nu am balastul).Cred ca astazi le voi muta in sera incalzita.
Am facut tratamentul solului inainte de plantare cu previcur si am mai stropit de 2 ori de la inceputul bolii.

Edited by lemar, 19 March 2011 - 09:33.


#6
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Eu foloseam Captadin ptr. sol si nu aveam probleme dar cand simteam ca vreuna era gata sa-si dea duhul o smulgeam si presaram iar captadin pe locul ala.

#7
lemar

lemar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 22.07.2007

 katlin, on 19th March 2011, 09:58, said:

Eu foloseam Captadin ptr. sol si nu aveam probleme dar cand simteam ca vreuna era gata sa-si dea duhul o smulgeam si presaram iar captadin pe locul ala.
Pun ceva poze facute azi.

Attached Files



#8
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
da cu FOLPAN

#9
valyb

valyb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 08.11.2006

 lemar, on 19th March 2011, 15:08, said:

Pun ceva poze facute azi.


In mod normal previcur trebuia sa fie de ajuns. Poti incerca si cu Captadin / Merpan sa prafuiesti, sau Tachigaren, dar e mai scump. Oricum le-ai crescut mult fara lumina de s-au inaltat asa. Vino si cu o zeama bordeleza sau ceva cu cupru la 4-5 zile de la captadin. Le mai tine din crestere. Pamantul a fost din sac, sau din gradina?

#10
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Rasadurile de tomate au inceput sa se "ingalbeneasca" ! Mai ales frunzele de la baza.
Sunt in solar, neincalzit. Ziua "ating" 30-32 grade. Condensul mai "persista" uneori.
Nu reusesc sa aerisesc corect, din cauza "vantului nebun"! Imi "umfla" folia!
Nu am stropit cu nimic. Cu sulfat de cupru 2-3 % ar fi ok?
Merci!

Edited by danutz_2009, 26 April 2011 - 20:50.


#11
valyb

valyb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 08.11.2006

 danutz_2009, on 26th April 2011, 21:40, said:

Rasadurile de tomate au inceput sa se "ingalbeneasca" ! Mai ales frunzele de la baza.
Sunt in solar, neincalzit. Ziua "ating" 30-32 grade. Condensul mai "persista" uneori.
Nu reusesc sa aerisesc corect, din cauza "vantului nebun"! Imi "umfla" folia!
Nu am stropit cu nimic. Cu sulfat de cupru 2-3 % ar fi ok?
Merci!
Cu sulfat de cupru neutralizat, adica zeama bordeleza, poti sa stropesti. Si nu 2-3%. La 50 gr. sulfat adaugi 100 gr. var si amesteci cu apa pana se face de culoarea cerului senin (8-10 litrii). Cu aia stropesti, dar ai grija sa nu aiba flori. Mai da-le si un ingrasamant foliar la 10-14 zile. Nu le uda direct cu apa rece. Oricum, fata de clima nu ai ce face.

#12
naomisand2010

naomisand2010

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 04.01.2017
Bună ziua! Hop și eu, o novice, pe forumul dumneavoastră! (să ne-nțelegem: novice în ale grădinăritului, altfel...:) )
Încep  abrupt, cu problemele, fără să vă mai "aburesc"! Vreau să demarez pregătirea pentru campania răsadurilor. Am în balcon un coș (cca 20 kg) de gunoi de grajd vechi de doi ani (astă vară chiar crescuse iarbă peste el) la care am mai adăugat eu, în timp, aprox un kil-două de zaț de cafea.
Îmi amintesc că am citit undeva, cândva, că pământul pentru răsadurile făcute în casă ar trebui sterilizat în cuptor.  Ce credeți, e o operațiune necesară?
Iar tăvițele alveolare în care intenționez să pun semințele cum ar trebui sterilizate, având în vedere că sunt de plastic subțire? le-am folosit anul trecut la răsadurile de Paulownii și vreau să le utilizez din nou...
Mulțumesc de "companie" și pentru eventualele lămuriri!

A, și n-am întrebat: pământul descris mai sus o fi în regulă pentru răsaduri?

#13
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Tavitele le dai cu clor de rufe si le speli pana te plictisesti...
Balegarul ala cu zatz e taman neindicat pentru rasaduri...baga turba 'septica'...
;)

#14
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Din pacate nu pot pune poze acum...Si la mine rasadul de rosii s-a inaltat;sunt in faza de dicotiledon si unele au deja 4-5cm.
Am citit pe undeva ca se poate opri cresterea asta si folosind zeama bordeleza.
Intrebare:cand(in ce faza-nr frunze) sepoate face stropirea cu bordeleza; ce concentratie ar trebuii pt rasad?
Rasadurile sunt tinute in apartament iluminate cu tub fluorescent de 65W (1,5m lungime) temp ziua 22,5 gr ,noaptea 18 gr

Multumesc anticipat

#15
decoservicestil

decoservicestil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.06.2008
Daca se lungesc  cresti cantitatea de lumina ,daca nu se poate, scazi temperatura .
Recomandare si pentru 2017!: Lasati-o mai moale cu ratardantii ,horoscoape si alte solutii minune. Rasad de calitate se obtine daca ai un control asupra luminii ,temperatura si umiditate.

Edited by decoservicestil, 08 February 2017 - 19:20.


#16
danis2005

danis2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 17.07.2007
gcom61  

   pentru cazul apartament :  C. A. L. M. A. T.  e legea. - gasesti termenul discutat acum citeva zile pe topicul semanatul si repicatul.  alta sursa  - blogul "7 coline".
   experienta proprie : - roteste zilnic cu 180 grade ambalajele cu rasaduri.  rasadurile vor creste drepte.
   - confectioneaza o "oglinda" din folie de aluminiu alimentara,pioneze si o placa de polistiren sau placaj spre exemplu si redirectioneaza lumina de la fereastra inapoi peste rasaduri.
   - ai grija la zilele (orele) cu soare sa nu le arzi
   - pentru prima etapa , alungirea mai poate fi atenuata la momentul repicatului in borcanele. ingropi mai adinc rasadul. (valabil tomate si castraveti. ardei nu)

#17
danis2005

danis2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 17.07.2007
termenul C A L M A T apartine domnului marian adica user ul corsica.  nu vreau sa plagiez. chiar daca pentru unii dintre colegii de forum nu e nimic nou , domn marian e primul care a reusit sa aranjeze termenul in acest fel. usor de retinut.usor de intuit. numai bun de pus pe un baner in gradina. poate este mai pasionat decit noi la   rebus (la gradinarit e clar). felicitari marian

#18
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
Cu toate ca a trecut un an de la ultima postare, programul CALMAT (caldura, apa. lumina, mancare, aerisire, tratament) este mai de actualitate ca nicodata. A fost cea mai ciudata primavara pe care o cunosc eu de cand practic legumicultura. Suntem in 23 martie si in zona mea e viscol si zapada se apropie de 20 cm. Cu toate astea rasadurile si tomatele plantate nu au avut de suferit, dar  nici stralucite nu sunt. Nu se poate asigura mereu temperatura optima sau lumina necesara. E bine totusi ca nu sunt pagube la rasaduri, mai sunt 2-3 nopti cu temperaturi negative si vine caldura. In sfarsit...
Anul asta este prima data cand am fost nevoit sa folosesc si eu previcur la rasaduri, acum vreo doua saptamani.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate